В Міністерстві закордонних справ України спростували заяви російської сторони про те, що перемир'я в Чорному морі нібито означає відновлення Чорноморської зерновоїІніціатива з безпечного транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів. ініціативи.
Про це сказав речник МЗС Георгій Тихий під час брифінгу 27 березня, передає кореспондентка Суспільного.
За словами Тихого, згідно з домовленістю припинення вогню в Чорному морі, яка була досягнута під час перемовин з американською стороною в Ер-Ріяді, під заборону ударів потрапляє цивільне судноплавство та усі порти. А от на російські військові кораблі ця домовленість не розповсюджується.
"Тобто переміщення російських військових кораблів за межі східної частини Чорного моря вважатиметься порушенням цих домовленостей, буде розцінюватись, як порушення зобов'язань забезпечення вільного судноплавства в Чорному морі, і як загроза національній безпеці України. У такому разі Україна буде мати повне право на свій захист", — пояснив Тихий.
Речник МЗС також відповів на маніпуляції з боку РФ. Йдеться про намагання російської сторони представити домовленість щодо припинення вогню в Чорному морі, як відновлення Чорноморської зернової ініціативи.
"Таке не обговорювалося, ніхто ні про що подібне не домовлявся. Тому що, знову ж таки, ви знаєте, що вже достатньо довгий час Україна сама забезпечує морський транзит. Завдяки тому, що Сили оборони змогли відігнати російський флот від наших комерційних шляхів. Україна вже давно сама забезпечує судноплавство", — заявив Георгій Тихий.
Він також наголосив, що заява Кремля про те, що ембарго на удари по енергооб'єктах діє нібито з 18 березня, не відповідає дійсності. Крім цього, Україна та США не погоджували зняття будь-яких санкцій з Росії, "такої домовленості не було". Тихий повідомив, що наразі триває робота щодо можливих механізмів контролю над дотриманням припинення вогню, відповідальність за це несуть Сполучені Штати. Водночас, за його словами, у процес також можуть бути залучені треті країни:
"Сьогодні є, ви знаєте, технічні можливості контролювати режим припинення вогню, обговорюється також низка різних інших можливостей. Ця робота зараз перебуває в процесі".
Росія, за результатами переговорів із США в Ер-Ріяді про припинення вогню по об'єктах інфраструктури, заявила, що пункти про безпеку у Чорному морі та відновлення російського експорту сільгосппродукції почнуть діяти після зняття санкцій з російських виробників та експортерів продовольства.
Водночас згідно з нею, ембарго на удари по енергетиці начебто діє з 18 березня і має тривати 30 днів з можливістю продовження.