Кабінет міністрів України 25 лютого продовжив дію відстрочок заброньованих військовозобов'язаних працівників до 31 березня.
Про це під час засідання уряду повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Таким чином підприємства матимуть час для підтвердження статусу критично важливого відповідно до оновлених критеріїв, а також для того, щоб перебронювати свій персонал", — сказав він.
Постійний представник Кабміну у Верховній раді Тарас Мельничук написав Telegram, що до урядової постанови від 22.11.2024 № 1332 "Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час" внесено зміни.
"Установлено, що відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки або засобами порталу "Дія" і строк дії яких не закінчився на день набрання зазначеними змінами є чинними до 31.03.2025", — йдеться у повідомленні.
Крім цього, за його словами, державні органи мають переглянути у чотиримісячний строк прийняті рішення про визначення підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Для цього, за його словами, внесено зміни до постанови уряду від 14.01.2025 № 36 "Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час" щодо перебронювання у "Дії".
Мельничук пояснив, що це стосується працівників підприємств, установ і організацій, які визначені або будуть визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період, до 1 квітня, без застосування 72-х годинної верифікації.
У Міністерстві цифрової трансформації розповіли, як підтвердити критичність підприємства та перебронювати працівників. Там наголосили, що до 28 лютого 2025 року підприємства повинні підтвердити свій статус критичних.
Зокрема для підтвердження критичності підприємства необхідно відповідати трьом критеріям:
- середня зарплата на підприємстві — не менш ніж 20 тисяч грн;
- відсутність податкової заборгованості;
- третій критерій — на вибір із переліку.
Далі потрібно подати списки на бронювання:
- для цього авторизуйтеся на порталі "Дія";
- оберіть послугу "бронювання працівників";
- подайте заяву і дотримуйтеся подальших інструкцій.
10 січня прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповідав, що в Україні від мобілізації заброньовано 900-950 тисяч військовозобов'язаних людей.
15 листопада 2024 року уряд ухвалив рішення про зміну критеріїв бронювання працівників від мобілізації та критеріїв для підприємств щодо отримання критичності. Тепер регіональні та галузеві критерії критичності підприємств погоджуватимуться із Міноборони та Мінекономіки.
Зокрема з 1 грудня 2024 року усі бронювання здійснюються через застосунок "Дія". Також відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.
Що відомо про закон про мобілізацію
26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
11 квітня 2024 року український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.
18 травня з набуттям чинності оновленого законопроєкту про мобілізацію запрацював мобільний додаток "Резерв+" для військовозобов'язаних, призовників і резервістів. Він доступний для завантаження на смартфонах через App Store та Google Play Market. "Резерв+" надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі "Оберіг". Це зручний спосіб виконання обов’язкової процедури оновлення особистих даних. Після оновлення даних у застосунку ви зможете побачити інформацію з реєстру "Оберіг" щодо себе.
З 18 травня по 16 липня 2024 року — тобто вчасно, згідно з новим законом про мобілізацію, — 4 690 496 військовозобов'язаних оновили свої військово-облікові дані.
26 липня в "Резерві+" зʼявилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військово-облікового документа.