12 лютого Міністерство оборони України видало наказ про звільнення Марата Утюшева з посади начальника Центру інновацій та розвитку оборонних технологій (ЦІРОТ).
Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook 13 лютого.
У коментарі Суспільному Марат Утюшев зазначив, що "підозрював, що так станеться, і був до цього готовий, але достеменно причину звільнення не знає".
"Які мотиви спонукали в наказі на моє звільнення з посади? Ніяких пояснень, чому і з якою метою, немає", — розповів Утюшев.
Однак колишній начальник Центру інновацій зазначив, що відповідно до положення про центр та повноважень міністра оборони, чітко вказано, що призначення та звільнення начальника центру здійснює саме міністр оборони. Тому в правовому контексті не може бути жодних претензій до Міністерства оборони.
За словами Утюшева, він обіймав посаду начальника Центру інновацій з моменту його заснування у 2021 році. Раніше він був одним із засновників громадської організації "Аеророзвідка" та військової частини А2724, створеної у 2015 році, на основі якої згодом було сформовано ЦІРОТ.
Своєю «легендарною» розробкою Утюшев назвав систему DELTA.
"Система DELTA стала головною цифровою зброєю в перші місяці великої війни, яку принесли нам росіяни. Її використовували при відбитті Київщини, Харківщини, Херсонщини, острова Зміїного, під час потоплення крейсера "Москва" та знищення російських корит у Чорному морі. DELTA стала незамінним інструментом для планування та підтримки бойових місій" — розповів він.
Він також зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України у Центрі інновацій займалися й іншими проєктами, зокрема платформою штучного інтелекту Avengers для виявлення військової техніки та протоколом UA DRONE ID для інтеграції дронів у бойові системи.
Народний депутат та член профільного комітету ВР Олександр Федієнко висловив підтримку Утюшеву під його публікацією в Facebook.
Зокрема, в коментарі Суспільному нардеп зазначив, що знайомий з Маратом понад 10 років.
"Там багато було проєктів, дуже багато. І вони є там, я сподіваюся, і будуть. На мій погляд, є такі, що вже вийшли в незалежні проєкти. Як той самий прилад для локалізації відеосигналу з ударних дронів, FRANEK називається. Просто DELTA вона розкручена, і вона вже переможний проєкт" — сказав Федієнко.
За словами народного депутата Олександра Федієнка, існувала спроба підпорядкувати Центр інновацій та розвитку оборонних технологій (ЦІРОТ) Центру масштабування технологічних рішень (ЦМТР).
Народний депутат також повідомив, що з 13 лютого посаду Марата Утюшева на чолі ЦІРОТ зайняв Артем Мартиненко: "На жаль, Марата Матіхатовича, як це часто кажуть, списали в резерв. Це дуже шкода, адже ця людина могла принести дуже багато користі".
Суспільне направило запит на коментар до заступниці міністра оборони Катерини Черногоренко.
Що таке ЦІРОТ
Це підрозділ Міністерства оборони України, який спеціалізується на розробці та впровадженні інноваційних цифрових рішень для Сил Оборони країни. Одним з основних досягнень є система DELTA, створена за стандартами НАТО, яка активно використовується для координації бойових дій, знищення ворога та мінімізації ризиків дружнього вогню.
За словами Марата Утюшева, проєкт "Дельта" не обмежується лише ІТ-технологіями. Ця система дає можливість військовим бути поінформованими про ситуацію на полі бою, комунікувати між підрозділами та допомагає командирам приймати обґрунтовані рішення для досягнення переваги та перемоги.
Систему DELTA використовували в ряді військових операцій, зокрема на Київщині, Харківщині, Херсонщині, а також на Дніпропетровщині та Донеччині.
Хто такий Марат Утюшев
Марат Утюшев розпочав свою військову кар'єру у 2009 році, після чого перейшов у цивільний сектор, обравши сферу ІТ. Однак, після окупації Криму та початку війни на сході України у 2014 році, він повернувся до військової служби. У 2015 році став одним із засновників військової частини А2724, яка здобула популярність завдяки розробці інноваційних технологій для війська. Його команда створила систему DELTA, яка стала основною цифровою зброєю під час війни з Росією.
У 2021 році обійняв посаду начальника Центру інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України. Центр створили після розформування частини А2724. Під його керівництвом команда працювала більше ніж 200 проєктами, включаючи використання штучного інтелекту для виявлення техніки та інтеграції дронів у бойові системи.