Перейти до основного змісту

NYT: команду нацбезпеки Трампа "приголомшило" рішення розсекретити документи по вбивству Кеннеді за 24 години

ЗМІ
Президент США Джон Кеннеді махає рукою зі свого автомобіля в кортежі приблизно за хвилину до того, як його застрелили, 22 листопада 1963 року в Далласі. AP/Jim Altgens

За даними джерел, команда національної безпеки президента США Дональда Трампа була приголомшена і змушена поспішати, коли він оголосив у понеділок, 17 березня, що оприлюднить 80 000 сторінок документів, пов'язаних з убивством президента Джона Кеннеді, лише за 24 години. Деякі документи не мають нічого спільного з Кеннеді і були розроблені через десятиліття після вбивства.

Про це пише The New York Times.

Чиновники адміністрації працювали над оприлюдненням документів з січня, коли Трамп підписав відповідний указ. Але цей процес все ще тривав у понеділок у другій половині дня, коли Трамп під час візиту до Центру виконавських мистецтв імені Джона Кеннеді заявив, що файли будуть доступні наступного дня.

На той час, коли файли були оприлюднені у вівторок ввечері, деякі з найвищих посадових осіб з національної безпеки країни провели години, намагаючись оцінити будь-які можливі загрози безпеці в умовах надзвичайного тиску з боку дедлайнів.

За словами чотирьох джерел, директор Центрального розвідувального управління (ЦРУ) Джон Реткліфф наголошував вищим посадовим особам адміністрації, що деякі документи не мають нічого спільного з Кеннеді і були розроблені через десятиліття після вбивства.

Він хотів переконатися, що інші чиновники повністю обізнані про те, що міститься у файлах, і не будуть заскочені зненацька. Водночас він чітко дав зрозуміти, що не буде намагатися перешкоджати оприлюдненню будь-яких файлів, розповіли люди, які говорили на умовах анонімності.

За даними видання, невдовзі після виступу Трампа в понеділок у другій половині дня чиновники Ради національної безпеки швидко скликали нараду, щоб скласти план, який би визначив, які документи все ще потребують редагування. Оприлюднення документів мало бути узгоджене з Національним управлінням архівів і документації. Деякі чиновники висловлювали занепокоєння щодо непередбачуваних наслідків поспішного оприлюднення файлів, зокрема, розкриття конфіденційної особистої інформації, такої як номери соціального страхування людей, які ще були живі.

Чиновники, залучені до процесу розсекречення, заявили, що кількість файлів значно зросла за багато десятиліть, оскільки з кожним розслідуванням матеріалів, пов'язаних з Кеннеді, до них потрапляла інформація, яка не мала жодного відношення до вбитого президента. У деяких випадках, за словами однієї людини, обізнаної з цим процесом, сюди потрапляють документи, створені через десятиліття після смерті Кеннеді.

Речники Нацбезпеки і ЦРУ відмовилися від коментарів. Представник Національного архіву не відповів на запит про коментар.

У понеділок Трамп взяв участь у засіданні правління Центру Кеннеді — інституції, яку він повністю реорганізував, зробивши себе головою і призначивши лояльних до себе людей, зокрема Річарда Гренелла, який недовго виконував обов'язки директора національної розвідки в останній рік першого терміну Трампа. Йдучи, президент сказав, що має зробити “велику заяву”.

“Поки ми тут, я подумав, що це буде доречно, — сказав він. — Завтра ми оголосимо і передамо всі файли Кеннеді. Люди чекали на це десятиліттями”.

Вбивство Джона Кеннеді

22 листопада 1963 року 35-й президент США Джон Фіцджеральд Кеннеді був убитий під час поїздки до міста Даллас, штат Техас.

Кеннеді перебував у відкритому лімузині разом зі своєю дружиною Жаклін, губернатором Техасу Джоном Конналлі та його дружиною. Коли кортеж проїжджав повз Діллі Плазу, пролунали постріли. Кеннеді отримав смертельне поранення в голову, а губернатор Конналлі був серйозно поранений, але вижив.

Згодом було оголошено, що підозрюваним у вбивстві є Лі Гарві Освальд, який, за офіційною версією слідства, стріляв із шостого поверху Техаського шкільного книжкового сховища. Освальда затримали через кілька годин після замаху, але 24 листопада 1963 року він був застрелений у поліцейському відділку Далласа власником нічного клубу Джеком Рубі.

У 1964 році Комісія Воррена, створена для розслідування обставин трагедії, дійшла висновку, що Освальд діяв самотужки. Проте цю версію багато хто ставить під сумнів, припускаючи, що вбивство могло бути результатом змови, за участі ЦРУ, мафії, або навіть урядів інших країн.

Топ дня
Вибір редакції