Перейти до основного змісту

Ізраїль відновив вогонь у Секторі Гази

Оновлено
Палестинці підігрівають їжу на даху свого будинку, який зруйнувала ізраїльська армія в Джабалії, Сектор Гази, 17 березня 2025 року. AP/Jehad Alshrafi

Сили оборони Ізраїлю та Сили безпеки Ізраїлю заявили 18 березня, що завдають масштабних ударів по цілях, що належать угрупуванню ХАМАС у Секторі Гази. Палестинська влада повідомляє про понад 400 загиблих, включаючи жінок і дітей.

Про удари йдеться у повідомленні пресслужби Армії оборони Ізраїлю.

"ЦАХАЛ і Шабак зараз завдають масованих ударів по об'єктах терору, що належать терористичній організації ХАМАС в Секторі Гази", — йдеться у заяві.

Ці атаки порушили майже двомісячне перемир'я, яке призупинило 15 місяців бойових дій в Секторі Гази. 17 березня ХАМАС звинуватив Ізраїль у невиконанні своїх зобов'язань на першому етапі, посилаючись, зокрема, на припинення надання тимчасових притулків і рішення Ізраїлю закрити пункти пропуску для поставок допомоги на початку березня, повідомляє The Times of Israel.

Посилаючись на джерела газета пише, що ЦАХАЛ почав завдавати удари після наказу Біньяміна Нетаньягу і міністра оборони Ісраеля Каца "діяти рішуче" проти ХАМАСу на тлі відмови угруповання звільнити ізраїльських заручників.

На першому етапі угоди, який завершився на початку березня, ХАМАС звільнив понад 30 ізраїльських заручників в обмін на сотні палестинських в’язнів і затриманих.

Оновлення 05:00: медичні джерела повідомили виданню Al Jazeera, що через ізраїльські атаки загинули щонайменше 170 людей, зокрема 78 у південних частинах Сектору. Серед загиблих є діти.

Оновлення станом на 9 ранку: Палестинська влада повідомляє про щонайменше 250 загиблих. Так, Міністерство охорони здоров'я Гази повідомило, що під час ударів у вівторок загинули 254 людини.

Як пише Reuters, ізраїльські військові видали наказ про евакуацію низки районів Гази.

Наказ про евакуацію стосувався всіх жителів районів Бейт Ханун, Хірбет Хузаа, Абасан аль-Кабіра та Абасан аль-Джадіда, заявив X речник ізраїльської армії Авічай Адрі.

Палестинські свідки, з якими зв'язався Reuters, повідомили, що ізраїльські танки обстріляли райони Рафаха на півдні Сектора Газа, змусивши багато сімей, які повернулися до своїх районів після припинення вогню, почали залишати свої будинки та прямувати на північ до Хан-Юніса.

Оновлення станом на 13:30: Міністерство охорони здоров'я Гази переглянуло кількість загиблих від ізраїльських ударів у вівторок, заявивши, що загалом загинуло 404 людини. Раніше повідомлялося про 413 загиблих.

Воно також переглянуло кількість поранених із 660 до 562 осіб. Пояснень цьому не надається.

Медики кажуть, що ситуація в лікарнях Гази була хаотичною, оскільки удари почалися за кілька годин до світанку, і що багато людей все ще поховані під завалами.

Уряд Ізраїлю опублікував заяву про авіаудари у соцмережі X

У заяві ізраїльського уряду зазначається, що прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу та міністр оборони Ісраель Кац минулої ночі доручили ЦАХАЛу діяти силою проти ХАМАС у Секторі Гази.

"Рішення було ухвалене в світлі обставин, що накопичуються, насамперед через відсутність будь-якого просування в переговорах щодо звільнення наших заручників через неприйнятну позицію ХАМАСу, а також попередження про можливість нападу терористичних організацій у Газі на наших солдатів і громади з метою вбивства та викрадення", — йдеться у заяві.

Також там зазначається, що після того, як ХАМАС "неодноразово відмовлявся звільнити заручників і відхилив пропозиції, отримані від посланника президента Сполучених Штатів Стіва Віткоффа та від посередників, ЦАХАЛ і Шин Бет отримали вказівки завдати ударів по ряду цілей ХАМАСу по всьому Сектору Гази з метою досягнення військових цілей, визначених політичним керівництвом, включаючи звільнення усіх заручників — і живих, і полеглих".

"Прем'єр-міністр уточнив, що з цього моменту Ізраїль діятиме проти ХАМАСу, посилюючи військову силу", — йдеться у заяві.

Угода щодо припинення вогню в Секторі Гази

7 жовтня 2023 року угрупування ХАМАС вторглося на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Через військові дії в палестинському анклаві сталася гуманітарна криза та загинули сотні людей. Ізраїль звинувачує ХАМАС у небезпеці, який він становить для країни.

15 січня 2025 року Ізраїль та ХАМАС уклали угоду щодо припинення вогню, яке почало діяти 19 січня 2025 року. Угода складається із трьох послідовних етапів. У першому етапі йдеться про повне припинення вогню, виведення ізраїльських військ із густонаселених пунктів Сектору Гази та звільнення частини заручників.

Другий етап передбачатиме подальше звільнення заручників й повне виведення військ, а третій етап — початок відновлення Гази. CNN пише, що другий і третій етапи будуть узгоджені під час першої фази. Ці переговори почнуться на 16-й день після реалізації угоди.

Топ дня
Вибір редакції