Перейти до основного змісту

Нові пакети допомоги і коаліція РЕБ: У Брюсселі відбувається засідання у форматі “Рамштайн”

Міністри оборони Великої Британії Джон Гілі, України Рустем Умєров і Німеччини Борис Пісторіус підписали Лист про наміри для коаліції РЕБ на засіданні "Рамштайн" у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 11 квітня 2025 року. REUTERS/Yves Herman

У Брюсселі під спільним німецько-британським керівництвом відбувається засідання Контактної групи з оборони України (формат “Рамштайн”), де головують міністр оборони Великої Британії Джон Гілі та міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Союзники оголосили про нові пакети допомоги Україні та створили ще одну коаліцію під назвою "Радіоелектронна боротьба".

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

На засіданні присутній міністр оборони України Рустем Умєров. Міністр оборони США Піт Гегсет та президент України Володимир Зеленський візьмуть участь у засіданні по відеозв'язку.

"Ми, європейці, як стає зрозуміло з кожним днем, несемо особливу відповідальність за підтримку України та її майбутнього. Нашою метою є і має залишатися відновлення миру, свободи і безпеки на європейському континенті. Сьогодні буде представлено близько 40 країн, включаючи США. Вони будуть представлені тут своєю делегацією. Наш американський колега Піт Гегсед також приєднається до нас через Інтернет", — сказав перед засіданням Пусторіус.

Він також оголосив, що Німеччина виділить Україні новий пакет допомоги.

Допомога від Німеччини

Як повідомили у Міноборони Німеччини, на "Рамштайні" створили нову коаліцію під назвою "Радіоелектронна боротьба".

Її створила Німеччина разом з 10 партнерами, щоб посилити Україну в таких сферах:

  • комунікація всередині Сил оборони України;
  • розвідка і перешкоджання комунікаціям ворога;
  • протидія дронам;
  • підвищення ефективності систем озброєння.

До того ж Берлін додатково виділяє понад 11 млрд євро на подальшу військову допомогу Україні до 2029 року.

Зокрема, за кошти можна поставити наступну зброю та системи озброєння:

  • 4 системи ППО IRIS-T, включаючи 300 керованих ракет,
  • 300 безпілотників-розвідників,
  • 120 ПЗРК,
  • 25 бойових машин піхоти Marder,
  • 15 основних бойових танків Leopard 1A5,
  • 14 артилерійських систем,
  • 100 наземних оглядових радарів,
  • 30 керованих ракет PATRIOT,
  • 100 000 артилерійських боєприпасів, завдяки чому загальний обсяг артилерійських боєприпасів, поставлених Німеччиною, досягне майже 500 000 снарядів.

23 мільярди євро від країн ЄС

Висока представниця ЄС із зовнішніх відносин і політики безпеки Кая Каллас заявила, що протягом 2025 року країни-члени ЄС уже зобов’язалися надати Україні військову допомогу на 23 мільярди євро.

"Минулого року ми підтримали Україну на 20 млрд євро (військової допомоги, – ред.). Цього року країни-члени вже взяли зобов’язання на понад 23 млрд. Тож ми робимо більше, ніж минулого року, але нам потрібно робити ще більше. Ми бачимо зобов’язання, що надходять кожного дня. Це дуже важливо", — сказала вона.

Кошти на закупівлю боєприпасів від Литви

Литва планує виділити ще 20 мільйонів євро на закупівлю боєприпасів, повідомила міністерка оборони Литви Довіле Шакалієне.

"Литва збирається додати ще 20 млн євро на закупівлю боєприпасів, тому що це одна з тих речей, які дійсно потрібні Україні зараз. Коли ми говоримо про "коаліцію охочих" і що нам дійсно потрібно зробити, так це переозброїти, відродити українську армію, бо перша і головна гарантія безпеки України — це здатність її армії воювати і забезпечити, щоб Росія не відчувала, що вона може рухатися вперед", — сказала вона.

Міністерка зазначила, що не дуже впевнена в тому, що вдасться досягнути стійкого перемир'я, тому що "Росія ніколи раніше не дотримувалася жодних домовленостей, і тому ми повинні бути готові до будь-якого іншого сценарію".

Боєприпаси від Естонії

Естонія найближчим часом надасть Україні тисячі артилерійських боєприпасів, а також сухі пайки для потреб ЗСУ, заявив очільник Міноборони Естонії Ханно Певкур.

"Або на цьому тижні, або на наступному, ми доставимо 10 тисяч боєприпасів калібром 155-мм. Ми також доставимо 750 тисяч пакунків з їжею для солдатів. І ми продовжимо також беззбиткову діяльність в тому сенсі, що ми купуємо, за допомогою наших друзів з різних європейських країн, амуніцію для ЗСУ№, — сказав він.

Певкур також повідомив, що зустрінеться із міністром оборони України Рустемом Умєровим та обговорить із ним основні потреби української армії.

"Ми всі розуміємо, що на лінії фронту важко. Ми фактично повинні збільшити військову допомогу Україні. І ми це робимо. І ми будемо обговорювати з нашими партнерами, що ми можемо зробити більше, тому що Україні потрібна краща позиція для мирних переговорів", — додав він.

ППО від Нідерландів

Нідерланди виділять 150 мільйонів євро на ППО для України, повідомив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс.

"Ми оголосили кілька тижнів тому, що додамо ще 3,5 мільярди до нашої підтримки України, ми намагаємося прискорити це, тому з цих 3,5 мільярдів ми витратимо 2 мільярди цього року", — сказав він.

Міністр наголосив, що для його країни протиповітряна оборона залишається одним із пріоритетів і нагадав, що на цьому наголошував і президент України, оскільки повітряні атаки РФ стали інтенсивнішими.

"Ми продовжуємо надавати допомогу винищувачами F-16. Ми також вже оголосили, що ми витратимо 500 мільйонів на проєкт лінії безпілотників, який є дуже важливим для України. І сьогодні ми оголосили, що ми витратимо ще 150 мільйонів на систему протиповітряної оборони Hawkeye, яка також допомагає Україні захищати своє небо", — сказав він.

Допомога від Британії

Велика Британія надасть Україні новий пакет військової допомоги на 450 мільйонів фунтів стерлінгів (589 млн дол.). З них 350 мільйонів надійде від британського уряду, а подальше фінансування надасть Норвегія через Міжнародний фонд для України під керівництвом Лондона.

Пакет включатиме 160 мільйонів фунтів стерлінгів, які спрямують на ремонт та технічне обслуговування транспортних засобів та обладнання, яке Велика Британія вже надала Україні. Йдеться про партнерство британських компаній з українською промисловістю.

Також новий пакет включає фінансування для радарних систем, протитанкових мін і сотень тисяч безпілотників на понад 250 мільйонів фунтів стерлінгів. Йдеться про високоманеврові FPV-дрони. Їх закуплять у постачальників із Великої Британії та України.

Цю частину фінансують коштом урядів Великої Британії та Норвегії. Пакет базується на роботі "Коаліції дронів".

За словами очільника британського Міноборони Джона Гілі, 2025 рік — "критичний" для України.

"Наше завдання як міністрів оборони — дати в руки українських бійців те, що їм потрібно. Ми повинні посилити стримування російської агресії, продовжуючи зміцнювати обороноздатність України", — сказав він у вступному слові на зустрічі Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" у Брюсселі.

Топ дня
Вибір редакції