Глава іранського МЗС Аббас Арагчі заявив, що право Ірану на збагачення урану не підлягає обговоренню напередодні другого раунду переговорів зі США щодо спірної ядерної програми Тегерана.
Заяву міністра закордонних справ Ірану цитує агентство Reuters.
Коментуючи заяву спецпредставника президента США з питань Близького Сходу Стіва Віткоффа, який казав, що Тегеран повинен "припинити й ліквідувати своє ядерне збагачення", щоб досягти угоди з Вашингтоном, Арагчі підкреслив, що "це не підлягає обгорненню".
"Ми чули суперечливі заяви від Віткоффа, але реальні позиції будуть чітко визначені на переговорах. Ми готові побудувати довіру щодо можливих занепокоєнь з приводу збагачення урану в Ірані, але принцип збагачення урану не підлягає обговоренню", — заявив очільник іранського МЗС.
Іран і США мають провести другий раунд переговорів ескалації ядерної програми Тегерана, в Омані в суботу, 19 квітня. При цьому американський президент Дональд Трамп погрожує Тегерану військовими діями, якщо не буде досягнуто угоди.
Переговори Ірану та США за посередництва Оману
31 березня президент Ірану Масуд Пезешкіан заявив, що Тегеран не вестиме прямих переговорів зі США щодо своєї ядерної програми, але залишає можливість непрямих контактів через Оман.
2 квітня очільник МЗС Ірану Аббас Арагчі у телефонній розмові зі своїм нідерландським колегою Каспаром Велдкампом заявив, що Іран готовий до переговорів зі США на "рівних умовах", однак поки що виключно в непрямому форматі.
7 квітня Трамп заявив, що переговори між Вашингтоном і Тегераном "вже розпочались" і продовжаться в суботу, 12 квітня.
Білий дім охарактеризував ядерні переговори між посланцем Трампа Віткоффом і міністром закордонних справ Ірану, які відбулися у суботу, 12 квітня, в Омані, як крок у правильному напрямку і підтвердив плани щодо подальших переговорів. Білий дім заявив, що обидві сторони планують зустрітися знову наступної суботи, 19 квітня.
Ці переговори проходили за посередництва очільника МЗС Оману Бадра бін Хамада Аль-Бусаїді. Для кожної з делегацій було виділено окремі кімнати. Представники Ірану і США обмінювались повідомленнями через оманського міністра закордонних справ.
Відносини США та Ірану щодо ядерної угоди
У 2015 році Іран та світові держави (США, ЄС, Китай, Росія) підписали ядерну угоду (JCPOA). Іран обмежив свою ядерну програму в обмін на зняття санкцій.
У 2018 році Дональд Трамп вийшов з угоди, відновив санкції, а Іран почав збагачувати уран. Після приходу Джо Байдена у Білий дім США спробували відновити JCPOA, але переговори не дали результату. Іран вимагає зняття санкцій, США – повернення до угоди. Трамп знову погрожує військовими ударами, якщо Іран не піде на поступки.