Літні табори: куди і за скільки можна відправити своїх дітей відпочивати

Ексклюзивно

На Черкащині із 3 червня стартує літній оздоровчий сезон для дітей. У виборі відпочинкових таборів — пришкільні, мовні, спортивні чи національно-патріотичні. Комунальні із символічною оплатою чи безоплатні або приватні з не таким скромним цінником.

Куди й за скільки можна відправити своїх дітей влітку на Черкащині?

Яна Прокопенко шукала, куди прилаштувати старшу доньку на літо. Розповіла, які варіанти вдалося знайти:

"Не всі можуть дозволити собі табори за 3700 гривень на тиждень і більше. Але є бюджетні 1100 гривень".

До Черкас вони переїхали з Херсону. Чоловік і досі там працює. Тут не мають родичів, які б могли допомогти глядіти дітей.

"З минулого року, з попереднього досвіду, центр дитячої творчості, оце той варіант бюджетний, коли дитина перебуває там з 9 до 16 години. Поки батьки працюють весь день — дитина перебуває в цей час з викладачами, досвідченими професіоналами".

Проте свої канікули донька Маша розпочне з пришкільного табору в компанії однокласників.

"Вероніка, Ваня, я. Нас буде багато", — поділилася Маша.

Табір у школі Маші діятиме перші два тижні червня. Зранку і до обіду. Для старших класів — мовний, для молодших — традиційний, пояснила директорка школи Юлія Грабова:

"Плануємо, як завжди, цікаві екскурсії, походи у бібліотеку, запрошуватимемо сюди людей на майстеркласи, самі вчителі можуть попрацювати з дітками на подолання освітніх втрат".

Перебування у таборі безоплатне. Але батькам доведеться оплатити екскурсії. А ще, за бажанням, харчування.

"Ми, поки що, орієнтовно з організаторами харчування, вони погодились надати таку послугу. Орієнтовно 55 грн харчування, один прийом повноцінний", — додала пані Юлія.

Загалом відпочинком у пришкільних таборах Черкас у 2024 році планують охопити чотири з половиною тисячі дітей, розповіла заступниця міського голови Анастасія Чубіна.

"У кожному закладі ці табори індивідуальні: деякі заклади відкривають мовні табори, деякі просто пришкільні табори, деякі зі спортивним спрямуванням. Уже який рік поспіль в місті будуть діяти два загальноміських табори. Перший це технічний «Фотон» на базі фізико-математичного ліцею і ще один табір — мовний на базі першої міської гімназії".

Коштом міста влітку 2024 року планують оздоровити 1460 дітей. За словами керівниці департаменту соцполітики Юлії Ніконенко, передусім це діти, чиї батьки воюють, загинули, полонені чи зниклі безвісти, а також діти-сироти, позбавлені батьківського піклування та діти з інвалідністю. У 2024 році тендер на їхнє оздоровлення виграв табір "Соколята" у Львівській області.

Заявку для дітей вищеперерахованих категорій ще можна подати до 4 червня. А з 5 червня — прийматимуть для решти пільгових категорій. Перелік документів та решту умов розписали на сторінці департаменту соцполітики у фейсбуці.

Черкаські комунальні позашкільні заклади теж складають програми літнього таборування. На станції юних техніків, окрім своїх вихованців, готові залучити дітей-переселенців, розповів директор міської станції юних техніків Віталій Коханчук.

"Табір триватиме з 10 червня по 28 червня, триватиме всього три тижні. У цей період часу діти будуть займатися за видами діяльності нашого закладу: авіамоделювання, судномоделювання, автотрасове моделювання, паперопластика, технічний дизайн".

А ще змагання, квести, естафети, додав директор закладу. Для всіх учасників він безоплатний. 10-річний Тарас два роки ходить сюди на гурток авіамоделювання. Розповів: ходитиме сюди, бо йому подобається:

"Я тут уже зробив один літак на пульті і роблю другий літак на пульті. Ми ходили в різні місця і було дуже весело, і було дуже смачно, коли ми чаювали".

В області із 456 шкіл більшість також відкриють табори, розповів керівник обласного управління освіти Валерій Данилевський.

"Чим займаються діти в цей час: вони приходять зранку і перебувають до обіду. На обід вони ідуть додому. А дехто може займатися певними заняттями, з яких йому треба підтягнутися. Організовується виховна робота, різні ігри, заходи і мати організований відпочинок".

Натомість на Черкащині в зв’язку із воєнним часом велика проблема із комунальними дитячими санаторіями. Фактично він єдиний — "Сосновий бір", — розповіла очільниця обласного управління охорони здоров’я Антоніна Уманець.

"Путівки розподіляються самим санаторієм, оскільки це комунальний некомерційний заклад, розподіляються на громади. Там тоді разом із сімейними лікарями, які готують довідку для санаторно-курортного лікування діти потрапляють з громад в санаторій. Це діти із малозабезпечених сімей, із багатодітних сімей, діти військовослужбовців, ВПО. І по потребі у кого проблеми зі здоров’ям".

"Сосновий бір" працює протягом усього року. У цій будівлі початку минулого сторіччя діти і вчаться, і лікуються, і відпочивають, розповів директор закладу Володимир Орленко.

"Це ми знаходимся у сьомому корпусі. Він вважається основним. На другому поверсі — місця проживання дітей. На першому поверсі в одному крилі — навчальні класи, в іншому — фізіотерапевтичне відділення. Одне з найкращих в нашій області".

Вихованка Настя — зі Свидівка, до цього санаторію приїздить другий рік поспіль.

"Найбільше тут подобаються процедури, масаж і гарний колектив. Вони мирні, спокійні, вони не б’ються, як хлопці".

Нині на лікуванні тут перебувають сто дітей. У 2023 році вони оздоровили 3000 дітей, розповів директор санаторію.

"У 2024 році, я думаю, буде навіть більше, бо освоїлися з умовами воєнного часу, привели до ладу укриття, воно пройшло сертифікацію, збільшилася кількість дітей, які можуть перебувати в укритті. Я думаю понад 3000 дітей цьогоріч буде. У нас діти проходять лікування два тижні, воно у нас безплатне. Путівки розподіляють голови громад. Ми роздаємо путівки згідно з запитами. Дитині потрібно мати довідку про епідоточення, довідку про щеплення і в принципі все".

Ще один комунальний оздоровчий заклад працює в Умані. Табір санаторного типу "Мрія" на базі центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю — єдиний подібний в області, розповіла керівниця міського управління соцзахисту Галина Кучер.

"У нас є відповідні спеціалісти, умови, укриття. Харчування здійснюється для пільгових категорій. Путівки у нас безплатні. Для інших дітей іде плата 4245 гривень. Це від 115 грн до 144 грн у день, залежно від вікової категорії".

Директорка центру реабілітації Вікторія Базилевська пояснила, що табірна зміна триватиме 21 день:

"Табірна зміна буде тривати 21 день з 8 до 17 години. Триразове харчування. Всі дітки отримають оздоровчі процедури: ЛФК, вакуумний масаж і таке інше".

Потужність табору — 25 дітей на зміну.

"У нашому таборі можуть перебувати діти різних категорій. У червні ми беремо діток з інвалідністю. В липні і серпні будуть діти інших категорій".

Марині 15 років. Цей центр реабілітації відвідує чотири роки. У табір — теж сюди.

"Ми розважаємося, робимо вироби різні, проводимо гарно час".

Процедури та розваги тут підібрані під потреби дітей з інвалідністю, розповіла директорка. Інклюзивне тут і укриття.

"У таборі облаштоване укриття. Обладнане пандусом. Є кімната обладнана для дітей, є медична кімната, туалет, запас води, запас їжі, вентиляція", — пояснила Вікторія Базилевська.

Приватних таборів в області значно більше, ніж комунальних. Вартість залежить від програми та умов проживання. Найдешевшим варіантом стануть популярні нині патріотичного спрямування наметові табори на природі. Один із таких — "Поклик Яру". Для дітей військовослужбовців він безплатний. Вартість десятиденної зміни для підлітків 10-13 років обійдеться у 7600 гривень.

У 2024 році перший заїзд тут планують на 23 червня. А нині триває підготовка до приїзду таборувальників. Одну з веж планують переробити на скеледром. У цьому літньому сезоні територію табору розширили, зазначив координатор Ілля Мар’ян, аби мати змогу оздоровити більше дітей.

"Робимо зараз душ, навіс, викошуємо траву, засадили все газоном. Робимо все можливе, аби на цій території було дуже класно проводити літо".

Перебування у "Поклику Яру" це більше не про відпочинок, а про навчання, розповіла виховниця Ірина Жирна.

"Я проводжу гутірки з домедичної допомоги, з орієнтування, з ідеології. Перед цим наша команда готується. Ми самі вчимося протягом року. Мною керує думка, що я роблю вклад у власне майбутнє. Бо я хочу жити в Україні, яка буде розвинута, яка буде популярна на світовій арені, сильна. Тому я роблю зараз все, щоб вона стала найкращою"

У 2024 році у таборі планують п'ять змін по десять днів. Якщо перша розрахована на дітей 10-13 років. То решта — на підлітків 14-17 років.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащини