Астронавти NASA Бутч Вілмор і Суні Вільямс у вівторок, 18 березня, покинули Міжнародну космічну станцію в капсулі SpaceX, щоб повернутися на Землю через дев'ять місяців, на які розтягнулася їхня тижнева місія через несправність їхнього літака Boeing Starliner.
Про це пише Reuters.
Вілмор і Вільямс, два ветерани NASA і відставні пілоти-випробувачі ВМС США, разом з двома іншими астронавтами у космічному кораблі Crew Dragon відстикувалися від орбітальної лабораторії о 1.05 ночі за східним часом. Їхня подорож на Землю триватиме 17 годин.
Екіпаж з чотирьох людей приземлиться біля узбережжя Флориди у вівторок о 17:57 за східноєвропейським часом.
Повернення Вілмора і Вільямса додому завершує незвичну, тривалу місію, сповнену невизначеності та технічних проблем, які перетворили рідкісний випадок планування НАСА на випадок надзвичайних ситуацій - так само, як і збої в роботі космічних кораблів Boeing Starliner - на глобальне політичне видовище.
Пара астронавтів стартувала в космос як перший екіпаж Starliner у червні для восьмиденної випробувальної місії. Але проблеми з силовою установкою Boeing Starliner призвели до затримки з поверненням додому.
Зазначається, що місія привернула увагу президента США Дональда Трампа, який після вступу на посаду в січні закликав до якнайшвидшого повернення Вілмора і Вільямса і стверджував, що колишній президент Джо Байден нібито “кинув” їх на МКС з політичних причин.
Після приземлення астронавти пройдуть у Космічному центрі імені Джонсона в Х'юстоні кількаденну перевірку стану здоров'я, після чого військово-польові хірурги NASA дозволять їм повернутися додому до своїх родин.
Багатомісячне перебування в космосі може мати різні наслідки для людського організму — від атрофії м'язів до можливого погіршення зору, відзначає агенція.
Час безперервного перебування у космосі цих двох астронавтів — 286 днів, це більше, ніж середня тривалість шестимісячної місії на МКС, але значно менше, ніж у американського рекордсмена Френка Рубіо. Його безперервний 371 день у космосі, що закінчився у 2023 році, став несподіваним результатом витоку охолоджувальної рідини на російському космічному кораблі.