Печерський районний суд Києва 19 березня продовжив запобіжний захід міському голові Ірпеня Олександру Маркушину — цілодобовий домашній арешт до 23 квітня. Його підозрюють у незаконному перетині кордону в серпні 2022 року.
Про це повідомляє кореспондент Суспільного із зали суду.
Нам у коментарі адвокат Павло Гончаренко пояснив, що Маркушина звинувачують у незаконному перетині кордону, хоча інкримінують статтю "незаконне переправлення особи за попередньою групою осіб". Серед ризиків, які вказав прокурор, залишається переховування, вплив на свідків, стійкі зв'язки у владі та правоохоронних органах.
Захисник стверджує, що в діях міського голови Ірпеня немає порушень. Адвокат Павло Гончаренко пояснив, що Маркушин виїхав за кордон у серпні 2022 з двох законних причин:
- навідати дворічного сина, який залишився напівсиротою через смерть мами;
- придбати безпілотники для війська, виїзд за якими дозволила Вишгородська райрада після звернення Маркушина до Київської ОВА.
На попередніх засіданнях прокурор сам зізнався, що під "переправлення особи через кордон" – мають на увазі самого Маркушина: слідство умисне підмінило статтю "незаконний перетин кордону", бо по ній спливли строки давності та й максимальне покарання становить 15 діб арешту, каже Гончаренко.
"Тут є процесуальна колізія прокурора... Я наводив питання колегії суддів Київського апеляційного суду до прокурора, де вони запитали: «Пан прокурор, скажіть, будь ласка, так з ким же змовився пан Олександр, і кого він переправив через митний кордон України?» Пан прокурор відповів: «Пан Олександр переправив самого себе»", – каже адвокат.
Прокурор відповідати на питання журналістів з цього приводу відмовився. Він просив продовжити Маркушину цілодобовий домашній арешт на 2 місці, бо саме на такий термін продовжили й саме розслідування справи. Проте адвокати заперечили проти обрання будь-якого запобіжного. Кажуть, що "підозра необґрунтована" та є ризик знищення доказів.
"Прокурор мав би ствердити, що за час дії цього запобіжного заходу Маркушин вчиняв якийсь тиск на свідків, мав намір переховуватись. Проте він не надав жодного доказу, оскільки Маркушин сумлінно прийняв ухвалу суду і сумлінно її виконує", – сказав захисник.
Адвокат Павло Гончаренко також вказав, що у справі не з'явилось жодних нових доказів і ДБР оперує матеріалами, які мала обласна поліція, в якої справу забрали через неефективність розслідування. Захисники просили не застосовувати запобіжного заходу, бо в цьому нема потреби й обмежує його права, зокрема у вихованні сина. Прокурор від спілкування із журналістами відмовився.
"Я один виховую свого сина, йому чотири рочки і він ходить в садочок ... В мене багато є завдань перед громадою, як громадського діяча. Я на сьогодні є командиром нашого ДФТГ, яке веде боротьбу проти шахедів. Я дуже прошу відмовити в клопотанні прокурору. Я не втік, коли прийшли росіяни, захищав наше місто. Я від ДБР продажного втечу? Ну що, серйозно?!" – заявив Маркушин.
Маркушин заявив, що рішення суду вважає заангажованим. Адвокат підозрюваного розповів Суспільному, що сторона захисту на рішення суду планує подавати апеляційну скаргу.
У четвер, 20 березня, суд також розгляне продовження чи скасування відсторонення Маркушина від посади міського голови Ірпеня.
Що відомо про справу Маркушина
Печерський суд Києва відправив міського голову Ірпеня під варту до 22 березня з можливістю внести заставу 30 млн гривень. Також 28 січня, слідча суддя Печерського суду Києва Світлана Гречана відсторонила Маркушина від виконання обов'язків на час розслідування.
Йдеться про справу, яка пов'язана із виїздом за кордон міського голови Ірпеня з 24 серпня по 30 серпня 2022 року. За даними правоохоронців, Маркушин нібито їхав в Італію не за допомогою військовим, а побачити свого 2-річного сина.
"Я виїхав за кордон на декілька днів після дозволу КОВА, повернувся, привіз два дрони та побачив сина. Обласна поліція роздивлялась цю справу два місяці і нічого не знайшла, а ДБР "намалювали" підозру за два дні. Вважаю, що справа проти мене заполітизована і замовна від моїх опонентів", — сказав Маркушин на засіданні.
За словами прокурора, Маркушин не надавав ніяких документів, що підтверджують волонтерську діяльність за кордоном. Сторона обвинувачення просила обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб або застави у 40 мільйонів гривень.