Смертельна пожежа у Харкові: що розповіли свідки та родичі загиблих

Суспільне Харків

Жителі сусідніх з незареєстрованим у Харкові пансіонатом допомагали рятувати людей у пожежі на вулиці Нижній Гиївській. Очевидці та родичі загиблих розповіли Суспільному, як почалося займання і як доглядали за літніми людьми.

"Допомагали виносити стареньких". Світлана Дутова, місцева мешканка

"Ми почули у будинку запах горілого. Вискочили — нічого не видно було. Потім дивлюся — гар. Почали допомагати виносити звідти бабусь, дідусів. Це будинок престарілих, як пансіонат. Туди родичі приїжджають. Це, напевне, доглядають, якщо хворий, після операції... Десь пів року, може рік [працює]. А раніше чого тут тільки не було — і секта якась, і наркологічний центр".

"Бабусі, які там лежать, деякі ходять, після операції, дехто зі стареньких ходив, є лежачі люди, у памперсах. Другий поверх, все в диму було. Це вже зараз, коли загасили, видно, що горів перший поверх і другий".

"Шестеро або семеро людей — взагалі лежачих. Машини стояли — людей просили, щоб посадити бабусь, увімкнути, щоб обігрілися. Хто по домівках людей забирав".

Суспільне Харків

"Це було суцільне пекло". Ксенія Нескоромна, місцева мешканка

"Ми сиділи вдома, на кухні й відчули яскраво виражений запах гарі. І буквально за хвилину нам зателефонував наш листоноша, що пожежа, горить наш будинок престарілих. І ми просто за секунду, в чому були, вибігли, додому ще з нас ніхто не заходив, хто в чому був одягнутий, так і вибігли".

"Просто допомагати, тому що тут було суцільне пекло. Просто вся вулиця була в диму і, звісно, загорілося дуже швидко. Сусіди просто не встигали — у всіх була паніка. Я побігла швидко за ковдрою, щоб хоч чим-небудь, я як вийшла, побачила цих людей в памперсах, які не можуть рухатися, вони не самостійні — просто хотілося їх зігріти. Їм напевне років по 80 — вони вже не самостійні, тут і з ДЦП є. Пожежних і швидких ще не було".

Суспільне Харків

"Служби приїхали, напевно, за пів години — десь так. Швидка приїхала вже, я так зрозуміла, за розпорядженням ДСНС. Господар — про нього ніхто нічого не знає, він ні з ким не виходить на зв'язок. У нього ще буквально такі ж самі будинки-близнюки є тут ще по району, він загадковий".

Ганна, родичка загиблої

"Вона була задоволена, їй тут подобалось. Вона потрапила до лікарні на два тижні — і все було там жахливо, там не годують, не дають пити, безхатьки лежать. Вона просилась сюди назад, вона потоваришувала тут з кимось. Два місяці. Тобто ми сюди теж — нам порадили й не останні люди у місті Харкові — у них теж тут родичі живуть. Тому, ставлення і все тут було шикарне".

"Угоду офіційно підписували. У неї діагноз, вона майже не ходила, і мені було дуже важко за нею доглядати фізично вдома. Не зовсім хостел. Тому що тут були люди на тимчасовій основі: два-три місяці. Вони регулярно сюди поверталися, раз на рік. Вона діабетик — їй варили, готували окремо. Вона мені звітувала, що вона з'їла".

Що відомо

  • 21 січня на вулиці Нижня Гиївська у Харкові загорілася будівля, в якій перебували літні люди. За попередніми даними, загинули 15 людей. Фото з місця події.
  • Будівля у Харкові, де загинули 15 людей, офіційно не зареєстрована як будинок літніх. Це приватний пансіонат, якого не було в жодному реєстрі в області.
  • Харківська обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом порушення вимог пожежної безпеки.
  • Поліція встановила власників будинку. Трьох працівників доправили до відділку.
  • Пожежу кваліфікували як надзвичайну ситуація державного рівня. Після пожежі Мінсоцполітики планує перевірити усі будинки для літніх людей.
  • 22 січня у Харкові — день жалоби.
  • П'ятьох людей, постраждалих у пожежі в приватному двоповерховому будинку, де жили літні люди, ушпиталили. Вік госпіталізованих — від 57 до 81 року.