Столітні рушники та перфоманс: як у Черкасах святкували Всесвітній день вишиванки

У Черкасах у сквері "Юність" організували захід до Всесвітнього дня вишиванки. Там презентували вишиті сорочки та старовинні рушники з традиційними орнаментами Наддніпрянщини.

Черкащанка Ірина Пелипай прийшла на виставку разом із донькою. На захід одягнула сорочку, що вишила для неї мати — квіти червоним бісером на білій тканині.

"Мама вкладає любов, душу у свої вишиванки, вони для нас, як символ оберега. Це поєднання якихось українських, дуже давніх традицій, сили, мужності нашого народу".

Бабусину вишивану сукню Меланія Каткова одягає на свята. Її носить з гордістю:

"Мені було приємно, бо мені бабуся вишила, а не хтось інший. У когось шили прабабусі вишиванки, бабусі, мами, але я рідко чула, щоб мами вишивали, бо вони весь час на роботі".

Ігор Волов зі своєю дружиною одягли вишиванки, у яких йшли до вівтаря та вінчалися у храмі.

"Чому вінчалися саме у вишиванках, тому що народилися в Україні, це для нас є державною та суспільною традицією, вишиванки це з нашої батьківщини із давніх-давен. І плюс зараз війна, хотілось би підтримати нашу країну, хоч таким вбранням, тож це наша патріотична позиція".

Дитячі міські колективи влаштували танцювальний перфоманс, а митці виставили на продаж свої творчі доробки, серед них майстриня Тетяна Бакутіна.

"День вишиванки це дуже красиве свято, це код нації, вишиванки ми повинні носити не тільки у свята, а і кожного дня, щоб ми розуміли, що це наше коріння, наші предки. Рушників є багато, ще від бабусі залишились, від матусі, від тьоті, є багато рушників і вони подушки вишивали. В мене є ще вишиванка старовинна, яку я одягаю в ще більші великі такі свята, така домоткана, натуральна вишиванка, їй 120 років".

Вишитим рушникам, які представили на виставці кілька десятків років, пояснила студентка Валерія Черкова. В університеті, де вона вчиться зберігають рушники з традиційними узорами Наддніпрянщини.

"Діти, учні, які навчались в нашому університеті приносили нам рушники, також жінки, яким, можливо, вони були не потрібні, але вони хотіли їх якось зберегти, бо це через покоління передавалася пам’ять про їхню родину і вони приносили їх до нас в музей".

"Вишиванка єднає українців" — так назвали захід, аби привернути увагу до важливості об’єднаності та віри в перемогу, пояснила начальниця управління культури та організаторка заходу Валентина Шепецька.

"Ідея цього проєкту — показати різноманітні старовинні вишивки, показати, враховуючи що це наш ідентифікаційний код нації, який допомагає нам зараз виживати у важких умовах, все-таки більше познайомити, згадати як це було, як люди займалися традиційною вишивкою і створити гарний настрій".

Свою вишиванку пані Наталія вишила власноруч, її одягла на захід:

"Як приємно дивитися на черкащан у вишиванках. Дуже гарне свято, і це правильно, щоб всіх обʼєднувати, щоб всі люди не соромились вдягати наш національний одяг і кожен день, і на свято, і щоб берегли нашу культуру. І я свою вдягла, бо собі вишила придане, і дітям вишила, щоб і в них була".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині