Туман із запахом диму на Черкащині: синоптик пояснив причину цього явища

Ексклюзивно
Туман на Черкащині, 10 жовтня 2024 року. Черкаський обласний гідрометцентр

Вранці 10 жовтня у Черкасах та по області спостерігали густий туман. Водночас містяни скаржаться на запах диму в обласному центрі.

До утворення туманів призводять контрасти температур, розповів Суспільному розповів начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань.

З його слів, радіаційні тумани виникають внаслідок охолодження земної поверхні та прилеглого шару повітря під впливом випромінювання:

"Зазвичай радіаційний туман виникає вночі в умовах антициклону та безхмарної погоди та розсіюється із сходом сонця", — пояснив Віталій Постригань.

У середньому на Черкащині у жовтні бувають три-чотири дні з туманом, але в окремі роки їхня кількість може досягати 11-13 за місяць.

За словами метеоролога, 10 жовтня на погоду Черкащини почав впливати циклон із заходу:

"Це означатиме, що на фоні падіння атмосферного тиску небо затягне шаруватими хмарами і денний прогрів буде дещо обмеженим. Але південні вітри підтримають температурні показники на рівні 20 градусів тепла".

Утворенню туманів сприяє також підвищений вміст гігроскопічних ядер конденсації (пилу, кіптяви тощо) в повітрі, додав Віталій Постригань.

Згідно з дослідженням якості повітря в Черкасах у період із 30 вересня по 5 жовтня, повітря у Черкасах забруднене пилом, діоксидом азоту, аміаком та формальдегідом, вміст яких перевищував гранично допустиму концентрацію за середньодобовим вмістом.

Як розповіла у коментарі Суспільному речниця Головного управління Держслужби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області Юлія Норовкова, станом на 10 жовтня на території області триває тління торфʼяного ґрунту в Золотоніському районі.

"Також вранці виникла пожежа на другому поверсі двоповерхового житлового будинку по провулку Сіверянський в мікрорайоні «Дніпровський». Її ліквідували, травм ніхто не отримав. Загрози розповсюдження вогню на інші будинки не було. Причину займання встановлюють", — додала вона.

Забруднене повітря може викликати різні проблеми зі здоров'ям, розповів Суспільному лікар відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Микола Черепанов.

"Забруднене атмосферне повітря може впливати на серцево-судинні захворювання, такі як ішемічна хвороба серця та інсульт, а також на респіраторні захворювання — інфекції нижніх дихальних шляхів, хронічну обструктивну хворобу легень, рак трахеї, бронхів і легень. Крім того, в групі ризику — люди з цукровим діабетом другого типу", — зазначив він.

У разі погіршення ситуації зі станом атмосферного повітря фахівець радить:

  • зачинити двері та вікна;
  • обмежити перебування на вулиці та особливо фізичні навантаження на відкритому повітрі;
  • пити багато води;
  • якщо є очищувач повітря, то увімкнути його на максимум;
  • робити часте вологе прибирання у приміщеннях.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині