Президент Володимир Зеленський дав пресконференцію за підсумками саміту "коаліції охочих", який відбувся 27 березня у Парижі. Суспільне зібрало головні заяви.
Про скасування антиросійських санкцій
За словами глави держави, під час заходу лідери країн "коаліції охочих" висловили одностайне рішення, що скасування будь-яких санкцій, запроваджених проти РФ, не буде.
"Поки ця війна не закінчиться справедливим миром — цього не буде. Це сигнал від країн Європи", — сказав Зеленський.
Про позицію США щодо Росії
Президент акцентував на необхідності того, аби Вашингтон був "сильнішим" щодо Москви.
"Це навіть не питання, а нам це потрібно: щоб Америка стосовно Росії була сильнішою. Ми дуже хочемо, щоби президент США (Дональд Трамп — ред.) щодо очільника Кремля (Володимира Путіна — ред.) був сильнішим", — наголосив він.
Зеленський додав, що для цього потрібно працювати з Білим домом, зокрема, на рівні лідерів, офіційної дипломатії та інших "каналів".
Про можливий візит до Вашингтона і угоду про копалини
Зеленський заявив журналістам, що не планує найближчим часом візит до США, оскільки це питання не стоїть на порядку денному.
"Поки що не планую їхати до Вашингтона – це питання не стоїть на порядку денному. У нас уже є багато договорів щодо корисних копалин, і я хотів би підходити до цього питання практично, а не теоретично. Важливо дочекатися фінальної версії чергової угоди від США, адже умови постійно змінюються", — сказав президент.
Він зазначив, що українська та американська команди працюють над цим, оскільки США змінюють підхід і пропонують одразу повну угоду.
За його словами, документ потребує "детального аналізу", адже він які підлягає ратифікації в парламенті.
"Дуже рано говорити про угоду, варіант якої неодноразово змінювався. Але я не хотів би, щоб було відчуття у США, що Україна проти в цілому. Ми показували постійно наші позитивні сигнали. Ми за співробітництво зі США. Ми не хочемо давати жодних сигналів, спонукати США зупиняти Україні допомогу, або зупиняти обмін розвідданими. Для нас важливо все це зберегти і тому ми конструктивно діємо щоденно", — додав він.
Хто має представляти Європу за столом переговорів, окрім України
За словами президента, за столом переговорів про закінчення війни РФ проти України Європу, окрім Києва, має представляти кілька країн.
"Європа дуже велика і вона має мати чітке представництво за цим столом перемовин. Сьогодні ми усі домовились, що Європу будуть представляти Франція і Велика Британія — МакронЕмманюель Макрон — президент Франції. і СтармерКір Стармер — прем'єр-міністр Великої Британії.. Це спільна позиція усіх лідерів", — каже він.
Зеленський додав, що загалом не боїться жодного формату перемовин, й, мовляв, це Путін "не готовий до прямих переговорів".
Про миротворчий контингент в Україні
За словами президента, кількість країн, готових надавати Україні гарантії безпеки, збільшується. А найближчим часом Київ запропонує партнерам "базову ідею" щодо миротворчого контингенту.
"Є багато пропозицій від лідерів – їх стало більше. Те, що збільшується кількість країн – хтось в небі, хтось ППО, хтось на землі, на морі (готові — ред.) надавати Україні гарантії безпеки – це хороша новина. Щодо дій цього контингенту, що він може, — то поки що багато запитань й мало відповідей. Зустріч буде. Франко-британська. Я думаю, що дехто ще може долучитися", — сказав Зеленський.
Він додав, що ці країни долучаться для того, щоб "подивитися на той базис, який приготувала Україна", а вже потім почнеться більш "предметний діалог".
"Я думаю, що це буде у найближчі сім-десять днів з тієї зустрічі, яку анонсував Макрон. Ми запропонуємо базову ідею", – сказав він.
Водночас Зеленський зазначив, кількість європейських партнерів, які зможуть направити свій військовий контингент для розміщення на території України, залежатиме від рівня підтримки США.
"По-перше, ми б хотіли діяти разом зі США, щоб ці гарантії безпеки забезпечувала і Європа, і США, і я це постійно підкреслюю. І також від присутності США залежить і кількість європейських партнерів. Ми будемо мати більше контингенту, якщо США будуть підтримувати", — сказав президент.
При цьому він зауважив, що із США питання направлення контингенту "ми ще не обговорювали".
Саміт "коаліції охочих" у Парижі
26 березня Зеленський прибув до Франції для участі у саміті лідерів країн "коаліції охочих". Очільник Міноборони Рустем Умєров також прибув до країни.
Перед початком саміту президент Макрон провів "швидкі переговори" з президентом Зеленським та прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером.
Захід відбувся 27 березня у Парижі за участі низки лідерів європейських країн.
"Коаліція охочих"
2 березня британський прем'єр Кір Стармер заявив, що Велика Британія та Франція працюватимуть з Києвом, щоб представити мирний план Вашингтону. За його словами, таких домовленостей вдалося досягнути після розмов із Зеленським і французьким лідером Емманюелем Макроном. Окрім того, Стармер зазначав, що до цієї роботи можуть доєднатися ще одна або дві держави.
15 березня Стармер провів онлайн-зустріч "коаліції охочих" з близько 25 світових лідерів, які погодилися сприяти встановленню миру в Україні. Приєдналися представники ЄС, НАТО, Канада, Австралія та Нова Зеландія.
Також у зустрічі брав участь президент Зеленський, який після цього заявив, що через тиждень імовірно організують ще одну зустріч партнерів на підтримку України. Як сказав глава держави, важливо, що ці зустрічі на підтримку України стають "майже щотижневими".
Bloomberg дізналося, що Велика Британія та Франція намагаються розробити план для зміцнення позиції України на переговорах щодо закінчення війни.