У Черкасах 70 багатоквартирних будинків, які мають власні теплові пункти, не придбали генератори. Без них під час відключень світла у квартирах не буде опалення і води.
Взимку при мінусових температурах може замерзнути вода у мережах, а це загрожує поривами, розповів Суспільному виконувач обов’язків директора житлово-комунального комплексу Андрій Наумчук.
За словами Андрія Наумчука, у міському бюджеті на 2024 рік передбачили один мільйон 670 тисяч гривень на компенсацію купівлі генераторів об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків.
"На цю суму подали десять заявок. Шість із них — із 2023 року, ще чотири — із 2024-го".
За словами Наумчука, людям компенсуватимуть повну вартість генератора.
"Сума залежить від потужності генератора: чим більша потужність, тим більше можна відшкодувати. Потім виконком ухвалює рішення для того, щоб зарезервувати кошти саме на це ОСББ. Після установки представник теплопостачальної організації має перевірити, чи все під'єднано правильно і лише потім видають гроші", — розповів він.
Якщо не встановити додаткові джерела живлення, може замерзнути вода і стануться пориви, додав Андрій Наумчук:
"Якщо вартість генератора або елеватора сьогодні 50 тисяч, то вартість відновлення будинку може бути і в мільйонах гривень. Краще виділити гроші на елеваторні вузли, зараз це зробити ще реально".
Голова одного з ОСББ Валентин Микитенко розповів: вони стали учасниками міської програми із відшкодування коштів на купівлю генераторів.
З його слів, забудовник завчасно розпланував всі комунікації у будинку:
"У нас у кожному коридорі є ящик, де стоять теплові лічильники на кожну квартиру. Також є регулятор. Топлять у нас непогано. Крім того, будинок утеплений зовні. У коридорі взимку + 20. Але це не говорить про те, що ми можемо витримати два-три тижні без опалення і без води".
Тепло до будинку подає теплоелектроцентраль, а от розводять його по квартирах за допомогою власного теплового пункту. Воду та тепло до верхніх поверхів подають завдяки помпі. А без електроенергії, пояснив пан Валентин, вони не працюють.
"Ми сподіваємося пережити цю зиму, тому вирішили з мешканцями будинку купити генератор", — зазначив він.
Нині основна проблема — зібрати гроші з усіх мешканців будинку. Поки цим займається — генератори дорожчають, як і вартість їхнього встановлення.
На водяні та теплові помпи потрібен генератор на 35 кіловатів. Якщо заживити ще й ліфти — на 40. Такі обрахунки зробили спільно із фахівцями ТЕЦ.
"Ми порахували загальну вартість: на чотири місяці вона склала 3 600 гривень на квартиру", — пояснив пан Валентин.
Чим довше ОСББ відтерміновують встановлення генераторів, тим більше наражають себе на ризик, пояснив директор "Черкаситеплокомуненерго" Павло Карась:
"Ми теплоносій до будинку подамо, а от щоб його подати до квартири — потрібно чимось крутити помпи до будинку. Тому в цьому випадку вирішити це питання — справа власників будинку".
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині