Один (не) потрібний улюбленець: де у Черкасах погодяться зробити евтаназію здоровій собаці

Ексклюзивно
Пес Зевс. Фото надане Анною

Чи присипляють у Черкасах здорових тварин? Життя не можна припинити, коли заманеться. Про це йдеться й у статті 17 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження", де прописані причини, за яких можливе умертвіння. У переліку немає "набридла" чи "нам треба поїхати без неї".

Присипляння здорових тварин — це антигуманна практика, йдеться в законі. Та, як показало це розслідування, таке досі відбувається. Із 12 ветеринарних клінік в Черкасах деякі згодні зробити евтаназію здоровій тварині.

Суспільне називає клініки, де погодилися зробити евтаназію здоровій тварині, оскільки сподівається, що там якнайшвидше відмовляться від негуманної й незаконної практики. Та просить власників тварин і ветеринарів не забирати життя, а знайти тих, хто візьме їх під опіку.

Імʼя героїні матеріалу змінене на її прохання з метою конфіденційності.

Один (не) потрібний улюбленець

Анна з чоловіком жили під Черкасами. У їхньому будинку завжди було місце для кота та собаки. Коли подружжя вирішило виїхати за кордон, котика забрала до себе сусідка — бо дуже милий був. А от змоги взяти до себе німецьку вівчарку Зевса у неї не було, як і взяти його подружжю із собою в іншу країну.

Далі — пряма мова.

"У нас із чоловіком багато часу для роздумів не було, тож ми зійшлися на тому, щоб приспати Зевса. Так, він не був хворим. Вирішили зробити укол здоровому собаці. Часу було небагато, я одразу розпочала "обдзвін" усіх ветеринарних клінік, телефони яких знайшла в інтернеті. Я зателефонувала у 12 черкаських ветеринарних клінік".

Зробити останній укол

"У чотирьох із 12 клінік слухавки не підняли: у «Ветті», «Айболіті», «Багірі» та «Deusvet». Втім, руки я не опускала та телефонувала далі. У «Зоосфері», «Світі тварин», «Ветеренарній клініці на Леніна», «Шансі», «Ветексперті» нам сказали, що присипляють тварин лише за показаннями, тобто хворих, а не тому, що власнику так хочеться. У «ВетЕксперті» нам навіть запропонували прилаштувати нашого собаку, на що я відмовила та отримала гнівну відповідь: «Тобто вам краще вбити собаку, чим віддати її в хороші руки?! Кажу: ну ми з чоловіком так вирішили. Відповіли: дурню ви вирішили» і кинули слухавку.

Уже навіть з’явилась думка про те, що в Черкасах ніхто не порушує закон. Та ось у ветеринарній клініці «Панда» погодилися зробити евтаназію нашій вівчарці, але також порадили краще звернутись у притулок. У клініці «Сіріус» також погодились приспати пса, але уточнили: «Ви, наприклад, підписуєте документи, що у вашого собаки епілепсія та залишаєте його нам на евтаназію»".

Що про це каже Закон?

В Україні згідно зі статтею 17 Закону України "Про захист тварин від жорсткого поводження" заборонено умертвляти тварин для регулювання їхньої чисельності на вулицях. Є винятки — якщо тварина страждає від невиліковної хвороби, розповіла зооволонтерка з Черкас Оксана Савіцька:

"Звісно, евтаназія здорових тварин в Україні незаконна, про це навіть є стаття. Відповідно до статті 17 Закону України, здорову тварину присипати незаконно, винятки тільки, якщо тварина невиліковно хвора та страждає або отримала травму, або становить загрозу для життя людини. А що, в Черкасах планується якась масова евтаназія тварин?".

Пряма заборона передбачена лише для безпритульних тварин. З хатніми — дещо інша ситуація, пояснила юристка UAnimals Анастасія Гевчук.

"Якщо ми говоримо про домашню тварину, її згідно з цим законом можна умертвити лише для припинення страждань, які неможливо припинити в інший спосіб, або ж у разі хвороби на сказ, чи іншої хвороби, що підлягає повідомленню. Якщо тварина здорова та не страждає від важкої хвороби, її заборонено умертвляти", — пояснила юристка.

Та додала, що чинне законодавство не передбачає прямої відповідальності за евтаназію здорової тварини.

"Кримінальний Кодекс у статті 299 передбачає покарання за жорстоке поводження з твариною, що спричинило каліцтво або смерть. А евтаназія, згідно із законодавством, сама по собі жорстоким поводженням не вважається".

Утім евтаназію здорової тварини можна кваліфікувати за статтею 299 Кримінального Кодексу України — жорстоке поводження з тваринами, проте ця практика не популярна і не набула такого тлумачення в Україні, додала Анастасія Гевчук.

Правила утримання і поводження з домашніми тваринами затверджують органи місцевої влади. У Черкасах всі тварини перебувають під охороною держави згідно з Законом України "Про захист тварин від жорстокого поводження", пояснив заступник начальника управління інспектування Євген Моргонюк.

"Жорстоке поводження із тваринами на території Черкас неприпустиме, як несумісне із вимогами моральності та гуманності і таке, що спричиняє моральну шкоду людині", п - прокоментував Моргонюк.

У Черкасах заборонено умертвляти або залишати без догляду тварин у випадку неможливості їх подальшого утримання, додав пан Євген. Тобто евтаназію допускають виключно за висновком ветеринарного лікаря чи лікарки.

"Відповідно, якщо не буде згоди чи висновку ветеринарного лікаря, такі дії можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення за статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення", — пояснила Анастасія Гевчук. Якщо ж власник чи власниця надає згоду на таку евтаназію, порушення не фіксують. Висновок такий: здорову домашню тварину заборонено умертвляти, але притягнути до відповідальності власників і ветеринарів може бути дуже складно. Тому, додали в UAnimals, юристи та юристки працюють над проєктами щодо прямої заборони евтаназії з чітким переліком хвороб, для яких пропонують зробити виняток. А також над тим, щоб законодавчо закріпити відповідальність за порушення такого закону.

"Ми поки напрацьовуємо матеріали для майбутнього проєкту, оскільки тут дуже багато «але». Таке явище, як евтаназія здорової тварини, — це про бажання позбутися. Проте ми дуже хочемо, щоб евтаназія була виходом лише у крайніх випадках для припинення страждання тварини", — додала Анастасія Гевчук.

До речі, Зевс знайшов нову родину та лишився жити в Черкасах.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині