Умови Росії щодо домовленості про режим тиші у Чорному морі включають зняття європейських санкцій.
Про це повідомив державний секретар США Марко Рубіо.
Рубіо зазначив, що після зустрічі в Ер-Ріяді американська сторона отримала від Росії більш детальне визначення того, що означає "енергетичне припинення вогню", а також умови, які мають бути виконані задля того, щоб РФ погодилася на припинення вогню в Чорному морі.
"Деякі з цих умов включають санкції, які не є нашими. Вони впроваджені Європейським Союзом. Тож коли наші люди повернуться, ми сядемо за стіл, обговоримо пропозиції, отримаємо їхні враження від розмов, щоб краще зрозуміти, якою є позиція Росії, і що вони хочуть отримати натомість", — розповів Рубіо.
Держсекретар додав, що потім російську позицію представлять президенту Дональду Трампу, який має вирішити подальші кроки США.
"Я думаю, що це добре, що і українці, і росіяни говорять про припинення вогню, чи то енергетичного, чи то, можливо, в Чорному морі", — зазначив Рубіо.
Напередодні у Кремлі заявили, що перемир’я в Чорному морі почне діяти після зняття санкцій із низки банків, залучених до операцій з міжнародної торгівлі продовольством. Крім цього там стверджують, що ембарго на удари по енергетиці начебто діє з 18 березня і має тривати 30 днів з можливістю продовження.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на ці вимоги, зазначивши, що раніше очільник Кремля Володимир Путін відхилив пропозицію щодо повного тимчасового припинення вогню, на яку погодилася Україна. І тоді, наголосив Зеленський, Росія за це не отримала жодних санкцій. Український президент заявив, що якщо РФ порушить домовленість щодо "тиші" в морі та припинення ударів по енергооб'єктах — санкційний тиск має посилитися.
Про що домовилась делегація США під час окремих переговорів з українською та російською сторонами
Під час переговорів у Саудівській Аравії делегація США окремо домовилась з українською та російською сторонами виключити "застосування сили" проти комерційних суден у Чорному морі. Також є домовленість про розробку механізму заборони ударів по енергетичній інфраструктурі в Україні та Росії.
Президент Володимир Зеленський підтвердив, що в Ер-Ріяді досягли домовленостей щодо тиші в Чорному морі та заборони на удари по енергетичній інфраструктурі.
Міністр оборони України Рустем Умєров, який головував під час зустрічей з американцями в Ер-Ріяді, заявив, що переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися "порушенням духу" цієї домовленості, порушенням зобов’язань забезпечити свободу судноплавства та загрозою національній безпеці України.
За його словами, в такому випадку, Україна матиме повне право реалізовувати право на самозахист.