Переховувала єврейських дітей у самому центрі міста: вшанували памʼять праведниці з Черкас

Ексклюзивно
У Черкасах вшанували памʼять праведниці народів світу. Суспільне Черкаси/Анастасія Столбова

Дружина репресованого священника, українка з Черкащини Олександра Шулежко під час нацистської окупації у Другій світовій війні врятувала від смерті сотню дітей, серед яких були євреї. Що ризикує життям — знала і не злякалася.

Таких людей називають праведниками народів світу. В Україні із 2021 року вшановують їх 14 травня. Щороку до меморіальної дошки Олександри Шулежко у Черкасах несуть квіти.

З-поміж сотні врятованих Олександрою Шулежко — 25 єврейських дітей. Саме у центрі Черкас вона переховувала їх від нацистської розправи, розповіла членкиня єврейської громади Таміла Шапіро.

"Саме на цій території був дитячий садок, який ще існував перед війною і в якому Олександра Максимівна створила дитячий притулок".

Таміла Шапіро додала:

"Ми зараз поклали квіти матері з великої літери, жінці, для якої не було різниці, рідні діти або чужі. Це була мати з великим серцем, яка не ділила дітей ні за расою, ні за національністю, ні за віросповіданням. Якщо вона хрестила єврейських дітей, то тільки із метою врятувати їх. Але вона зберегла їхні документи і потім повернула їм. Хто хотів повернутися до свого роду племені, вони мали змогу".

У дитячому садку діти Олександру Максимівну називали мамою:

"Коли почалася війна та окупація, вона підібрала на вулиці маленьку дитину біля тіла вбитої жінки. Дитину забрала додому і тоді в неї з’явилася думка створити притулок", — пояснила дослідниця життя Олександри Шулежко Раїса Загоріна.

Тоді Тамілі Шапіро було три роки. З мамою та сестрою вони теж були змушені переховуватися:

"Мені випало в 1944 році повернутися з евакуації, мені було шість років, коли звільнили Черкаси. Ми повернулися, це був дитячий садочок №4. І я в нього ходила".

Згодом жінки у співавторстві написали книгу про життя та подвиги Олександри Шулежко. Одна з книг зберігається в краєзнавчому музеї. Також там можна побачити фото Олександри Шулежко, її блузу та медаль.

Голова обласної ради ветеранів педагогічної праці Тамара Пальтова також прийшла вшанувати пам'ять праведниці:

"Це людина, це подвиг життєвий який ми маємо памʼятати. Це приклад служіння дітям. Вона робила те, що, здавалось, зробити неможливо, вона проявила мужність. Про неї мають знати всі хто живе в Черкасах, хто ходить цими вулицями і хто вчиться в школі. Діти мають знати про її подвиг. Діти мають розуміти що за їхніми спинами стоїть така людина".

Виконуюча обов'язки директора Черкаського обласного благодійного єврейського фонду "Турбота поколінь Хесед Дорот" Ісаїнко Олена, додала, що за часи Другої світової знищили понад шість мільйонів євреїв. Майже чверть з них — на території України:

"У Черкаській області таких людей було 59. Загалом по Україні 2673 праведники світу. Ми знаємо, що Україна посідає четверте місце у світі за кількістю праведників. Ми ж вважаємо, що їх значно більше, але тих, яких визнали, їх стільки. І приклад цих людей допомагає усвідомити, що навіть у тяжкі часи треба залишатися мужніми і милосердними. Зараз, на жаль, в Черкаській області не залишилось в живих жодного праведника. Але ми пам'ятаємо всіх, хто допомагав, хто зміг врятувати життя людей".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащини