11 березня у Джидді, Саудівська Аравія, відбулася зустріч делегацій України та США. Україну представляли керівник ОП Андрій Єрмак, очільник МЗС Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров та заступник керівника ОП Павло Паліса. Американську делегацію очолив держсекретар Марко Рубіо, також у команді — радник президента США з нацбезпеки Майк Волц. Президент Зеленський, який 10 березня провів зустріч з принцом Саудівської Аравії, участь у переговорах не брав.
За підсумками переговорів Офіс президента опублікував спільну заяву у якій зокрема вказано, що Україна готова прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження тимчасового, 30-денного режиму припинення вогню, який може бути продовжений за взаємною згодою сторін, за умови прийняття та одночасного виконання Росією. Сполучені Штати мають довести до відома російської влади, що "взаємність з боку Росії є ключем до досягнення миру". Також зазначається, що Вашингтон "негайно скасовує" паузу в обміні розвідданими та відновлює безпекову допомогу Києву.
Команда Суспільного працювала на місці переговорів у Джидді — збираємо все, що відомо, у нашому текстовому онлайні.
Fox News: на зустрічі у Джидді про відставку Зеленського не йшлося
"Джерело, яке безпосередньо бере участь у переговорах між США та Україною, повідомило мені, що проведення виборів або відставка президента Зеленського не обговорювалися в Джидді", — написала вона на платформі Х.
У Євросоюзі прокоментували засідання між Україною та США у Саудівській Аравії
Європейський Союз висловив вітання щодо спільної заяви України та США за результатами зустрічі в Саудівській Аравії, включаючи пропозиції щодо угоди щодо припинення вогню, йдеться у заяві на сайті Європейської Ради.
У ній зазначається, що Брюссель також вітає зусилля щодо гуманітарних зусиль, відновлення обміну розвідданими США та допомоги у сфері безпеки. У документі зазначається, що ЄС "готовий відігравати повну роль у підтримці майбутніх кроків" разом з Києвом, Вашингтоном та іншими партнерами.
"Метою Євросоюзу є підтримка України у досягненні всеосяжного, справедливого та міцного миру на основі принципів Статуту ООН та міжнародного права. Пропозиція про припинення вогню – якщо її прийме Росія – може стати важливим кроком у цьому напрямку. Тепер Росія має продемонструвати свою готовність досягти миру", — йдеться у заяві.
Politico: Келлога усунули від спроб врегулювання російсько-української війни
Спецпредставника президента США в Україні та Росії Кіта Келлога фактично усунули від переговорів щодо врегулювання російсько-української війни, пише газета Politico з посиланням на джерела.
Вона акцентує на тому, що Келлог, який офіційно обіймає посаду помічника і спеціального представника Дональда Трампа, не був присутній на американо-українських перемовинах, які відбулися 11 березня у Саудівській Аравії.
Видання посилається на слова деяких посадовців адміністрації Трампа, а також кількох республіканських експертів із зовнішньої політики, які неофіційно консультували команду Трампа. Вони кажуть, що відсутність Келлога підкреслює, що його відсторонили.
"Роль Келлога під великим питанням. Незрозуміло, чому президент (Трамп) не вирішить це остаточно. Вже надто багато керівників, зокрема й Віткофф, які намагаються зіграти роль героя після закінчення війни. Келлог шкутильгає, додаючи плутанини щодо того, хто що робить", — сказав газеті представник американської адміністрації.
Генсек НАТО зустрінеться з Трампом 13 березня
13 березня у Білому домі генеральний секретар НАТО Марк Рютте зустрінеться з президентом США Дональдом Трампом. Про це повідомила речниця Білого дому Керолайн Лeвіт на брифінгу у вівторок, 11 березня.
"У четвер президент прийме генерального секретаря НАТО для робочого візиту та обіду", – заявила Левіт, не уточнивши деталей зустрічі.
Паліса: Маю підтвердження що безпекова допомога від США відновлена
Про це заступник голови Офісу президента Павло Паліса повідомив у Facebook.
"Маю підтвердження що безпекова допомога від США відновлена. Домовленості починають виконуватись. Боротьба триває".
Макрон вітає домовленності щодо 30-денного припинення вогню
Президент Франції Еммануель Макрон привітав пропозицію про 30-денне припинення вогню, на яку погодилася Україна, і заявив, що тепер справа за Росією — припинити бойові дії.
"М'яч тепер явно на боці Росії, – сказав він у своїй заяві в соцмережі X. – Франція та її партнери залишаються відданими міцному і тривалому миру, підкріпленому надійними гарантіями безпеки для України".
Кошта: Тепер м'яч на полі Росії
Про це заявив президент Європейської ради Антоніу Кошта.
"Ми вітаємо сьогоднішні новини з Джидди про американсько-українські переговори, включаючи пропозицію щодо угоди про припинення вогню та відновлення обміну розвідувальною інформацією та допомоги у сфері безпеки з боку США. Це позитивний розвиток подій, який може стати кроком до всеосяжного, справедливого і тривалого миру для України. Тепер м'яч на полі Росії. ЄС готовий разом зі своїми партнерами відігравати свою повноцінну роль у майбутніх мирних переговорах", – написав Кошта у соцмережі Х.
Трамп заявив, що думає, що поговорить з Путіним цього тижня
Про це передає Reuters, цитує американського президента.
Також Трамп додав, що для "танго потрібні двоє".
Президентка Єврокомісії: Ми вітаємо сьогоднішні новини з Джидди
Про це заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
"Ми вітаємо сьогоднішні новини з Джидди щодо американсько-українських переговорів, включаючи пропозицію щодо угоди про припинення вогню та відновлення обміну розвідданими США та допомоги в безпеці. Це позитивний розвиток подій, який може стати кроком до всебічного, справедливого та міцного миру для України", – написала фон дер Ляєн.
Трамп заявив, що Росія і США зустрінуться "сьогодні або завтра"
Про це повідомляє Reuters.
Трамп додав, що знову запросить Володимира Зеленського назад у Білий дім, тому що "ми хочемо покінчити з війною в Україні".
Зеленський: Україна у Саудівській Аравії запропонувала три речі
Про це президент Володимир Зеленський повідомив у вечірньому зверненні.
"Нашою українською пропозицією на цю зустріч з американцями було три речі: це тиша в небі – ракети, бомби, далекобійні дрони, і тиша на морі, і реальні заходи встановлення довіри до всієї цієї ситуації, у якій триває дипломатія, передусім – це звільнення полонених. Американська сторона розуміє наші аргументи, сприймає наші пропозиції, я хочу подякувати Президенту Трампу за конструктивність розмови наших команд. І сьогодні в розмові була пропозиція американської сторони зробити перший крок одразу далі і на 30 днів спробувати встановити повне припинення вогню, не тільки щодо ракет, дронів і бомб, не тільки в Чорному морі, а також по всій лінії фронту. Україна сприймає цю пропозицію, ми вважаємо це позитивним, ми готові зробити такий крок".
На зустрічі у Джидді не обговорювалося питання територій
Про це сказав журналістам голова ОП Андрій Єрмак.
"Ми обговорювали рамки та принципи, у яких буде можливо будувати майбутні переговори та позицію України. І, звісно, передусім потрібно досягти справедливого та тривалого миру, і це не місце обговорювати якісь конкретні рішення. Наша ціль сьогодні була обговорити перші кроки справжнього припинення вогню, ми обговорили питання двосторонніх відносин, обговорили лінію фронту. І, звісно, настане час, коли ми будемо говорити про всі інші деталі", – наголосив Єрмак.
Єрмак: Ми готові працювати без зупинки для підготовки наступного етапу переговорів
Про це заявив на пресконференції за підсумками зустрічі у Саудівській Аравії голова Офісу президента Андрій Єрмак.
"Ми говорили сьогодні як партнери і як друзі. Ми говорили про те, що справедливо, і говорили про ситуацію на полі бою. Сьогодні була партнерська розмова двох країн, які близькі одна до іншої. Я думаю, що очікування до Росії йдуть не лише з України. Думаю, що сьогодні це очікування від світу. Росіяни мають відповісти чітко, вони хочуть миру чи ні. Вони хочуть завершити цю війну, яку вони почали, чи ні", – сказав Єрмак.
Він додав, що якщо умови будуть прийняти Росією, Україна – готова "працювати без зупинки для підготовки наступного етапу переговорів".
Рубіо – про угоду щодо копалин: Наші уряди обговорять підписання
Про це за підсумками перемовин з українською делегацією заявив державний секретар США Марко Рубіо.
"Щодо рідкоземельних мінералів, це те, про що я говорив з Україною та міністерством фінансів США. Наші уряди повинні обговорити остаточне підписання, яке станеться. Це не було темою нашого сьогоднішнього обговорення, бо ми тут зібралися аби обговорити мир".
Трамп вирішив зняти паузу щодо безпекової допомоги Україні
Про це заявив радник президента США з нацбезпеки Майк Волц за підсумками зустрічі з делегацією України.
"Вони зробили конкретні кроки і конкретні пропозиції, не тільки прийнявши нашу пропозицію повністю. Припинення вогню. Як ви бачите, деталі цього є в нашій спільній заяві, яку ми оприлюднили разом, але ми також вникли в суттєві деталі того, як ця війна збирається назавжди закінчитися, які гарантії вони матимуть для своєї довгострокової безпеки та процвітання".
Він додав, що з боку США "човникова дипломатія триває".
"У нас є названа делегація щодо наступних кроків з російської сторони і в нас є імена делегації щодо наступних кроків з української сторони. Я буду говорити з російським колегами найближчими днями. Рубіо відвідає саміт міністрів закордонних справ G7 у найближчі кілька днів. У четвер генеральний секретар НАТО буде в Білому домі, і ми будемо просувати процес далі. У результаті цього і, як я думаю, в результаті цього позитивного кроку вперед, Президент вирішив зняти паузу щодо допомоги та нашої безпекової допомоги Україні надалі", – сказав Волц.
США передадуть Росії результати домовленостей у Джидді
"Сьогодні ми зробили пропозицію, яку українці прийняли, а саме: припинення вогню та негайні переговори, щоб покласти край цьому конфлікту таким чином, щоб він був тривалим і стійким і відповідав їхнім інтересам, їхній безпеці, їхній здатності процвітати як нації. Ми також передамо це для росіян, І ми сподіваємося, що вони скажуть так миру. Тепер м'яч на їхньому полі. І, знову ж таки, мета президента тут це те, щоб війна закінчилася. І я думаю сьогодні Україна зробила конкретний крок у цьому відношенні, ми сподіваємося, що росіяни приймуть ці прохання також", – заявив державний секретар США Марко Рубіо.
Україна у Джидді погодилась на запровадження тимчасового 30-денного режиму припинення вогню
Про це повідомили в Офісі президента України.
Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження тимчасового, 30-денного режиму припинення вогню, який може бути продовжений за взаємною згодою сторін, за умови прийняття та одночасного виконання Російською Федерацією. Сполучені Штати доведуть до відома Росії, що взаємність з боку Росії є ключем до досягнення миру.
Сполучені Штати негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні.
Делегації також обговорили важливість гуманітарних зусиль як частини мирного процесу, зокрема під час вищезгаданого режиму припинення вогню, включно з обміном військовополоненими, звільненням утримуваних цивільних осіб та поверненням примусово переміщених українських дітей.
Обидві делегації погодилися визначити склад своїх переговорних груп і негайно розпочати переговори для досягнення стійкого миру, який забезпечуватиме довгострокову безпеку України. Сполучені Штати зобов’язалися обговорити ці конкретні пропозиції з представниками Росії. Українська делегація вкотре наголосила, що європейські партнери мають бути залучені до мирного процесу.
Президенти обох країн домовилися якнайшвидше укласти всеосяжну угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України, щоб зміцнити економіку України та гарантувати довгострокове процвітання й безпеку України.
Речниця Трампа: Зустріч у Джидді була продуктивною
"Як відомо, держсекретар Рубіо та наш радник з національної безпеки Майк Волц сьогодні вели переговори з українцями в Саудівській Аравії. Вони нададуть повний виклад цієї зустрічі дуже скоро. Але я можу запевнити вас і всіх тут, серед американського народу, що новини, які ми отримали з цієї зустрічі протягом дня, і про що президент був поінформований — ця зустріч була продуктивною", – заявила речниця Дональда Трампа Каролін Левіт на брифінгу.
Очікуємо фантастичні новини для людства. У Держдепі висловили сподівання від зустрічі у Джидді
Про це у соцмережі Х написала спікерка Держдепу США Теммі Брюс.
"Дуже хвилюючий день. День, який може багато значити для людей в усьому світі, коли йдеться про важливе. Очікуємо фантастичні новини для людства, тому що ми дуже оптимістично налаштовані, бо знаємо, що стоїть на кону. Триматиму вас в курсі подій із Саудівської Аравії", – заявила Брюс.
Сторони вже обговорили припинення вогню на морі та в небі, а також угоду про корисні копалини
Перший раунд перемовин був присвячений пропозиції України щодо режиму тиші на морі та у небі, повідомило джерело, знайоме з перебігом зустрічі. Також під час першої частини говорили про угоду про рідкісноземельні метали. Зараз триває другий раунд перемовин.
Після перерви переговори відновилися, повідомила речниця Держдепу Теммі Брюс, передає кореспондентка Суспільного.
Завершився перший раунд переговорів, попереду — другий
Перший раунд переговорів української та американської команд завершився, після перерви очікується другий, повідомляє кореспондентка Суспільного.
Радник президента США з нацбезпеки Майк Волц у коментарі журналістам заявив, що переговори з Україною "просуваються", передає CNN.
Наразі триває перший раунд українсько-американських переговорів: розмова конструктивна та предметна, повідомили Суспільному джерела в українській делегації.
Єрмак: "Ми дуже відкриті і хочемо мати конструктивну розмову"
Україна готова йти до миру та розраховує на гарантії безпеки, щоб російська агресія не повторилась у майбутньому, сказав керівник ОП Андрій Єрмак, повідомляє наша кореспондентка з Джидди.
"Зараз ми вважаємо, що необхідно обговорити найголовніше — як розпочати цей процес. Ми дуже відкриті і хочемо мати конструктивну, глибоку, дружню, партнерську розмову з нашими американськими партнерами", — заявив Єрмак.
На запитання журналістів, на які поступки готова піти Україна та що буде неприйнятним на цих переговорах, Єрмак відповів, що не може зараз говорити про деталі.
Делегації вже на місці — перші кадри зустрічі
Команди України та США на місці, переговори розпочинаються, повідомляє наша кореспондентка.
У Джидді розпочинається зустріч команд України та США
В українському МЗС повідомили про початок зустрічі з американською делегацією.
"Захист українських інтересів, чітке бачення завершення війни, будемо ефективно працювати з нашими американськими партнерами", — написав перед зустріччю очільник ОП Андрій Єрмак.