За даними іноземної розвідки, українські солдати в Курській області РФ за останні дні втратили позиції, але не оточені російськими військами, всупереч нещодавнім коментарям президента США Дональда Трампа і керівника Росії Володимира Путіна.
Про це пише Reuters з посиланням на заяви трьох американських та європейських чиновників, знайомих з оцінками розвідки своїх урядів.
Повідомляється, що американські спецслужби, включно з ЦРУ, поділилися цією оцінкою з Білим домом протягом останнього тижня, сказав американський чиновник і ще одна людина, знайома з цим питанням. Однак Трамп продовжує стверджувати, що українські війська оточені в Курській області Росії, пише агенція.
За оцінками американської та європейської розвідки, українські війська зіткнулися з інтенсивним тиском з боку російських сил, але вони не перебувають в повному оточенні, заявили чиновники.
Експерти назвали заяву Путіна від 13 березня про те, що українські війська в Курську нібито були відрізані і в кінцевому підсумку будуть змушені “здатися або померти”, дезінформацією, покликаною показати, що Росія пропонує поступки, рятуючи життя українських солдатів, що дає Путіну важелі впливу в переговорах про припинення вогню.
У своєму дописі в соціальній мережі 14 березня Трамп повідомив, що попросив російського президента зберегти життя тисячам українців, які, за його словами,
“повністю оточені” і вразливі. Путін відповів, що зробить це, якщо вони здадуться.
Трамп повторив заяву про “оточення” українських сил під час виступу у вашингтонському Центрі Кеннеді в понеділок і в інтерв'ю Fox News у вівторок.
Рада національної безпеки США не відповіла прямо на питання про оцінки розвідки, але послалася на спільну заяву держсекретаря Марко Рубіо і радника з національної безпеки Майка Волца, в якій згадується про дзвінок Трампа Зеленському в середу і про те, що обидва лідери домовилися продовжувати ділитися розвідданими про Курську область.
Білий дім, ЦРУ та Офіс директора національної розвідки відмовилися від коментарів.
Раніше президент України Володимир Зеленський заперечив, що українські війська перебувають в оточенні, і заявив, що Путін бреше про реальний стан справ на місцях.
Ситуація у Курській області
Наступ у Курській області з боку росіян почався у ніч на 7 березня. Вони зосередили зусилля на вогневому контролі дороги Суми-Юнаківка-Суджа. В ОТУ "Курськ" тоді підтвердили масштабні штурмові дії на напрямках із Коренєво на Суджу, а також на напрямках Новоіванівка, Мала Локня та південніше Суджі.
12 березня президент Володимир Зеленський повідомляв, що росіяни зараз намагаються максимально тиснути на українські війська. За його словами, українське командування має зберегти життя військових Сил оборони України.
13 березня Міноборони РФ офіційно оголосило про звільнення кількох населених пунктів у Курській області, зокрема Суджі.
Президент США Дональд Трамп заявив, що 13 березня говорив телефоном з очільником Кремля Володимиром Путіним. Зокрема, за його словами, він просив російського лідера "зберегти життя" українським солдатам у Курській області, які нібито повністю оточені російськими військами і перебувають у "дуже поганому і вразливому становищі".
Водночас речниця Білого дому Керолайн Левітт, як повідомляє The Guardian, заявила що з Путіним розмовляв не Трамп, а його спецпредставник з питань Близького Сходу Стів Віткофф, який зустрічався із лідером РФ під час візиту до Москви 13 березня.
14 березня у Генштабі ЗСУ заперечили інформацію про нібито "оточення" українських підрозділів в Курській області та заявили, що бойові дії продовжуються.
15 березня на брифінгу Зеленський повідомив, що оточення українських військових на території Курської області немає, натомість російська сторона хоче оточити українських військових в тому ж напрямку, але на території України.
18 березня Зеленський вчергове заперечив оточення українського угрупування у Курській області, про яке раніше заявляв очільник Кремля Володимир Путін, а також американський президент Дональд Трамп.