Перейти до основного змісту

OpenAI відхилив пропозицію Маска на $97,4 млрд щодо контролю над компанією

Генеральний директор Tesla Inc. Ілон Маск у четвер, 13 лютого 2025 року, прямує до Виконавчого офісу Ейзенхауера (EEOB), розташованого неподалік Білого дому у Вашингтоні, округ Колумбія, США. Getty Images/Stefani Reynolds

Рада директорів OpenAI офіційно відхилила пропозицію Ілона Маска та групи інвесторів про придбання некомерційного фонду, який керує компанією-розробником штучного інтелекту. Запропонована сума угоди становила $97,4 мільярда, однак керівництво OpenAI одноголосно виступило проти її продажу.

Про це повідомляє Bloomberg.

"OpenAI не продається, і рада директорів одноголосно відхилила чергову спробу пана Маска дестабілізувати конкуренцію", – заявив у п’ятницю голова OpenAI Брет Тейлор від імені ради.

Маск, який був співзасновником OpenAI десять років тому, а згодом запустив власний конкурентний ШI-стартап, залучив групу впливових інвесторів, щоб зробити грошову пропозицію щодо придбання активів компанії.

Пропозиція Маска була негайно відхилена генеральним директором OpenAI Семом Альтманом, який назвав її тактикою конкурента, спрямованою на те, щоб «загальмувати розвиток компанії». Альтман також підкреслив, що OpenAI не продається.

Юридичний радник ради директорів OpenAI Ендрю Нуссбаум раніше заявив, що компанія не розглядає можливість продажу, а її єдиним обов’язком є виконання місії зі створення потужніших гіпотетичних ШI-систем, відомих як штучний загальний інтелект (AGI), який повинен працювати на благо людства.

"З повагою, конкурент не має права вирішувати, що є найкращим для місії OpenAI", – підкреслив Нуссбаум.

Як пише видання, Маск неодноразово намагався перешкодити реорганізації OpenAI в більш традиційну комерційну компанію. Він подав два судові позови проти OpenAI, стверджуючи, що компанія відійшла від своїх початкових принципів, і звернувся до суду з вимогою заблокувати процес реорганізації.

Нещодавно суддя висловила небажання одразу ухвалювати рішення у справі, назвавши її конфліктом «між мільярдерами».

Після подання пропозиції про покупку представники OpenAI заявили в суді, що цей крок Маска підриває основний аргумент його позову – що активи компанії не можуть бути передані в приватні руки для отримання прибутку. У відповідь адвокати Маска заявили, що він відкличе свою пропозицію, якщо OpenAI припинить процес перетворення на комерційну структуру.

"Будь-яка потенційна реорганізація OpenAI зміцнить нашу некомерційну основу та її місію забезпечити, щоб AGI приносив користь усьому людству", – зазначив Тейлор.

Незалежно від результату, пропозиція Маска ускладнює процес реорганізації компанії OpenAI, яка веде переговори з SoftBank Group Corp. про залучення нового раунду інвестицій на $300 мільярдів.

На цей час OpenAI має прибутковий підрозділ, який керується некомерційною організацією та її радою. Згідно з планом корпоративних змін, компанія має намір справедливо оцінити активи некомерційного фонду та компенсувати їх у вигляді акцій.

Юридичні експерти вважають, що регулятори уважно стежитимуть за тим, яку частку отримає некомерційний фонд. Зробивши пропозицію на $97,4 мільярда, Маск, ймовірно, підняв мінімальний рівень оцінки активів OpenAI.

"Рада директорів OpenAI має повне право відхилити пропозицію Маска. Але це не означає, що вони можуть ігнорувати наслідки для оцінки активів компанії", – зазначив професор Стенфордської школи права Роберт Бартлетт.

Топ дня
Вибір редакції