Перейти до основного змісту

NBC News: США можуть відмовитися від командування силами НАТО в Європі

ЗМІ
Логотип НАТО розміщений у медіа-центрі під час саміту Альянсу, 9 липня 2024 року у Вашингтоні, округ Колумбія, США. Getty Images/Andrew Harnik

Адміністрація президента США Дональда Трампа розглядає можливість відмовитися від командування НАТО, яке з часів Ейзенхауера було виключно американським. Цей крок обговорюється в рамках можливої реструктуризації бойових командувань, яка допоможе Міністерству оборони скоротити витрати.

Про це пишуть NBC News із посиланням на двох представників оборонного відомства і брифінг Пентагону, з яким ознайомилися у редакції.

Зазначається, що протягом майже 75 років чотиризірковий американський генерал керував усіма військовими операціями НАТО в Європі, і це було суто американським обов'язком, який розпочався ще за часів героя Другої світової війни і майбутнього президента Дуайта Ейзенхауера. Але адміністрація Трампа розглядає можливість змінити цю ситуацію.

Пентагон проводить значну реструктуризацію бойових командувань і штабів збройних сил США. І один з планів, що розглядається, за словами двох представників оборонного відомства, передбачає відмову США від ролі Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі, відомого у військовій термінології як SACEUR.

Генерал, який зараз виконує цю роль, а також очолює Європейське командування Збройних сил США, був головним командувачем, який контролював підтримку України у її війні проти Росії. Неясно, скільки часу може зайняти така реорганізація. На ситуацію також може вплинути Конгрес, якщо його члени виступатимуть проти будь-якого аспекту цієї ініціативи.

Відмова від SACEUR стала б, крім усього іншого, серйозною символічною зміною балансу сил в НАТО — альянсі, який визначав європейську безпеку і мир з часів Другої світової війни, відзначає NBC News.

“Відмова Сполучених Штатів від ролі верховного головнокомандувача НАТО буде сприйнята в Європі як значний сигнал про вихід з альянсу”, — написав в електронному листі адмірал у відставці Джеймс Ставрідіс, який служив на посаді SACEUR і очолював Європейське командування з 2009 по 2013 рік.

“Це було би політичною помилкою епічного масштабу, і як тільки ми відмовимося від нього, вони вже не повернуть його назад, — написав він. — Ми втратили би величезний вплив в НАТО, і це було б правильно розцінено як, можливо, перший крок до повного виходу з Альянсу”.

Запропонована реструктуризація відбувається в той час, коли адміністрація Трампа скорочує витрати і персонал у всьому федеральному уряді. Президент Дональд Трамп і міністр оборони Піт Гегсет чітко дали зрозуміти, що нова адміністрація хоче, щоб європейські партнери брали на себе більше відповідальності за оборону Європи.

Якщо США все ж таки відмовляться від SACEUR, іншим країнам НАТО, ймовірно, доведеться обирати між собою, яка країна висуне кандидатуру командувача.

Трамп неодноразово критикував членів НАТО за те, що вони не досягли мети, яку альянс встановив щодо відсотка ВВП, який кожна країна повинна витрачати на оборону. Як раніше повідомляли NBC News, він також розглядає можливість серйозної зміни політики, згідно з якою США можуть не захищати іншого члена НАТО в разі нападу на нього, що є основним принципом альянсу, якщо країна не досягає порогового показника витрат на оборону.

Часові рамки рішення щодо SACEUR, якщо воно буде ухвалене, поки що не визначені. Нинішній командувач SACEUR генерал армії Кріс Каволі, перебуває у трирічному відрядженні, яке має завершитися цього літа.

П'ять з 11 бойових командувань можуть бути об'єднані в рамках обговорюваного плану, повідомили два військові чиновники, знайомі з планом.

Міністерство оборони не відповіло на запит про коментарі.

Масштабний план реструктуризації, що розглядається, може також включати дві потенційні зміни, про які раніше повідомляв NBC News: об'єднання Європейського командування США і Африканського командування США в одне командування, що базується в Штутгарті, Німеччина, а також закриття штаб-квартири Південного командування США у Флориді з метою об'єднання його з Північним командуванням США.

За словами чиновників, знайомих з планами, об'єднання командувань дозволить військовим заощадити гроші за рахунок скорочення персоналу з дублюючими обов'язками. За даними брифінгу Пентагону, з яким ознайомився телеканал NBC News, якщо всі зміни, що розглядаються, будуть реалізовані, то за перший рік можна буде заощадити до 270 мільйонів доларів. Ця економія становитиме приблизно 0,03% від 850-мільярдного річного бюджету Міністерства оборони

Потенційна реорганізація такого характеру, яка розглядається через два місяці роботи адміністрації, скоріше мотивована скороченням витрат, а не новою комплексною військовою стратегією, сказав Бен Ходжес, тризірковий генерал армії у відставці, який востаннє служив старшим командувачем армії в Європі.

Заплановані кроки в Європі можуть зменшити американський вплив там, оскільки США можуть втратити певний доступ до ключових військово-морських і авіаційних баз в Італії, Німеччині, Польщі та Іспанії — баз, які приносять користь США, наближаючи їх до потенційних місій і надаючи їм більше впливу та доступу до регіональних військових чиновників, а не лише до своїх союзників, сказав Ходжес.

“Коли ви починаєте скорочувати можливості штаб-квартири, яка займається плануванням і розвідкою, це тільки шкодить нам, — сказав Ходжес NBC News. — Який стратегічний аналіз спонукав їх до цього? Це сталося настільки рано, що це явно пахне скороченням витрат, ніж стратегічним аналізом".

Політика Трампа щодо НАТО

Трамп неодноразово критикував країни НАТО за недосягнення поточної цілі членів НАТО щодо витрачання 2% свого ВВП на оборону. Він стверджував, що диспропорція є несправедливою і створює додатковий тягар для США.

Країни НАТО більше десяти років тому домовилися встановити ціль витрат для кожної з них на рівні 2% ВВП. Але Трамп наполягає на збільшенні цього відсотка. Нещодавно він сказав, що члени НАТО повинні витрачати 5% свого ВВП на оборону, хоча США зараз цього не роблять.

Топ дня
Вибір редакції