У Тальному на Звенигородщині палац Шувалових консервують на зиму. Там закривають віконні та дверні отвори. До справи підійшли творчо.
Гроші на матеріали донатили небайдужі, розповів Суспільному керівник палацово-паркового комплексу Анатолій Ізотов.
Творчість проявили до тих ділянок, які потребують найбільшої уваги, пояснив пан Анатолій.
Палац Шувалових був зведений у 1907 році, як заміський мисливський будинок. Проте за призначенням його так і не використовували. Натомість за радянських часів він зазнав безграмотного перепланування, зазначив працівник палацу Володимир Хмара:
"Пішли тріщини, навантаження на бокові стіни. Це все йшло в радянський час. Тому просадка пішла. Воно технічно було сплановано одним, а вони почали перепланування робити, пішли навантаження на стіни. Стеля та вікна просіли".
У підземеллі палацу були господарчі приміщення – кухня, котельня. Метрові стіни пережили війни, перепланування, але бій з природою програють, вважає пан Володимир:
"Вода не відводилась правильно і затікала через вікна. А ще — великий сніг і великі дощі, внаслідок чого пішла руйнація".
Аби вберегти пам’ятку, її консервують перед зимою. Керівник палацово-паркового комплексу Анатолій Ізотов розповів, що частково це роблять звичайними OSB-плитами. Ними закрили ті проблемні місця, які не впадають в око відвідувачам. До решти підійшли більш творчо.
"За проєктом реставрації, це ті двері, які мають бути. Ми на банерному полотні видрукували і закріпили. Всі ділянки, які втрачені чи пошкоджені — ми хочемо так зробити. Спеціально не робимо їх кольоровими. Ми хочемо показати білі плями палацу, які потребують відновлення".
Так, за словами Анатолія Ізотова, палац має більш естетичний вигляд. А коли реставратори матимуть достатньо коштів, то банери замінять на справжні вікна і двері.
"Трішки вже палац набуває своєї естетики. Захистивши його зовні, поступово відновивши, ми зможемо перейти до внутрішніх робіт, коли всередині стабілізуємо і сформуємо необхідний температурно-вологісний режим".
Відвідувачка палацу одеситка Катерина Бекасова сподівається повернутися сюди ще не один раз:
"Сподівання, що його відновлять. Бачу, що робота йде, робота кипить. Мені взагалі дуже приємно, що така пам’ятка була збережена, не дивлячись на радянські часи, на ці жахливо пофарбовані стіни".
Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України