Перейти до основного змісту

Оточення Трампа таємно обговорило проведення виборів в Україні з українською опозицією. Що кажуть Порошенко і Тимошенко

ЗМІ
Петро Порошенко та Юлія Тимошенко (на задньому плані) під час церемонії інтронізації Предстоятеля ПЦУ Митрополита київського та всієї України Епіфанія, у Соборі Святої Софії Київської, у Києві, 3 лютого 2019 року. УНІАН/Сергій Чузавков

Чотири соратники американського президента Дональда Трампа провели таємні переговори з представниками української опозиції. Зокрема обговорювалось проведення президентських виборів. П'ятий президент та чинний нардеп Петро Порошенко та експрем'єрка і голова партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко прокоментували це.

Про проведення цих перемовин повідомило Politico, посилаючись на неназваних українських депутатів та експерта з зовнішньої політики США від Республіканської партії.

За їхнім твердженням, ці перемовини людей з оточення Трампа нібито відбулися з нардепкою та експрем’єркою Юлією Тимошенко та колишнім президентом України, а нині керівником партії "Європейська солідарність" Петром Порошенком.

Як зазначається, ключовим питанням, яке обговорюють кулуарно, є проведення президентських виборів в Україні після досягнення тимчасового припинення вогню, але до початку повноцінних мирних переговорів.

Попри те, що публічно і Тимошенко, і Порошенко виступили проти проведення виборів до закінчення війни, за словами співрозмовника журналістів, їхні люди позиціюють себе "як тих, з ким буде легше працювати" і "як тих, хто погодиться на багато речей, на які Зеленський не дає згоди".

У коментарі виданню прессекретарка Тимошенко Наталія Лисова, відповідаючи на питання, чи справді лідерка "Батьківщини" брала участь у переговорах із командою Трампа, сказала, що "ми поки що не будемо це коментувати".

У пресслужбі партії Порошенка "Європейська солідарність" непрямо підтвердили участь у переговорах, запевнивши, що "наш наратив полягає не в тому, щоб наполягати на виборах, а в тому, щоб забезпечити вільні та чесні конкурентні післявоєнні вибори в нашій країні".

В оточенні президента США Дональда Трампа на запит про коментар не відповіли.

Що кажуть Порошенко і Тимошенко

Петро Порошенко відреагував, та у своєму дописі у Facebook заявив, що "ми говорили і говоримо", що вибори можливі після припинення вогню і підписання мирної угоди з гарантіями безпеки для України.

"Після цього очевидно закінчиться воєнний стан. І не пізніше ніж через 180 днів в країні мають відбутися вільні, демократичні вибори, які забезпечать волевиявлення громадян і довіру вільного світу", — додав політик.

Своєю чергою Юлія Тимошенко зазначила, що команда "Батьківщини" веде переговори зі всіма партнерами Києва, здатними допомагати в якнайшвидшому забезпеченні справедливого миру.

"До цього моменту, і я про це говорила неодноразово, про проведення в Україні будь-яких виборів не може бути мови", — додала вона у своєму дописі у Facebook.

Суспільне також звернулося за коментарями до українських опозиційних політсил з цього приводу.

Що відомо про вибори під час війни в Україні

2 січня Зеленський заявляв, що Конституція та закони України не дозволяють проведення президентських і парламентських виборів під час воєнного стану. Водночас він припускав, що у разі закінчення "гарячої фази війни" парламент скасує воєнний стан в країні та призначить дату виборів.

На початку лютого Зеленський зазначав, що якщо призупинити воєнний стан для проведення виборів, то Україна втратить армію. 12 лютого він також заявив, що вибори без участі військових, українців з тимчасово окупованих територій та тих, хто виїхав за кордон, не будуть справедливими.

На Мюнхенській конференції з безпеки Зеленський заявив, що українці не хочуть проводити вибори через загрозу з боку РФ і війну, адже потрібна єдність всередині країни.

18 лютого Трамп заявив, що рівень підтримки президента Володимира Зеленського в Україні нібито впав до рекордно низького рівня — 4%, й закликав до проведення виборів.

23 лютого на пресконференції Зеленський заявив, що готовий піти з посади президента, якщо це означатиме мир для України.

25 лютого Верховна рада проголосувала за постанову №13041 "про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ", у якій йдеться про неможливість проведення виборів під час воєнного стану.

Топ дня
Вибір редакції