"Несила жити на кріслі колісному": як у Черкасах безплатно протезують військових

Ексклюзивно

У Черкасах фахівці ортопедичного-протезного центру за рік виробляють від шести до семи мільйонів продукції. Протези, які вони виготовляють — безоплатні.

Серед постійних клієнтів — учасники війни та люди з інвалідністю, розповів керівник центру Анатолій Тімон.

51-річний канівчанин Василь на початку повномасштабної війни втратив обидві ноги. За словами ветерана, створення індивідуальних протезів — подія, яка змінить його життя:

"Ніде не звертався. Знайшов адресу, зателефонував. Безплатно, звертайтеся. Будь ласка, приїжджайте".

На організаційні питання лікарям та пацієнту знадобилося два дні, розповів Василь. На протезування наважився, бо вже несила жити на кріслі колісному.

"Я сам проживаю, все ж сам: і їсти зварити, і в хаті прибрати, і постіль застелити після себе. Тяжко це все на візку. І у дворі бур’яни, і трава ж росте. Злазиш і пішов отак, тягаєшся. Важко, дуже важко".

У Черкасах протезують безплатно військових. Суспільне Черкаси

Протезування проходить у кілька етапів, розповів технік-протезист Василь Яковенко. Спершу медики роблять гіпсовий відбиток кульші.

"Гіпсовий зліпок на його куксу. Зараз ми його трохи підгонимо, ще раз надінемо".

Таку ж саму процедуру проводять і з іншою кульшею. Опісля — справа за виготовленням.

"На один протез — це мені знадобиться 20 годин. На два — 40. Ну, це чистої роботи. Ще поки воно сохне, ламінується", — розповів Василь Яковенко.

У Черкасах протезують безплатно військових. Суспільне Черкаси

Орієнтовно за три доби, залежно від складності протеза, пацієнт має приїхати на примірку, додав пан Василь:

"Пацієнт приїздить на примірку, ми одягаємо на нього. Воно ще все розкрите, без косметики. І він починає ходити, а ми дивимося вище зробити, нижче. Повернути наліво, направо, стійкість".

Втім, додав спеціаліст, такий протез не на все життя.

"При повній ампутації пацієнт має міняти кожен рік. А при односторонній один раз на три роки. Все безплатно на будь-якому етапі".

Від початку повномасштабної війни цех обслуговує і переселенців, розповів лікар Григорій Гриценко. Тому роботи додалося. А пацієнти — помолодшали.

"Основна маса – це десь з 30 років і до 70 і більше", — зауважив Григорій.

У Черкасах протезують безплатно військових. Суспільне Черкаси

Протези черкаського виробництва якістю не поступаються закордонним, констатував лікар:

"Протези ми виготовляємо за закордонними технологіями. В основному – це закордонні матеріали, комплектуючі, колінні механізми, стопи тощо. Немає ніякого сенсу їхати кудись, як ти проживаєш тут".

Керівник цеху Анатолій Тімон розповів, що люди, які протезувались за кордоном все одно приходили до них:

"Людей навіть протезували за кордоном, але через певний час, враховуючи той факт, що вони не можуть поїхати туди на від регулювання свого протеза і все інше. То приходять до нас і наші спеціалісти займаються такими протезами".

Напередодні, додав Анатолій Тімон, цех змінив власника. Втім, на роботу це не вплинуло. Як і на умови протезування — воно на всіх етапах безоплатне.

У Черкасах протезують безплатно військових. Суспільне Черкаси

"Навіть після зміни власника, ми працюємо і працювали. Послуги ми надаємо безоплатні. Якщо людина має відповідне направлення, оформлення проходить у нас на підприємстві, ми потім виконуємо ці замовлення".

Фахівці працюють для всієї України. Й виготовляють взуття та протези для людей, які живуть на лінії розмежування.

"За рік десь ми виробляємо шість-сім мільйонів готової продукції. Це складне ортопедичне взуття лікувальне, це протезування наших пацієнтів, це корсети. Ми єдине підприємство на черкаському ринку, яке займається виготовленням даної продукції", — розповів Анатолій Тімон.

Пацієнт Василь розповів, що уже має цілий список справ, які робитиме не на кріслі колісному, а на своїх двох:

"Поїду десь на природу, потанцюємо. Мені пообіцяли, що я буду бігати, а не ходити".

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube