Президент США Дональд Трамп та лідер РФ Володимир Путін домовились про відмову від ударів по енергооб'єктах та початок переговорів щодо запровадження режиму тиші на морі. Водночас Путін не погодився на повне припинення вогню, назвавши "ключовою умовою" для завершення війни припинення надання Україні військової допомоги та розвідданих.
Заяви за підсумками телефонної розмови американського та російського лідерів, що відбулась 18 березня, оприлюднили Білий дім та Кремль.
Взаємна відмова України та РФ від ударів по енергетиці
Трамп під час бесіди висунув пропозицію про взаємну відмову РФ та України від ударів на 30 днів по об'єктах енергетичної інфраструктури. У Кремлі стверджують, що Путін "позитивно" відгукнувся на цю ініціативу, і нібито одразу "дав російським військовим відповідну команду".
В адміністрації президента США підсумками розмови із Путіним заявили, що обидва політики погодились із тим, що війна в Україні повинна закінчитися "міцним миром".
"Лідери домовилися, що рух до миру розпочнеться з припинення вогню по енергетиці та інфраструктурі, а також з технічних переговорів щодо реалізації морського перемир'я у Чорному морі. Ці переговори негайно розпочнуться на Близькому Сході", — сказала речниця Білого дому Керолайн Левітт.
30-денне припинення вогню
Крім цього американський та російський лідери обговорили ідею 30-денного режиму припинення вогню. Зокрема Путін у цьому контексті висунув ультиматуми. Йдеться про необхідність зупинки мобілізації в Україні та повне припинення іноземної військової допомоги Києву й надання розвідувальної інформації.
Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що РФ намагатиметься затягнути мирний процес, зокрема, щодо 30-денного припинення вогню.
Обмін полоненими
Путін сказав Трампу, що 19 березня між російською та українською сторонами буде здійснено обмін полоненими у форматі 175 на 175. Крім того, за словами лідера РФ, Україні буде передано 23 важко поранених українських військовослужбовців.
Про Близький Схід
За словами речниці Білого дому Керолайн Левітт, Трамп і Путін також говорили про Близький Схід. Зокрема сторони обговорили необхідність зупинити розповсюдження стратегічної зброї, а також погодилися з тим, що Іран "ніколи не повинен бути в змозі" знищити Ізраїль.
Реакція президента України
Президент України Володимир Зеленський на зустріч із журналістами 18 березня повідомив, що Україна готова підтримати відмову від ударів по енергооб'єктах, якщо цього дотримуватиметься Росія, але очікує більше деталей від американського лідера. Зеленський також підтвердив, що 19 березня Україна та РФ планують провести обмін полоненими.
Розмова Трампа і Путіна 18 березня
Телефонна розмова між Трампом і Путіним відбулась у вівторок, 18 березня, й тривала близько півтори години.
Напередодні розмови із Путіним Трамп завив, що багато елементів мирної угоди щодо війни Росії проти України були узгоджені. До цього у Білому домі заявляли, що під час розмови, зокрема, вони обговорять питання територій, а також ситуацію в Курській області та на Запорізькій АЕС, що перебуває під контролем російських військ. У Кремлі підтвердили факт розмови та додали, що не розкриватимуть деталей майбутньої розмови.
Раніше Трамп також заявляв, що якщо Росія не погодиться на припинення вогню на 30 днів — це буде "невтішний момент для світу".