Купили на стихійному ринку: на Черкащині подружжя отруїлося в’яленою рибою

На Уманщині зафіксували нові випадки ботулізму. Там подружжя отруїлося в’яленою рибою з ікрою.

Про це Суспільному повідомив головний санітарний лікар області Володимир Папач.

За словами медика, захворіли 56-річні чоловік та його дружина — жителі села Острожани Жашківської громади.

"Вони отруїлися після вживання риби в’яленої плотви з ікрою, що була виготовлена в домашніх умовах. Рибу подружжя придбало на стихійному ринку у Жашкові. Їли її 26 квітня", — зазначив він.

У жінки симптоми отруєння з’явилися вже наступного дня, "швидка" забрала її до реанімації у важкому стані.

"Чоловікові стало зле 28 квітня, він самостійно звернувся до приймального відділення лікарні. Його шпиталізували у стані середньої важкості", — додав Володимир Папач.

Наразі обоє хворих перебувають на лікуванні у стаціонарі. У жінки діагноз "ботулізм" підтвердили лабораторно: в крові виявили ботулотоксин типу Е. Дослідження крові чоловіка триває.

Що відомо про ботулізм на Черкащині

  • На Черкащині у квітні 2024 року зареєстрували три випадки захворювання на ботулізм у жителів Золотоніського та Черкаського районів. Усі ці випадки пов'язані з вживанням річкової риби — в'яленої, сушеної домашнього приготування. Один із цих випадків підтверджений лабораторно: у крові людини виявили ботулотоксин типу В.
  • У 2023 році в області зареєстрували всього три випадки ботулізму: хворіли троє дорослих, з яких одна подружня пара, та 16-річна дитина.

Як вберегтися від ботулізму

Щоб уберегти себе від небажаних наслідків вживання консервованої продукції, в'яленої або копченої риби, ковбас, залитих смальцем тощо, необхідно дотримуватись таких основних правил, порекомендував головний санітарний лікар області:

  • слід утриматись від купівлі м'ясних, рибних, овочевих консервів та ковбасних виробів домашнього виготовлення на ринках, а тим більше з рук у місцях стихійної торгівлі;
  • по можливості відмовтесь від консервування м'яса, риби, грибів у домашніх умовах у герметичну тару. Слід використовувати інші способи заготівлі на зиму, а саме квашення, соління овочів, грибів, низькотемпературне заморожування;
  • якщо все-таки виготовляєте консерви, суворо дотримуйтесь рецептур та технології приготування, викладених у спеціальній літературі, посібниках по домашньому консервуванню продуктів; намагайтеся максимально звільнити сировину від усіляких забруднень, де можуть міститися спори, методами механічного очищення і промивання проточною водою, ретельно стерилізуйте банки, кришки, посуд і саму продукцію;
  • зберігайте домашні консерви при низьких температурах;
  • при виготовленні копченої та в'яленої риби необхідно свіжовиловлену рибу якнайшвидше випотрошити, промити, ретельно посолити і зберігати охолодженою, а вже потім в'ялити чи коптити;
  • не вживайте в їжу консерви зі зміненим кольором, запахом, ознаками "бомбажу" (здуті кришки);
  • перед вживанням консерви з м'яса, риби, грибів підлягають обов'язковій термічній обробці, зокрема кип'ятінню, оскільки термічна обробка руйнує ботулотоксин, якщо він з'явився у консервах.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині