Спецпосланник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що Росія не відмовиться від контролю над окупованими територіями України, проте юридично вони не є частиною РФ.
Про це він заявив в інтерв'ю для Fox News.
За словами Келлога, Росія фактично контролює всю Луганську область, але лише частково Донецьку, Запорізьку та Херсонську області.
"Виникає питання: як виглядатиме ця ситуація надалі? Якими є реальні територіальні здобутки?", – сказав він.
Спецпосланець підкреслив, що за будь-якого сценарію завершення війни важливо розрізняти фактичний і юридичний контроль над ТОТ.
"Потрібно розрізняти де-факто і де-юре. Де-факто означає, що вони (Росія, — ред.) фізично окупували територію і нікуди з неї не підуть. Але де-юре не можна говорити, що вони повністю анексували її. Міжнародна спільнота не визнає цю територію частиною Росії. Саме такі складні дискусії ще належить провести", — сказав спецпредставник Трампа.
За його словами, для пошуку політичного рішення потрібно зрозуміти позиції України та РФ.
"Я думаю, що нам потрібно отримати те, що можна назвати технічним завданням. Чого хочуть українці? Чого хочуть росіяни? Потім варто звести ці позиції разом і знайти варіант, який, можливо, задовольнить обидві сторони. Але, звичайно, жодна з них не отримає всього, чого хоче", — сказав Келлог.
Раніше спецпредставник американського президента Стівен Віткофф в інтерв’ю Такеру Карлсону заявив, що центральним фактором у врегулюванні війни між Росією та Україною є статус окупованих територій — Донбасу, Криму, Луганська, які перебувають під контролем Росії.
"Я думаю, що найбільше питання в цій війні — це так звані чотири регіони: Донбас, Крим, Луганськ і ще два. Ці території — російськомовні, і там проводилися референдуми, де більшість людей висловилася за те, щоб бути під владою Росії. На мою думку, саме це — ключовий момент у конфлікті. Це перше, що потрібно врегулювати. І зараз ми ведемо дуже, дуже позитивні розмови щодо цього", — сказав Віткофф.
За його словами, частина цих територій уже вважається складовою Росії. Утім, українська конституція накладає обмеження на можливість поступок щодо суверенітету, що ускладнює переговорний процес.
"Питання в тому, чи визнає світ, що ці території — російські. І що буде тоді? Чи зможе Зеленський політично вижити, якщо він це визнає? Це і є центральне питання", — сказав спецпредставник.
Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що у Саудівській Аравії обговорювалось питання територій, попри те, що це не було включено у порядок денний зустрічі. Він наголосив, що всі партнери знають, що Україна ніколи не визнаватиме окуповані території російськими.