"Тікала в ній від німців вагітна з чотирма дітьми": історія однієї вишиванки з Черкащини

Ексклюзивно
Зінаїда Луценко у вишиванці її бабусі. Фото Зінаїди Луценко

Вишиванка, яка дісталася черкащанці Зінаїді Луценко від бабусі, "памʼятає" кілька поколінь жінок одного роду. У ній у Другу світову війну Пистина Прилуцька тікала від німців, які спалили її хату.

Зінаїда Луценко — освітянка й письменниця з Монастирищини. Автентична вишита сорочка належала її бабусі Пистині Прилуцькій, про долю якої вона написала роман, рукопис якого здобув призове місце на "Коронації слова".

Пистина Прилуцька народилася у 1902 році. Жила селі Івахни на Монастирищині.

Зінаїді Луценко вишиванка дісталася у спадок від бабусі. Фото Зінаїди Луценко

"Моя бабуня отримала цю сорочку у придане від своєї мами Горпини. Її багато разів перешивали. Верхня частина сорочки із лляного полотна, а низ, який підшили вже пізніше із грубого конопляного. Його бабуся робила власноруч: сіяла коноплі, вирощувала, виривала, вимочувала, сушила, робила з них нитки, ткала на верстаті полотно", розповіла пані Зінаїда.

На полотні хрестиком вишиті червоно-чорні троянди.

Зінаїді Луценко вишиванка дісталася у спадок від бабусі. Фото Зінаїди Луценко

"Чорні нитки фарбовані у відварі дубової кори та бузини, червоні у відварі лушпиння цибулі й кори горобини, сірі в ліщині".

Прабаба Горпина мала сина та трьох доньок.

Одна з них Пистина, бабуся Зінаїди Луценко вийшла заміж у часи колективізації:

"Вона йшла заміж по великій любові, всупереч рідним, і ця сорочка була єдиним її вартісним приданим. Її вона й забрала у свою глиняну хатину. Потім почалася Друга світова війна. З усіх речей вдалося вберегти лише цю сорочку. В ній вона тікала від німців із чотирма малими дітьми та вагітна п’ятою. Хата тим часом згоріла вщент".

Зінаїді Луценко вишиванка дісталася у спадок від бабусі. Фото Зінаїди Луценко

Ця сорочка, зі слів пані Зінаїди це історія кількох поколінь жінок її роду. Довгий час вона висіла на горищі бабусиної хати.

"Доти, доки я не побачила її там і не випросила у своєї тітки Марії. А разом з нею і рушничок, який виткала бабуня. Тепер ці речі зберігаю у себе вдома, як пам'ять про жіноче всепереможне прагнення до краси, і як те, що вдалося зберегти всупереч війнам, революціям, голодоморам та часу.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині