Проти бригадного генерала ЗСУ, у підпорядкуванні якого перебував 23 окремий стрілецький батальйон Збройних сил, відкрили кримінальне провадження, повідомив Суспільному Сергій Горбатюк, військовослужбовець 159 ОМБр, експрокурор у Справах Майдану. 23 ОСБ зазнав значних втрат під час утримання позицій на Лиманському та Харківському напрямках у 2023-24 роках.
У жовтні 2024 року, тоді ще на посаді заступника командира 23 ОСБ, Горбатюк звернувся із заявою до ДБР щодо дій бригадного генерала. У заяві йдеться, що з березня 2023 року по вересень 2024-го, військові 23 ОСБ виконували бойові завдання на Лиманському напрямку. За словами Горбатюка, впродовж цього часу не було внутрішньої ротації, що призвело до виснаження військових, втрат та врешті небоєздатності батальйону.
"Це батальйон добровольців, які самі пішли у лютому 2022-го, і які мужньо виконували обов'язки, сотні нагород отримали. І фактично, на сьогодні цей батальйон приведений до стану небоєздатного. Я не міг це стерпіти. Відповідно, я відреагував, — розповів Горбатюк у подкасті "У справах військових". — Батальйон півтора року виконував бойові завдання на Лиманському напрямку, ні позиції не уступив, навпаки просувався вперед. При цьому втрати були, величезне навантаження було, тому що це значна лінія фронту. Це призводило до неналежного морально-психологічного стану".
Лист про незадовільний морально-психологічний стан військових відправляли до командирів 63 ОМБр та 118 ОМБр, стрілецький батальйон тоді був під їхнім підпорядкуванням. Але відповіді на лист так і не отримали. Коли підрозділ потребував доукомплектації, військовослужбовців 23 стрілецького батальйону перекинули на Харківський напрямок.
"Коли ми написали лист без будь-яких ультиматумів, а про те, що є потреба у комплектуванні, то навпаки замість реагування отримали наказ на переміщення в Харківську область і проведення штурмових дій. Це призвело і до загибелі, і до великої кількості поранень, і до СЗЧ", — розповів Горбатюк.
"Це привело до втрат серед особового складу — понад 20 військовослужбовців загинуло під час виконання бойових завдань, ще 80 поранено", — повідомив Горбатюк.
Про ситуацію в батальйоні та про лист знав бригадний генерал, його бездіяльність начебто призвела до загибелі та поранення бійців, ідеться в заяві. Горбатюк також вказав, що вбачає ознаки перевищення влади чи службових повноважень та недбале ставлення військової службової особи до служби в умовах воєнного стану.
Кримінальне провадження попередньо кваліфікували тільки за статтею про недбале ставлення військової службової особи до служби в умовах воєнного стану (п. 4 статті 425 Кримінального кодексу України). Покарання передбачає позбавлення волі від п’яти до восьми років.
Горбатюк додав, що після звернення його без підстав направили у відрядження і без висунення претензій намагались примусово перевести з батальйону.
Бійці 23 ОСБ вимагали відставки командира
Також щодо дій командування у вересні 2024 року бійці 23 окремого стрілецького батальйону підписали відкритий лист, в якому закликали командира 23 ОСБ піти у відставку. Серед причин бійці назвали зокрема те, що командир жодного разу не був на бойових позиціях та ігнорував рапорти бійців.
"У результаті вашого нехтування думкою офіцерів та недбалого планування бойової операції батальйон поніс значні втрати серед своїх найкращих бійців і практично втратив боєздатність", — ішлося у відкритому листі, який підписали 89 бійців 23 ОСБ.
Горбатюк: Програма "Збережи життя військовослужбовців" не працює
Також Горбатюк розповів, що програма Головнокомандувача "Збереження життя військовослужбовців" не була доведена до військових частин, а його запит був проігнорований:
"У цій програмі, на сайті Генерального штабу написано, що ми можемо втратити якусь позицію, але повинні зберегти життя військовослужбовців. Я їм пишу про те, що ось такий випадок, коли військовослужбовець вісім днів помирає на позиції, ця позиція наша, але до якої не може дійти евакуаційна група, навіщо така позиція наша? Ні логістика, ні евакуація не може (дійти — ред.) і він помирає там за вісім днів, тому що сам не може вернутися… І такі випадки повторюються! Якби ця програма в дійсності, а не про людське око діяла, то ті, хто віддали ці накази про утримання позицій, до яких мало шансів дійти живим, а евакуації точно не буде, то ці командири були покарані".
Суспільне звернулось із запитом до ДБР щодо розслідування, а також до Генштабу щодо дії програми "Збереження життя військовослужбовців".