Перейти до основного змісту

Москалькова стверджує, що журналістка Рощина не фігурувала в жодних процесуальних справах в РФ

Журналісти тримають фотографію своєї колеги, журналістки Громадського Вікторії Рощиної, яка померла у російському полоні, Майдан Незалежності, Київ, 11 жовтня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

Російська сторона не надала жодних деталей щодо передачі тіла української журналістки Вікторії Рощиної. Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова стверджує, що журналістка в РФ не мала жодного процесуального статусу.

Про це у коментарі Укрінформу повідомив народний депутат, голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

За його словами, Росія неодноразово неофіційно погоджувалася передати тіло журналістки, але щоразу цього так і не відбувалося.

"Ми це розглядаємо як додатковий елемент тортур над родичами, оскільки Росія ані на звернення української влади, ані на звернення родини, на звернення міжнародних організацій не підтвердила ту інформацію, яка раніше надавалася батькові Вікторії", — заявив Юрчишин.

Він також зазначив, що слова Москалькової можна трактувати по-різному, зокрема як підтвердження того, що Вікторія утримувалася в російському ув’язненні в статусі заручниці.

"Росія намагається заплутати ситуацію та затягнути процес. Наразі невідомо, коли буде надана інформація або чи передадуть тіло Вікторії родині", – підкреслив він.

Юрчишин також наголосив, що одним із ключових завдань української сторони є встановлення обставин смерті журналістки та з’ясування, чи вона зазнала тортур у російському полоні.

"Дії Росії виходять за межі будь-яких цивілізованих норм. Родина досі не має жодної інформації про доньку і не може отримати її тіло", – наголосив Юрчишин.

Що відомо про Вікторію Рощину

Рощина перебувала на фронті від початку повномасштабного вторгнення. 16 березня 2022 року стало відомо про перше затримання журналістки. Її утримували представники російської Федеральної служби безпеки. Тоді вона перебувала в окупованому Бердянську. 22 березня російські військові звільнили Рощину з полону, змусивши записати відео, де вона каже, що не має претензій до спецслужб РФ.

Міжнародний фонд підтримки жінок у ЗМІ повідомив, що Вікторія Рощина зникла 3 серпня на окупованій території, звідки вела репортаж. Родина журналістки боялася, що її утримують росіяни.

За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі й мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Коли рідні розмовляли з нею 3 серпня, журналістка повідомила, що пройшла кілька днів прикордонних перевірок, але не сказала, де саме перебуває.

Спершу заяву про її зникнення подали українським правоохоронним органам 12 серпня. Родина також зареєструвала офіційну справу про зникнення в СБУ, Міністерстві реінтеграції та в Офісі омбудсмена 21 вересня.

"Українська Служба безпеки підтвердила нам, що Вікторію взяли в полон росіяни. Посадовці кажуть нам, що в російських в’язницях є багато "заморожених" українських арештантів, серед яких може бути й вона", – зазначив батько журналістки.

Про смерть Вікторії стало відомо 10 жовтня. Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному повідомив, що Вікторія Рощина була у списках на обмін і найближчим часом мала повернутися додому. 11 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили, що у звʼязку з інформацією про смерть української журналістки Вікторії Рощиної у РФ, кримінальне провадження, відкрите за фактом її зникнення, докваліфіковано. Тепер йдеться про воєнний злочин, поєднаний з умисним вбивством.

Вікторія Рощина працювала на "Українському радіо", "UA:Перший", hromadske, в "Українській правді", "Новости Донбасса", "Цензор.нет" та "Радіо Свобода". У 2022-му вона отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду "За мужність у журналістиці".

Топ дня
Вибір редакції