До Умані, станом на 2 жовтня, приїхали близько 30 тисяч паломників. Вони моляться, співають та танцюють. Із восьмої вечора розпочнуть святкувати 5785 юдейський новий рік — Рош га-Шана.
В Умані, де похований лідер хасидизму рабі Нахман, у 2024 році очікують понад 50 тисяч паломників, у коментарі Суспільному розповіла піар-директорка міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреслава Анастасія Баришнікова.
Згідно з заповіддю цадика Нахмана, хасиди мають здійснювати паломництво саме в Умань, аби встановити особливий зв'язок із Всевишнім. Ані застереження влади про можливі ракетні обстріли, ані недостатня кількість укриттів, їх не зупинили. Однак 14 тисяч хасидів не потрапили до Умані через масований обстріл Ізраїлю, повідомили в офіційному телеграм-каналі Об'єднаної єврейської общини в Україні.
Чому Умань — місце паломництва хасидів і до чого тут Коліївщина
В Умані знаходиться могила хасидського цадика Нахмана з Брацлава, правнука засновника хасидизму Бааль Шем-Това. Він народився в Меджибожі, а помер у 1810 році в Умані. Він оселився в Умані незадовго до смерті, спеціально — в пам'ять про трагічну для євреїв подію часів Коліївщини, відому як Уманська різанина 1768 року. Тоді тисячі євреїв Умані відмовилися змінити віру і прийняли страшну смерть. Раббі Нахман велів поховати себе в цьому місті і заповідав своїм послідовникам, брацлавським хасидам, приїжджати молитися на його могилі — особливо на Рош га-Шана.
У радянські часи єврейське кладовище, де був похований цадик, віддали під звичайні городи. Саме поховання не чіпали, але паломників туди не пускали за жодних умов. Ослаблення заборони настало за часів перебудови: 200 брацлавських хасидів приїхали на могилу Нахмана у 1988 році. Після розпаду СРСР в Умань почали регулярно приїжджати хасиди з усього світу.
У багатьох хасидів вважається вкрай важливим відвідати могилу цадика Нахмана хоча б раз у житті – і краще за все робити це при святкуванні Рош га-Шана. Велике значення паломництво має для духовного розвитку молодшого покоління: під час поїздки в Умань хасиди вчать хлопчиків Торі.
Як пояснили Суспільному представники хасидської громади в Умані, до жінок у них особливе й дуже шановане ставлення: у них є власна місія, тож їм можна молитися набагато менше, ніж чоловікам. Тому в Умані на Рош га-Шана можна зустріти небагато жінок.
Що означає Рош га-Шана
Рош га-Шана — "голова року". Тобто початок нового року, нового річного циклу людського життя. Для хасидів дуже важливо напередодні свята підбити підсумки попереднього року, віддати борги, завершити незакінчені справи, попросити вибачення у тих, перед ким завинили.
Тому хасиди моляться і слухають звуки шофара — баранячого рогу, в який сурмлять. Він є символом пробудження совісті і повернення до Бога.
Щороку о півдні хасиди в Умані здійснюють велелюдну одночасну молитву. Паломники зупиняються на вулиці та повторюють молитву, що лунає із гучномовців на вулицях кварталу.
Як розповів один із вірян, молитва називається Тікун а-Клалі. Вона відбулася в районі паломництва брацлавських хасидів в Умані.
"Тікун а-Клалі — буквальний переклад: «всеосяжне виправлення», — це масова молитва, під час якої зачитується зібрання з десяти псалмів царя Давида, читання яких служить тшувою — покаянням, за всі гріхи. Цю збірку відкрив світові раббі Нахман з Брацлава, до могили якого щороку приїжджають його послідовники — брацлавські хасиди", — пояснили в єврейській общині України.