У Черкасах жінок без військово-облікового документа не беруть на роботу

Ексклюзивно

У законі про мобілізацію, який набув чинності 18 травня, усунули норму, яка дозволяла жінкам від 18 до 60 років з медичною або фармацевтичною освітою працевлаштуватися як не військовозобов'язаній.

Відтак черкащанки-медики не зможуть влаштуватися на роботу, якщо не оновлять дані або не стануть на облік, розповіла Суспільному речниця Черкаського обласного центру комплектування Аліна Кривошея.

Стати на облік мають і жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, однак не працюють за фахом, додала Аліна Кривошея. Повідомляти про таких жінок мають, зокрема, і працедавці.

Студентка Марія Брик навчається на шостому курсі медичної академії:

"Я закінчила навчання за спеціальністю «фельдшер», а зараз працюю на «швидкій». У 2019 році продовжила вчитися — на лікаря".

Марія успішно склала іспит і нині чекає розподілу в інтернатуру. Однією із вимог роботи за фахом, за її словами, є військовий облік:

"Місяць тому я проходила військово-лікарську комісію, а на обліку стою ще з 2019 року. Я цього не боюсь і не боялась ще тоді, у 2015-му".

Із січня 2023 року жінок, які навчаються на медичних або фармацевтичних спеціальностях, на військовий облік ставлять одразу після завершення навчання. Список випускниць до територіального центру комплектування подає заклад освіти, розповіла ректорка Черкаської медакадемії Інна Губенко. Цьогоріч в її закладі таких студенток пів тисячі:

"Лікарі, медичні сестри, фельдшери, фармацевти, акушерки, парамедики, реабілітологи. До цього спокійно ставляться і діти, і батьки. Так, є пересторога, не зовсім зрозуміло, як все буде проходити. Деякий час просто цього не робили. Якби воно йшло планово і робилось своєчасно, то менше було пересторог. У цілому це норма для медичної спеціальності".

Із 18 травня жінки з медичною або фармацевтичною освітою, які дотепер не отримали військово-облікові документи, повинні стати на облік, аби працевлаштуватися. Такі зміни зазначені в новому законі про мобілізацію.

До прийняття чинного закону стати на облік медикині і фармацевтки могли до кінця 2026 року і бути працевлаштованими як невійськовозобов'язані. Тепер норму, яка регулювала це питання, усунули, зазначила старша інспекторка з кадрів одного із медзакладів Черкас Олена Шиян.

"Наприклад, наша медична сестра, як людина з інвалідністю, не мала військово-облікового документа до 18 травня. З 18 травня вона пішла до військкомату, поновила свої дані і їй видали військово-обліковий документ", — розповіла вона.

Без військово-облікового документа, додала пані Олена, взяти на роботу тепер не можуть:

"Коли жінка-військовозобов'язана працевлаштовується або медсестрою або лікарем, у неї має бути військовий квиток або військова посвідка. Подається повідомлення військкомату. Ми не маємо права взяти на роботу без військового документа".

Жінки, які мають військово-обліковий документ, мають оновити дані протягом шістдесяти днів, пояснила Олена Шиян. Втім, рекомендацій, що робити з чинними працівницями, які не оновлять дані або не стануть на облік, немає.

Сімейна лікарка Ірина Осинська в медицині дванадцять років. Востаннє оновлювала дані сім років тому.

"Якщо народжується дитина, декретна відпустка, одруження, розлучення — все це теж потрібно відносити в ТЦК, копії документів. Я відносила", — розповіла вона.

Про те, що вона має оновити дані, їй повідомили в територіальному центрі комплектування:

"Я перебуваю на обліку офіцерів. Викликали, сказали поновити пакет документів і заново пройти медичний огляд. Призначили дату ВЛК. Встановили, що придатна до служби у військових частинах забезпечення і логістики. Якщо чесно, я не знаю, що мені може запропонувати ТЦК – це вже залежить від них. Зможу працювати в штабі лікарем, у госпіталі".

Чи можуть призвати на службу жінок, які перебувають на військовому обліку згідно з чинним законодавством, Суспільне запитало в юриста Валерія Макеєва.

"Є абсолютно чітка норма закону статті 26 частині 1 Закону України про військовий обов'язок і військову службу, в якій зазначено, що військовозобов'язаних жінок, а це фармацевти та медпрацівники, можуть призвати на службу виключно добровільно. Так, потрібно оновити військово-облікові дані. Наразі на це дають 60 днів, далі не зрозуміло. Як оновлювати військово-облікові документи – це питання відкрите", – пояснив він.

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube