Україна має самостійно вирішувати, коли проводити вибори президента, базуючись на нормах Конституції.
Про це в Європарламенті сказав голова МЗС Польщі Радослав Сікорський, передає кореспондентка Суспільного.
"Це питання української Конституції. Але якщо Росія наполягає на тому, що всі сторони переговорів повинні мати демократичний мандат, то, можливо, слід провести демократичні вибори і в Україні, і в Росії", – сказав він.
Міністр також наголосив, що Європа має спробувати максимізувати підтримку України.
"Ми хочемо, щоб війна закінчилася визнанням наших міжнародних принципів щодо суверенітету і цілісності України. Що стосується політики щодо РФ та Білорусі, ми маємо гарантувати, що зможемо працювати над тим, щоб досягти врегулювання, яке забезпечить стійкість для України і для нас. Ми також несемо відповідальність за військову підтримку України після закінчення війни, а також за її економічну відбудову", — сказав Сікорський.
За його словами, зараз важко досягти миру — можна зупинити використання зброї, але потрібен довготривалий мир в Україні.
"І Росія не може бути в такому становищі, щоб фактично відновити війну. Путін і Росія розуміють лише мову сильного. І угоди з РФ будуть дійсними лише тоді, коли ми будемо впевнені, що Росія бачить інші сторони як сильні. І саме тому нам потрібно забезпечити військову, озброєну, консолідовану Європу, щоб протистояти Росії. Ми зараз розглядаємо, як ми можемо підтримати Україну в майбутньому", — сказав польський міністр.
Сікорський також наголосив, що ЄС не може продовжувати працювати з Росією і Білоруссю в майбутньому так, як це було в минулому.
"Це важливий фактор для нашої стабільності в майбутньому. Ми повинні бути обережними у наших відносинах з Росією в майбутньому, і повинні гарантувати, що такі країни, як Північна Корея, Білорусь, що вони більше не зможуть бути активними і підтримувати свої відносини з Росією так, як вони це робили в минулому. Ми повинні озброїтися так, щоб ми могли захиститися від будь-яких інших нападів з боку Росії", — сказав він.
Президент США Дональд Трамп під час виступу у своєму клубі в Палм-Біч заявив, що переговори з Росією проходять успішно, і Москва нібито зацікавлена у припиненні бойових дій. Він звинуватив Україну в тому, що війна досі триває. Головне з виступу на тлі перемовин з Росією.
Трамп наголосив, що ситуація в Україні критична, а рейтинг Зеленського начебто впав до 4%: "В Україні весь час триває воєнний стан, лідер цієї країни вже за популярністю впав до 4%. Міста зруйновані, вони виглядають як згарища. З Києвом цього не зробили, мабуть, тому що економлять ракети. Але якби хотіли, то це було б не 20% України, а 100%".
Він заявив, що вважає проведення виборів в Україні важливим кроком.
Водночас Трамп не пояснив, звідки в нього є такі дані про підтримку Зеленського. За результатами опитування, яке проводили у грудні 2024 року фахівці Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), рівень довіри до Зеленського становив 52%.
За результатами опитування КМІС 4-9 лютого 2025 року 57% українців довіряють президентові Зеленському. 37% повідомили, що не довіряють, та 6% повідомили, що їм важко визначитись.
Що відомо про вибори під час війни в Україні
2 січня Зеленський заявляв, що Конституція та закони України не дозволяють проведення президентських і парламентських виборів під час воєнного стану. Водночас він припускав, що у разі закінчення "гарячої фази війни" парламент скасує воєнний стан в країні та призначить дату виборів.
На початку лютого Зеленський зазначав, що якщо призупинити воєнний стан для проведення виборів, то Україна втратить армію. 12 лютого він також заявив, що вибори без участі військових, українців з тимчасово окупованих територій та тих, хто виїхав за кордон, не будуть справедливими.
На Мюнхенській конференції з безпеки Зеленський заявив, що українці не хочуть проводити вибори через загрозу з боку РФ і війну, адже потрібна єдність всередині країни.