Станом на вечір 2 жовтня до Умані прибули понад 33,5 тисячі паломників-хасидів, розповів в ефірі "Суспільне. Студія" начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. Увечері вони почали відзначати юдейський новий рік Рош га-Шана. Триватиме святкування до 4 жовтня.
У переддень свята хасиди співають, танцюють, роблять зачіски та святкові страви, розповів Суспільному паломник з Ізраїлю Шай Нахман.
За словами паломника, хасидам цього дня заборонено сумувати, веселитися потрібно навіть зі сльозами на очах. А ще вони просять один в одного пробачення.
Прочанин Олен продає святковий хліб, що називається хала.
"Це особливий хліб для шабату — хала. Печемо його на свята, він у нас хороший", — розповів він.
Про випічку чоловік був не багатослівним, однак коли мова зайшла про війну, став говірким. З його слів, це спільна біда — як для України, так і для Ізраїлю:
"Ізраїль в тій же ситуації, що й Україна. Ми так само страждаємо. Хасиди приїхали, аби помолитися, щоб всі війни скінчилися".
Юдейський новий рік не святкують без музичного інструменту з рогу тварин — шофара, розповів прочанин-хасид з Ізраїлю Ітсхак. Саме під подібний звук, пояснив він, створювався світ.
"Під час Рош га-Шана ми дуємо в цей ріг 101 раз. І цей звук завжди різний. У кожної людини вийде інша мелодія, бо вже інше дихання", — пояснив він.
На питання, чи ходить до укриття, здійняв руки до неба:
"Я вірю нашому Господу. Він — найкращий захист для нас".
Прочанин з Ізраїлю Шай Нахман купив до нового року традиційний одяг — білий кітл:
"Цей одяг створений для того, аби ми памʼятали про смерть, казали Богові, що ми памʼятаємо про нього і про той час, коли помремо. Якщо ти віриш у щось, то тобі нічого не страшно. Є Бог, який нас захищає від усього, і від бомб теж".
У переддень нового року прочанам-хасидам можна співати, сміятися та веселитися — так хотів Раббі Нахман, розповіла піар-директорка Міжнародного доброчинного фонду імені Раббі Нахмана із Бреславу Анастасія Баришнікова:
"Сьогодні — початок нового року. У євреїв будь-які свята тривають зі сходу першої зірки до останньої зірки. Сьогодні вони будуть молитися, співати і танцювати, незалежно від того, який у кого настрій. Їм не можна сумувати. Навіть із сльозами треба танцювати".
Місцеві продавчині Анна та Ірина з такими традиціями навчилися співіснувати:
"Все з позитивом, по-іншому тут ніяк. Деякі люди заробляють і цілий рік живуть на ці гроші", — зазначила Ірина.
Опівночі хасиди зустрічатимуть 5785 рік. А поки — моляться.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині