25 березня — 1126-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час:
- Під час зустрічі у Саудівській Аравії делегація США окремо домовилась з українською та російською сторонами виключити "застосування сили" проти комерційних судів у Чорному морі. Також є домовленість про розробку механізму заборони ударів по енергетичній інфраструктурі в Україні та Росії. Про це йдеться у заявах, які опубліковані на сайті Білого дому (з Україною, з Росією).
- Кремль опублікував власну заяву за результатами перемовин зі США. У ній йдеться, що пункти про безпеку у Чорному морі та відновлення російського експорту сільгосппродукції почне діяти після зняття санкцій з російських виробників та експортерів продовольства. Зеленський спростував ці ствердження, і додав, що "Москва завжди бреше".
- У Сумах до 99 зросла кількість постраждалих внаслідок російського удару 24 березня. Про це Суспільному розповів заступник міського голови Кузнецов.
- У російському Міністерстві закордонних справ заявили, що Запорізька атомна електростанція не може бути передана Україні чи іншій країні, оскільки це нібито "російський ядерний об'єкт".
На Херсонщині підірвалось на міні авто зі старостою Зміївки та працівником Бериславської МВА
У Херсонській області підірвався на міні автомобіль із гуманітарною допомогою. Її везли жителям села староста Зміївки Микола Куривчак та працівник Бериславської МВА Олег Фенцик. Про це повідомив у Facebook начальник Бериславської МВА Олександр Алчієв.
За його інформацією, після підриву на міні, автомобіль потрапив під артилерійський обстріл. Машина пошкоджена, люди не травмовані, йдеться у дописі.
"Ми також намагалися доправити гуманітарну допомогу до Берислава, проте я прийняв рішення повернути машини назад, щоб вберегти працівників. Але ми спробуємо знову трохи пізніше", — написав Алчієв.
У Кремлі оприлюднили список об'єктів, які підпадають під тимчасове припинення ударів
Сполучені Штати Америки та РФ узгодили перелік російських та українських об'єктів, які підпадають під тимчасову заборону на удари по енергетичній інфраструктурі, повідомляє пресслужба Кремля.
До списку потрапили наступні об'єкти:
- Нафтопереробні підприємства;
- Нафто-, газопроводи та сховища, включаючи насосні станції;
- Інфраструктура, що виробляє та передає електрику, включаючи електростанції, підстанції, трансформатори та розподільники;
- Атомні електростанції;
- Дамби гідроелектростанцій.
У Кремлі знову стверджують, що заборона на удари по енергетиці начебто діє протягом 30 днів, починаючи з 18 березня. Зазначається також, що "за взаємною домовленістю, може бути продовжений".
106 людей постраждали внаслідок російського удару по Сумах
За даними управління охорони здоров’я, за медичною допомогою через удар по Сумах 24 березня звернулись 106 людей: 83 дорослих та 23 дитини, повідомили у міській раді.
Протягом дня сили РФ атакували 7 громад Сумщини: Юнаківську, Миропільську, Білопільську, Краснопільську, Великописарівську, Есманьську та Середино-Будську. Використовували КАБ, FPV, БпЛА, міномети, артилерію та РСЗВ. Такі дані Сумської ОВА.
Пошкоджено будинки у Степанівській та Миропільській громадах, повідомили в ОВА. Також вночі і зранку ударів зазнали Садівська, Юнаківська, Краснопільська та Есманьська громади.
США розглядають зняття частини санкцій з Росії в обмін на перемир’я у Чорному морі
Про це заявив президент США Дональд Трамп, передає The National Desk.
За його словами, Кремль висунув "п’ять чи шість" умов щодо перемир’я і США зараз "розглядають їх усі".
Також Трамп заявив, що інші країни будуть залучені до процесу моніторингу припинення вогню між Росією та Україною.
В Росії заявили, що ЗАЕС це "російський ядерний об'єкт" і його передача Україні "не можлива"
У російському Міністерстві закордонних справ заявили, що Запорізька атомна електростанція не може бути передана Україні чи іншій країні, оскільки це нібито "російський ядерний об'єкт".
Про це пише російська державна інформагенція ТАСС.
В МЗС РФ стверджують, що співробітники ЗАЕС нібито є громадянами Росії, і "з їхніми життями не можна грати".
"Спільна експлуатація станції з якоюсь державою неприпустима", — цитує ТАСС заяву російського закордонного відомства.
Зеленський: Україна передала США список об'єктів, по яких РФ не має завдавати ударів
Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час брифінгу 25 березня, передає кореспондент Суспільного.
За словами Зеленського в Саудівській Аравії сторони домовилися щодо тиші в Чорному морі та заборони на удари по енергетичній інфраструктурі як України, так і Росії.
"Окремо американській стороні ми ще передали об'єкти, які ми вважаємо стратегічними об'єктами інфраструктури, тому що ми з цим їхали також", — заявив президент України.
Зеленський прокоментував умови Кремля щодо перемир'я на морі
"Є абсолютно чіткі заяви, опубліковані Білим домом. Кожен може побачити, що там зазначено. І є те, про що знову бреше Кремль. Нібито тиша в Чорному морі залежить від санкцій, нібито датою початку тиші щодо енергетики є 18 березня. Москва завжди бреше, і це залежить від світу, і від усіх, кому реально потрібен мир — чи дозволять знову Росії брехати", — наголосив президент України.
Зеленський: Віткофф транслює російські наративи щодо українських територій
Про це президент України сказав під час пресконференції 25 березня, передає кореспондент Суспільного.
"Ці меседжі дуже сильно збігаються з меседжами офіційного Кремля. І не одного разу вже ці меседжі звучали.... Я вважаю, що пан Віткофф дуже багато часу провів у діалозі з Путіним", — сказав він.
Зеленський наголосив, що не було жодних законних підстав для проведення Росією референдумів на тимчасово окупованих територіях України. Він підкреслив, що ті процедури, які відбулися під назвою "референдум" не можуть бути легітимізовані, оскільки здійснювалися "під дулом зброї". Крім цього участь у цих процедурах брали так звані "мертві душі".
"Тобто всі знають, що ніяких законних референдумів не було, і ніхто їх у світі не визнає. Тому, на жаль, це меседж росіян, і завжди був меседжем щодо референдуму тільки росіян", — сказав президент.
Армія РФ обстріляла Степногірськ на Запоріжжі: пошкоджена цивільна інфраструктура
25 березня армія РФ з "градів" обстріляла Степногірськ Запорізької області. Внаслідок атаки пошкоджена житлова забудова.
Про це повідомив очільник Запорізької військової обладміністрації Іван Федоров.
"Росіяни б'ють з "градів" по цивільній інфраструктурі прифронтових населених пунктів. Черговий обстріл росіяни ведуть по Степногірську. Є влучання в житлову забудову", — йдеться в повідомленні.
На Сумщині збільшилась "сіра" зона — дані DeepState
За даними мапи Deep State, у "сірій" зоні на Сумщині опинилась частина села Веселівка та територія біля Володимирівки Хотінської громади. Також збільшилася "сіра" зона біля Журавки.
Такі оновлені дані на мапі Deep State з'явилися 24 березня.
Співзасновник аналітичного проєкту Deep State Руслан Микула повідомив Суспільному, що російські війська продовжують спроби прориву кордону на Сумщині в нових місцях. В "сірих" зонах тривають бої.
У так званих "сірих" зонах на російські військові намагаються продавлювати українські Сили оборони та закріпитися на окремих ділянках, розповідав раніше Руслан Микула.
Російські війська обстріляли село Куртівка, загинула 3-річна дитина та її мати
Російські війська завдали удару по селу Куртівка на Донеччині. Загинула 3-річна дитина та 36-річна жінка. Також одна дитина дістала поранення.
Про це повідомив очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін.
"Сьогодні ввечері росіяни обстріляли Куртівку Дружківської громади — там загинули 3-річна дівчинка та 36-річна жінка", — повідомив Вадим Філашкін.
Також внаслідок обстрілу поранення дістала 15-річна дівчина, її доставили до лікарні. Наслідки обстрілу уточнюються.
В РФ опублікували заяву за підсумками перемовин в Саудівській Аравії
Кремль опублікував власну заяву за результатами перемовин зі США. У ній йдеться про те, що пункти про безпеку у Чорному морі та відновлення російського експорту спільгосппродукції почне діяти після зняття санкцій з російських виробників та експортерів продовольства.
Водночас, згідно з нею, ембарго на удари по енергетиці начебто діє з 18 березня і має тривати 30 днів з можливістю продовження.
Зеленський підтвердив домовленості у Саудівській Аравії: "Росіянам віри нема, але ми будемо конструктивними"
Президент Зеленський підтвердив, що в Саудівській Аравії досягли домовленостей щодо тиші в Чорному морі та заборони на удари по енергетичній інфраструктурі. За його словами, ембарго може почати діяти одразу після оприлюдення заяв зі сторони Білого дому.
Про це він сказав на зустрічі із журналістами, передає кореспондент Суспільного.
«Міністр оборони Умєров запитав американську сторону, коли домовленості можуть набути чинності. І вони (американська делегація — ред.) вважають, що одразу після того, як США офіційно вийдуть із заявами, може бути імплементація. Так, тут росіянам віри немає. Але ми будемо конструктивними», — сказав Зеленський.
Серед пунктів домовленостей між Україною та США: режим тиші у Чорному морі та вільне судноплавство; ембарго на удари по енергетичній інфраструктурі; моніторинг за участі США та третіх сторін; зобовʼязання рухатись до безумовного припинення вогню; США допомагатимуть Україні із поверненням дітей, цивільних заручників та обміном полонених.
Заява США за підсумками перемовин із Росією замість пункту про повернення українців з території Росії містить інший пункт — сприяння відновленню доступу до світового ринку для експорту російської сільгосппродукції та добрив.
Президент Зеленський сказав, що наступний раунд перемовин може відбутись найближчим часом, втім не уточнив, чого яких питань він стосуватиметься.
Умєров прокоментував консультації між Україною та США
Міністр оборони Умєров прокоментував двосторонні технічні консультації між Україною і США, які відбулись в Ер-Ріяді:
Всі сторони домовились забезпечити безпечне судноплавство та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.
Сторони погодились на повну заборону ударів по енергетичній інфраструктурі України та Росії.
Сторони вітають залучення третіх країн, аби забезпечити впровадження енергетичної та морської домовленостей.
Сторони продовжать працювати над досягненням стійкого та тривалого миру.
Тим часом у Білому домі США підтвердили свою підтримку в обміні військовополоненими, звільненні цивільних затриманих осіб та поверненні насильно вивезених українських дітей.
Україна і США домовились забезпечити безпечне судноплавство у Чорному морі
Делегації України та Сполучених Штатів на переговорах у Саудівській Аравії домовилися виключити "застосування сили" проти комерційних судів у Чорному морі. Про це йдеться у заявах, які опубліковані на сайті Білого дому (з Україною, з Росією).
Стежили за Грозєвим та Доброхотовим: BBC встановило імена жінок, які шпигували за журналістами на користь РФ
Громадянки Болгарії Цветеліна Генчева та Цвітанка Дончева шпигували на користь Росії. Зокрема вони стежили за журналістом-розслідувачем та керівником проєкту Bellingcat Христо Грозєвим, а також головним редактором видання The Insider Романом Доброхотовим.
Про це йдеться в розслідуванні британського мовника BBC.
Вказується, що жінки працювали разом із шістьма болгарами, яких судять за змову з метою шпигунства на користь Росії. Вони були частиною шпигунської мережі РФ зі штабом у Великій Британії.
За даними мовника, цим осередком керував з-за кордону Ян Марсалек – уродженець Австрії й колишній німецький бізнесмен, який згодом став співпрацювати з російською розвідкою.
Цілями осередку були журналісти, які вели розслідування щодо російських шпигунів. Головред The Insider Роман Доброхотов заявив ВВС, що остаточна відповідальність за це лежить на очільнику Кремля Володимирі Путіні.
Як з’ясувало BBC, Цветеліна Генчева живе в столиці Болгарії Софії. Вона користалася зі своєї посади в авіакомпанії для отримання інформації про приватні рейси журналістів.
Генчева була частиною команди, яку відправили до Берліна, щоб шпигувати за Доброхотовим. Крім того, жінка здобула дані про перельоти Христо Грозєва та збирала інформацію про пересування дисидента Кирила Качура. Групу очолював Орлін Русєв, шпигунську діяльність координували Бісер Джамбазов і Катрін Іванова.
Нанезване джерело ВВС підтвердило, що болгарські служби безпеки знають Генчеву як причетну до шпигунської мережі. Їй не інкримінують жодних злочинів.
Інша фігурантка розсілудавання британсько мовника Цвітанка Дончева допомагала шпигувати за Христо Грозєвим у Відні. Вона винаймала квартиру навпроти будинку, де той жив, і фільмувала його помешкання за допомогою камери.
У розсілдуванні стверджується, що Дончевій платили за поширення антиукраїнської пропаганди, зокрема за розклеювання наліпок, які мали на меті виставити прихильників України неонацистами, у місцях на кшталт радянського військового меморіалу у Відні.
У Відні вона познайомилася зі щонайменше трьома фігурантами справи про шпигунство, яку тепер розглядає британський суд. Це Ваня Габерова, Бісер Джамбазов і Катрін Іванова.
Також Дончева стежила за австрійськими високопосадовцями, зокрема за головою Секретної служби Омаром Хайджаві-Пірхнером, а також австрійською журналісткою-розслідувачкою Анною Тальхаммер, яка писала статті про російське шпигунство.
Поліція Австрії заарештувала Дончеву, яка є безробітною, в грудні торік. Судові документи, з якими ознайомилася BBC, свідчать, що її "підозрюють у скоєнні злочину таємного шпигунства на шкоду Австрії". У документах сказано, що керівником розвідувального осередку, до якого належала Дончева, був Ян Марсалек. Він діяв з Москви від імені спецслужб РФ.
Журналісти ВВС звернулися до Дончевої на вулиці у Відні, проте та відмовилася відповідати на їхні запитання й заперечувала, що вона Дончева.
Своєю чергою Генчева поклала слухавку, коли їй зателефонували з ВВС. У відповіді на лист вона болгарською мовою написала, що погано володіє англійською, "не бажає коментувати цю справу" і не дає згоди на використання свого імені.
Готував вибух поблизу місцевого ТЦК. У Кривому Розі затримали львів'янина за підозрою у підготовці теракту
Служба безпеки України запобігла вчиненню теракту у Кривому Розі та затримала львів'янина за підозрою у його підготовці.
Про це йдеться у Telegram-каналі відомства.
За даними слідчих, затриманий мав залишити замасковану вибухівку біля контрольно-пропускного пункту одного з місцевих терцентрів комплектування та соцпідтримки. Російські спецслужби планували підірвати її разом з чоловіком вранці в годину пік.
"У такий спосіб рашисти сподівалися вбити максимальну кількість громадян і одночасно ліквідувати свого поплічника як "зайвого свідка". Як встановило розслідування, виконавцем потенційного теракту виявився 26-річний львів’янин, якого російська спецслужба завербувала через Телеграм-канал з пошуку "швидких" заробітків", — сказано у дописі.
Як зазначили в СБУ, чоловік прибув до Кривого Рогу й отримав локацію схрону, з якого забрав саморобний вибуховий пристрій. Потім він приніс його до орендованої квартири, де доукомплектував вибухівку додатковими уражаючими елементами – болтами, арматурою – і приєднав телефон для дистанційної активації.
"Після цього фігурант провів дорозвідку поблизу потенційної цілі, де мав закласти СВП, замаскований під вогнегасник у рюкзаку. Увесь цей час російська спецслужба відслідковувала маршрут руху свого агента через віддалений доступ до камери його мобільного телефону", — йдеться у повідомленні.
Правозахисники задокументували майже 85 тисяч воєнних злочинів в Україні
Ініціатива T4P задокументувала 84 396 воєнних злочинів, скоєних на території України. Документування здійснюється за регіональним принципом: різні частини країни закріплені за різними організаціями.
Про це Харківська правозахисна група повідомила під час презентації результатів трирічної роботи ініціативи "Трибунал для Путіна", передає кореспондентка Суспільного.
Окремо зафіксовано понад 15 500 воєнних злочинів, які розслідується.
За словами Євгена Захарова, 85 % задокументованих злочинів стосуються знищення або пошкодження майна.
Найпоширеніші воєнні злочини:
- катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими;
- застосування зброї, що призвело до загибелі або поранення людей;
- умисні вбивства;
- незаконне затримання та позбавлення свободи;
- розграбування захоплених населених пунктів.
Вперше Україна застосувала "Довгий Нептун" для удару по військовому об'єкту у Криму — Мінстратегпром України
Україна вперше застосувала нову крилату ракету "Довгий Нептун" для удару по військовому об’єкту РФ у тимчасово окупованому Криму. Це озброєння також використовувалося для атаки на нафтокомплекс у Туапсе.
Про це заявив міністр із питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін в інтерв’ю виданню Nettavisen.
Раніше президент України Володимир Зеленський підтвердив створення нової ракети з дальністю ураження до 1000 км.
"Нова українська ракета, точний удар. Дистанція – тисяча кілометрів. Дякуємо нашим українським розробникам, виробникам і військовим. Продовжуємо працювати задля забезпечення української безпеки", — написав Зеленський у Telegram.
OSINT-аналітики та західні ЗМІ повідомляли, що саме "Довгий Нептун" міг вразити нафтопереробний завод у Туапсе, який розташований за 550 км від лінії бойового зіткнення.
У РФ заявили, що деталі переговорів із США "не будуть оприлюднені" та вимагають "гарантій" для чорноморської ініціативи
Речник адміністрації очільника Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що деталі переговорів між США та РФ, які відбулись 24 березня, "не оприлюднять". Про це повідомляє російське державне агентство ТАСС.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров повідомив, що Росія та США обговорювали безпеку для судноплавства у Чорному морі. Його слова передає ТАСС.
Лавров повідомив, що "Росія виступає за відновлення чорноморської ініціативи у більш прийнятній для всіх формах". Також Росія вимагатиме "гарантій" від США щодо відновлення ініціативи. Україні Росія "не довіряє", заявив Лавров.
World Athletics залишила чинними санкції проти Росії і Білорусі в легкій атлетиці
Світова легка атлетика (World Athletics) залишила чинними санкції проти Росії та Білорусі. Відповідне рішення ухвалила рада світової легкоатлетичної федерації.
Чинні санкції проти Росії та Білорусі в легкій атлетиці передбачають повне відсторонення спортсменів з цих країн від міжнародних змагань — їм заборонено виступати навіть під "нейтральним" прапором. Як пояснив президент World Athletics Себастьян Коу, рішення залишатиметься чинним — лише у разі зміни "поточної ситуації" щодо війни в Україні його можуть переглянути.
США і Україна завершили переговори
США і Україна завершили другий раунд переговорів, повідомило Суспільному джерело в переговорній делегації.
Ер-Ріяді розпочався новий раунд переговорів між Україною та США
Українська та американська делегації проводять нові переговори в Ер-Ріяді, повідомляє Суспільному джерело в команді України.
15-річна дівчинка, поранена через обстріл Покровська, померла у лікарні — Офіс Генпрокурора
Дівчина померла у лікарні 24 березня. Вона дістала поранення минулого понеділка, 17 березня, через удар армії РФ по Покровську — окупанти вдарили по місту з артилерії та влучили у приватний будинок, де перебували діти. Її разом із 12-річним хлопчиком санавіацією евакуювали до Дніпра.
Повітряні сили уразили місце зосередження російських військових у Курської області
Про це повідомляє Генеральний штаб.
Унаслідок удару об’єкт повністю зруйнований, ліквідовано до 30 військових.
Сили ППО вночі знищили 78 дронів
У ніч на 25 березня 2025 року (із 18:00 24 березня) Росія атакувала Україну балістичною ракетою Іскандер-М та 139 ударними БПЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами. Сили протиповітряної оборони повідомили про знищення 78 дронів, ще 34 локаційно втрачені.
Внаслідок російської атаки постраждали Харківщина, Сумщина, Полтавщина, Кіровоградщина, Київщина, Черкащина та Одещина.
Через російську атаку дронами в Запорізькому районі поранені дві людини — ОВА
Як розповів керівник ОВА Іван Федоров, це 58-річна жінка та 30-річний чоловік, які дістали поранень внаслідок ворожого обстрілу Запорізького району. Він додав, що від госпіталізації постраждалі відмовилися.
В результаті ударів в одному із сіл частково зруйнований приватний будинок, пошкоджені господарські споруди та автівка.
Вибухи на Запоріжжі
У Запорізькій області працює ППО, повідомив керівник ОВА Іван Федоров. Перед тим чиновник заявляв про загрозу ударних безпілотників для регіону.
Сенатори США підштовхують адміністрацію Трампа до російських активів, йдеться в листі
Сенатори США вимагають від адміністрації президента Дональда Трампа не обмежуватися лише відсотками від заморожених російських активів, а направити на допомогу Україні всю суму — понад 300 мільярдів доларів, а також переконати союзників на цей крок.
У зверненні до держсекретаря Марко Рубіо, який опинився у розпорядженні Reuters, сенатори цікавляться, які фінансові інструменти адміністрація Трампа готова задіяти для посилення тиску на Москву. Зокрема, вони запитують, чи Білий дім розглядає можливість використання російських активів, які перебувають у розпорядженні США та ЄС, як спосіб впливу на Росію на переговорах про мир.