Перейти до основного змісту

На Черкащині на "Велику реставрацію" потрапило чотири об’єкти Національного заповідника "Чигирин"

. Суспільне: Черкаси

Чотири об’єкти Національного заповідника "Чигирин" подали на конкурсний відбір державної програми "Велика реставрація". Про це Суспільному розповіла керівниця обласного управління культури Людмила Фіть.

Ініціювало проект Міністерство культури. Загалом, за словами керівниці обласного управління культури, на конкурсний відбір державної програми "Велика реставрація" Черкащина подала 10 об’єктів.

Суспільне: Черкаси

Пам’ятка архітектури "Фортеця бастіон Дорошенка 16-17 століття" розташована у Чигирині. Заступник генерального директора національного історико-культурного заповідника "Чигирин" Віктор Лазоренко розповів, що за 14 років після ремонту змінилася будівля:

"Кожної весни, якщо багато снігу, після дощів, волога проникає у казематну частину бастіону і виходить крізь стіну".

Суспільне: Черкаси

Відновили споруду у 2007 році у межах програми "Золота підкова Черкащини", зауважив Віктор Лазоренко:

"При цьому проєкті не було враховано, що атмосферна волога має можливість акумулюватися на площі забудови і просочуватися всередину бастіону і там вода знайшла собі ходи і вона виходить через зовнішню стіну під підлогою".

Суспільне: Черкаси

Церква Святого Петра і Павла 17 ст., теж потрапила до об’єктів для реставрації, розповіла вчена секретарка національного заповідника "Чигирин" Яніна Діденко. Тут планують зробити накриття залишків та завершити археологічні дослідження:

"Варто зазначити, що у Чигирині не так багато пам’яток, які залишилися саме з часів гетьманської столиці, і тому вони мають таку надзвичайно велику вагу. Ще ця церква цікава тим, що у 1663 році тут обрали Київським Митрополитом Йосипа Тукальського-Нелюбовича, саме завдяки цьому Чигирин став не лише політичним центром, а й релігійним центром козацької держави".

Суспільне: Черкаси

Яніна Діденко розповіла, що від заповідника "Чигирин" для відбору у програмі "Велика реставрація" подали й інші об'єкти, на які з кінця 2009 року державні кошти не спрямовували:

"Також було подано бастіон Петра Дорошенка або Чигиринську фортецю, Миколаїівську церкву у Стецівці і залишки камяниці Богдана Хмельницького у Суботові. Ці об’єкти надзвичайно важливі для нас, тому що вони є об’єктами, які підтверджують роль нашого міста, як центру державотворення і три з цих об’єктів є пам’ятками 17 століття".

Суспільне: Черкаси

Взяти участь у програмі "Велике будівництво в культурі" черкаські заповідники мотивувало обласне управління культури, розповіла Людмила Фіть:

"Треба активніше відкриватися для всього світу і показувати те найкраще, що ми маємо. Будемо свідомими: не всі об’єкти пройдуть, але навіть те, що це нам дасть можливість упорядкувати документацію, розібратися з якимись охоронними речами, сісти з колективом і пропрацювати стратегію розвитку пам’ятки, це також важливо".

Суспільне: Черкаси

За словами Людмили Фіть, програма розрахована на три роки і за наявності підготовлених документів є шанси стати переможцем у інших грантових конкурсах.

Повне відео:

Топ дня

Вибір редакції