Активи Центрального банку Росії у Європейському Союзі мають лишатися замороженими доти, поки Росія не завершить воєнні дії і не відшкодує Україні збитки.
Про це в Європарламенті заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, передає кореспондентка Суспільного.
За його словами, країни ЄС домовилися про пакет дій, і "впевнені, що в найближчі місяці і тижні будемо використовувати цей новий пакет заходів".
"Ми хочемо переконатися, що Росія не в змозі продовжувати вести цю війну, і ми також повинні стежити за її тіньовим флотом. Росія має нести політичну та економічну ціну за це, за свою агресію", — сказав міністр.
За словами Сікорського, активи Центрального банку Росії мають лишатися замороженими.
"Ми будемо продовжувати намагатися забезпечити, щоб російські активи Центробанку були заморожені, щоб кошти, які були заморожені в банку, могли бути використані в інтересах України. Кошти російського банку мають бути заморожені доти, поки ця агресія не закінчиться. Завдані збитки мають бути відшкодовані. Ми зараз, розглядаємо, як ми можемо підтримати Україну в майбутньому", — сказав він.
Що відомо про заморожені російські активи
З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.
У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.
У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.
8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.