З твердопаливними котлами та генераторами: як у громаді на Черкащині готуються до зими

Ексклюзивно

У Тальнівській громаді готуються до зими — встановили твердопаливні котли та придбали мобільні генератори. В осінньо-зимовий період жителі будуть забезпечені водою та не залишаться без медичних послуг. Натомість чотири із 38 закладів освіти потребують дообладнання.

Завершити підготовку до осінньо-зимового періоду планують до 1 вересня, розповів Суспільному голова Тальнівської громади Василь Сідько.

У Тальнівському яслах-садку №4 "Світлячок" нині перебуває пів сотні дітей, повідомила директорка закладу Тетяна Карпікова. Восени, очікують, що вихованців стане удвічі більше. Підлаштовуватись під графіки відключення електроенергії навчилися торік:

"Минулої зими наші кухарі приходили о пів на пʼяту годину ранку, щоб приготувати сніданок і відразу обід. А потім чекали, коли з'явиться світло, щоб підігріти їжу в час обіду. Взагалі дитячий садок перебуває в такій зоні, де дуже рідко відключають світло. Електроенергія і вода є майже постійно".

Як розповіла начальниця групи господарського обслуговування відділу освіти Катерина Осокіна, аби взимку обігрівати вихованців, використовують газовий теплогенератор.

"Маємо встановлені два котли: один потужністю 100 кіловатів, інший на 50. У жовтні під час опалювального сезону ми починаємо з котла, який має меншу потужність, бо температурний режим недостатньо холодний. А взимку працює два котли паралельно", — зазначила Катерина Осокіна.

Такий котел споживає до п’яти тисяч кубометрів газу на місяць. Цього, зі слів пані Катерини, вистачає, аби нагріти приміщення закладу. На випадок відсутності газопостачання мають поряд твердопаливну котельню:

Твердопаливні котли. Суспільне Черкаси

"У 2016-2017 роках ми провели модернізацію котельні і встановили два твердопаливні сучасні котли, які працювали в нас два сезони на дровах. Ми плануємо завести близько 100 метрів кубічних дров, щоб було як резервне джерело теплопостачання".

Нині із 38 закладів освіти громади — готові до зими 34.

"У нас опалення в основному здійснюється від газових теплогенераторів та твердопаливних котелень. А вісім закладів загальної середньої освіти опалюється від теплопостачальника. У цьому році ми плануємо придбати ще чотири генератори, тому що чотири заклади загальної середньої освіти їх ще не мають", — повідомила Катерина Осокіна.

Придбати додаткові генератори планують і для водоканалу, розповів очільник громади Василь Сідько:

"Придбати ще треба буде три-чотири генератори. Бо там вони не такі потужні та не так якісні".

Начальник дільниці водопостачання Андрій Федорченко зазначив, що нині використовують два генератори для підкачування води зі свердловин в період відключень електроенергії.

"Приїжджає людина та під'єднує до генератора кабель. Опісля йде вимикає загальний автомат, заводить генератор, і працює", — розповів Андрій Федорченко.

Використання генератора для підкачування води зі свердловин. Суспільне Черкаси

Таким чином, будуть почергово підтримувати достатню кількість води в мережі для десяти тисяч споживачів в 19 населених пунктах, пояснив керівник водоканалу Володимир Гречка:

"Повністю забезпечити водою з тим тиском, як зазначено в регламенті — цього не можна. Ніякий генератор такого навантаження не витримає".

У разі блекаута без води людей не залишать.

"Є генератор, який підключений до центральної насосної станції. Він дає змогу, в разі відключення, забезпечити водопостачанням центр міста і три мікрорайони. Якщо відключиться все і не буде можливості подавати, то в нас виведені шланги, якими ми зможемо роздати людям воду — чи в баклажки, чи в бочки", — повідомив Володимир Гречка.

Зі слів Василя Сідька, придбали генератори за кошти громади. Загалом, на підтримку водоканалу торік спрямували сім мільйонів гривень. Залучилися і підтримкою іноземних партнерів, які, на початку повномасштабної війни безоплатно передали генератор для відкачування води з каналізації, додав керівник водоканалу Володимир Гречка:

Генератор для відкачування води з каналізації. Суспільне Черкаси

"Він має 730 кіловатів потужності і цього достатньо, щоб забезпечити енергопостачання каналізаційної насосної станції, яка качає каналізацію з усього міста".

За словами очільника громади, завершити підготовку до осінньо-зимового періоду планують до 1 вересня.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині