Віддав 83 літри крові: історія донора з Черкас

Ексклюзивно

83 літри крові та компонентів майже за пʼять років здав почесний донор з Черкас Анатолій Пономар. Нині його номінували на звання заслуженого донора України.

Про мотивацію, донації та що потрібно, аби мати звання "Почесний донор України" — розмова.

Розкажіть, будь ласка, Анатолію, як ви стали донором? Що вас змотивувало?

До листопада 2019 року я взагалі кров не здавав. І вирішив зайти, подивитися, що це таке і спробувати. Сказав, що хочу здати кров. А вони кажуть добре, заходьте. І здав аналізи. Не дуже сподобалось, можна і знепритомніти. Це буває у всіх, хто перший раз здає. Я з цими думками походив тижні два-три і вирішив, що мені не те що сподобалося, це поклик був, я вирішив піти ще раз. Потім вдруге, втретє, вп'яте, і воно втягнулося до того, що просто потім стало звичкою, що кожні два тижні ходиш сюди, здаєш чи кров, чи плазму.

Скільки донацій нині на вашому рахунку?

86 донацій. Ця буде 87 безоплатна донація. Це все разом — і кров, і плазма, і тромбоцити. Коли людина здає кров і здає плазму або тромбоцити, то перш за все в тебе беруть аналізи і дивляться на рівень гемоглобіну. Якщо низький рівень, то тебе через два тижні знову запросять. Здаєш аналізи і кров протягом 15-20 хвилин. Найшвидша процедура — це здача крові. Здається 450 мл. За 15 хвилин ти справився, зробив добру справу вільний. Плазма здається протягом години — година та 15 хвилин. Підключають до системи, йде забір крові, потім центрифуга. Можна здавати від 600 мл і до максимальної дози 800 мл. От я здаю 800, свою дозу. І третій компонент — це тромбоцити. Здаєш аналіз, дивляться на рівень тромбоцитів в крові, якщо все добре, тебе допускають. Через 2-3 години, коли зробили аналіз, лягаєш і здаєш. Процедура триває 50 хвилин.

Донор має готуватися до здачі крові? Що саме ви робите? Що робити можна? Від чого потрібно застерігатися?

По-перше, донорство — це таке, як здоровий спосіб життя.

Коли кажу, що не палю взагалі, то в мене це не проблема — відмовитись від нікотину. Алкоголь можна споживати в розумних мірах, але за дні три-чотири виключити взагалі. Ні пива, ні вина, ні віскі. А по їжі треба готуватися за дві доби, не їсти смажене, жирне. Звечора не можна м'ясо, наприклад, жирного їсти. Зранку молоко не можна споживати. Мій раціон зранку — це вівсянка на воді, а після донації можна все, що хочу.

Тобто донорство все ж таки впливає на спосіб життя людини?

О, звичайно. Ну розумієте, коли ти постійно в цій темі, то ти вже знаєш, що в тебе є тиждень до донації і ти можеш їсти шашлик, відбивні. А якщо ви не поснідаєте, у вас можуть бути в крові не ті цифри гемоглобіну, тромбоцитів, бо організм виснажений.

А як часто ви перевіряєтесь на вірусні чи інфекційні хвороби?

А вони ж мене перевіряють кожні два тижні перед донацією. Це дуже приємний бонус. Вони підключають мене до системи і беруть 2-3 ампулки крові, перевіряють на всі хвороби, на ВІЛ/СНІД. Я знаю, що кожні два тижні у мене все добре.

А в яких випадках можуть відмовити донору від здачі? Чи траплялося у вас таке?

Були такі випадки, звичайно, бо від цього ніхто не застрахований. Ти можеш просто змінити харчування і в тебе впаде рівень гемоглобіну. Якщо рівень гемоглобіну трошки нижче, тебе вже не допустять, тому що це загроза для організму. Кажуть, зверніть увагу на ваше харчування, можете прийти тільки через два тижні. Це по харчуванню. У мене був у мене ще такий випадок: я займаюсь спортом, після спарингу були на обличчі гематоми, то з гематомами теж не допускають, тому що це є створення тромбів, і під час донації це заборонено.

Як ви морально налаштовуєтесь на здачу? Я так розумію, що зараз це вже у вас звичка, але коли це були перші рази, коли ви йшли, ви хвилювалися?

Перший раз, звичайно, хвилювався, відчуття голки в собі, в тілі, воно так відчуваєш себе некомфортно. А коли ти ще подивився візуально, то там просто багатенько хто непритомніє. Але потім налаштовується.

Ви завжди здаєте в загальний банк крові? Чи ви знаєте, кому потім адресно піде ваша кров чи її компоненти?

Більшу частину донацій я зробив в загальний банк. Але були такі випадки, коли мене просили здати кров для конкретної людини, то здавав.

Зараз вам потрібні документи для того, щоб здати кров, підтвердити свою особу? Чи ви вже в базі є?

Дійсно, в базі то я є, але ви спробуйте здати кров без документів! Процедура така, що ти сідаєш до медсестри, йде фотофіксація. Вас знімають на фото, що це ви дійсно є, і вимагають паспорт або посвідчення донора. Це обов'язкова процедура. Камери слідкують, щоб замість мене не прийшов хтось інший.

Нині ви почесний донор, що вам було потрібно, аби отримати таке звання?

Або 40 здач крові, або 60 здач плазми і її компонентів. Це в загальній кількості. Є таке поняття «змішане донорство»: враховується і плазма, і кров, і тромбоцити. Наприклад, одна кров – дорівнює двом плазмам. Одна доза тромбоцитів – дорівнює двом плазмам. І треба набрати 60 доз плазми.

Що вам таке звання дає? Це якісь преференції, фінансова винагорода?

Ні, те, що стосується донорства, це не про фінанси, це про доброчинність. Є дійсно люди, які здають тут платно, але щоб отримати звання, треба здавати все безоплатно. Тобто є платні донори, є донори безоплатні. Дуже багато пільг було порізано для донорів, і там залишилась тільки одна пільга. Наразі, нині це доплата до пенсії близько 250 гривень в місяць. Це після 60 років. Тому донорство — це доброчинність, це ніяк не великі статки.

Я знаю, що ви вже подали документи на звання заслуженого донора України. Яка різниця між почесним і заслуженим донором?

Заслужений донор — це вже є почесним званням, наданим президентом України, відповідним указом президента. І це треба, щоб було в загальній кількості 100 і більше здач по системі кров-плазма, змішаного донорства. У мене вже наразі по змішаній системі 108 здач. 13 травня відправили лист на військову адміністрацію, клопотання робили та нагородні листи, і потім вони відправили це все на адміністрацію президента. Наразі ми чекаємо.

В області ще є заслужені донори? Чи ви будете першим?

Коли ми готували документи, на станції переливання крові, то казали, що немає. Я кажу, як ж немає, скільки років області, вони кажуть, почесні є, а заслужених нікого ще не готували.

Ви сказали, що безоплатно завжди здаєте, а якщо донор проходить і хоче отримати фінансову винагороду?

Я знаю, що доза тромбоцитів коштує 1100 гривень, плазми — 450 гривень. Але мене запитували, кажуть, за всі свої донації, скільки ти міг заробити за всі ці 4,5 роки? Я підрахував, що за 4,5 роки всіх своїх донацій це вийшло б 60 тисяч гривень.

Чи у вас після процедури болять вени, можливо, проколи?

Ні. Це може бути особливістю організму. Я добре це все переношу. Мені потім медсестра накладе тугу пов'язку на години дві-три. Бували випадки, один-два рази щось боліло, але це не є систематично.

Чи кожна вена є такою, яка підходить для процедури здачі тромбоцитів?

Це теж залежить від донора, але якщо у вас вени крихкі, то не підходить. Тромбоцити — це така специфічна процедура, де треба мати, як вони кажуть, еластичні вени. Для плазми ще може бути, а для тромбоцитів — ні.

Сьогодні, по завершенню процедури, які ваші подальші дії, чи повинні ви відпочити певну кількість часу, чи дають вихідні?

Дадуть 100 гривень на харчування. Довідку дадуть про здачу. Все перев'язали, пішов по роботі. Тому організм у мене вже звик до таких процедур. Мені особливо відпочивати, спати не потрібно. Заїду додому зараз пообідаю. Вже так ситненько, з м'яском. Щось таке жирненьке вже можна. І все, далі у справах.

Інтервʼюерка — Вікторія Пожар

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині