Перейти до основного змісту

Чи готові українці до територіальних поступок заради миру — опитування КМІС

День Незалежності України, Київ, Хрещатик, 24 серпня 2022 року. Getty Images

Половина українців, опитаних соціологами Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), вважають, що за жодних обставин Україна не має відмовлятися від територій, навіть якщо через це війна РФ в Україні триватиме довше.

Про це свідчить опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведене 14 лютого — 4 березня.

Як наголошують соціологи, респондентів просили відповісти, з яким із цих тверджень щодо можливих компромісів для досягнення миру з Росією вони згодні в більшій мірі:

  • "Для якнайшвидшого досягнення миру і збереження незалежності Україна може відмовитися від деяких своїх територій" (не було уточнення, які саме території можуть бути предметом поступок).
  • "За жодних обставин Україна не має відмовлятися від жодних своїх територій, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть загрози збереженню незалежності".

Як виявилося, половина українців – 50% – вважають, що за жодних обставин Україна не має відмовлятися від територій, навіть якщо через це війна триватиме довше (у грудні 2024 року таких відповідей було 51%).

При цьому меншість вважає, що Україна може відмовитися від деяких територій для якнайшвидшого досягнення миру – 39% (у грудні 2024 року – 38%). Решта 11% респондентів не змогли визначитися із своєю думкою.

“При цьому варто нагадати контекст: нинішнє опитування було проведене в період 14 лютого-4 березня 2025 року – якраз на тлі різкого загострення відносин України і США та відчутного тиску на Україну”, — зазначили організатори дослідження.

Графік 1. З яким з цих тверджень щодо можливих компромісів для досягнення миру з Росією Ви згодні в більшій мірі. КМІС

У всіх регіонах порівняно з груднем 2024 року ситуація практично не змінилася. І також погляди мешканців різних регіонів доволі близькі.

Єдиний регіон, який трохи вирізняється на тлі інших – схід, де 42% категорично проти територіальних поступок, у той час як в інших регіонах (захід, центр, південь) – 50-51%. При цьому частка тих, хто в цілому готовий до певних поступок на сході, лише незначно вища, ніж в інших регіонах – 42% проти 36-40% на заході, центрі і півдні. Тобто відмінності в поглядах сходу є незначними, і соціологи вважають, що скоріше можна говорити про близькість поглядів мешканців усіх регіонів України.

Графік 2. Готовність до територіальних поступок у регіональному вимірі. КМІС

У цьому ж опитуванні соціологи також ставили запитання, якою є на думку українців поточна мета Росії у війні проти України.

Переважна більшість українців вважають, що Росія або хоче вчинити геноцид українців, або знищити українську націю і державність. Значно менше респондентів говорили про інші (більш обмежені цілі), хоча такі думки також помітно присутні серед українців.

Як відзначили організатори опитування, є залежність між готовністю до поступок і тим, як українці бачать мету Росії у цій війні.

Так, чим сильнішу загрозу відчувають українці, тим більшою мірою вони проти жодних поступок. Якщо серед тих, хто відчуває саме екзистенційну загрозу (Росія хоче вчинити фізичний геноцид чи знищити націю) 57-58% проти жодних поступок, то далі показник знижується до 20% серед тих, хто вважає, що Росія не прагне окуповувати більше українських територій. Натомість з 28% до 78% зростає частка тих, хто вважає, що можна піти на певні територіальні поступки.

Графік 3. Готовність до територіальних поступок залежно від того, як сприймають мету Росії у війні проти України. КМІС

У питанні мети Росії також деякі респонденти обрали проросійську опцію, що Росія нібито просто хоче “денацифікувати” і демілітаризувати Україну. Серед них 44% готові до поступок, а 48% – категорично проти. Можливо, вища частка тих, хто проти поступок (ніж можна було очікувати) пов’язана із специфікою такого погляду. Наприклад, деякі люди можуть вважати, що якщо “денацифікуватися” і демілітаризуватися, то немає і потреби йти на територіальні поступки, відзначили організатори дослідження.

Упродовж 14 лютого-4 березня 2025 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки “Омнібус”, до якого за власною ініціативою додав моніторингове запитання про готовність до територіальних поступок, а також провів експеримент з вивчення, як окремі параметри можливих мирних домовленостей можуть впливати на готовність прийняти угоду.

Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 2029 респондентів (з них запитання щодо готовності до територіальних поступок ставилося 1029 респондентам, а експеримент проводився на всіх 2029 респондентах).

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка вибірки обсягом 2029 респондентів (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищує 2,9%. Похибка для вибірки обсягом 1029 респондентів не перевищує 4,1%.

За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.

Топ дня
Вибір редакції