Перейти до основного змісту

У Молдові затримали групу найманців, які воювали проти України

Поліція України та Молдови затримали найманців ПВК Вагнер та інших угруповань, які воювали проти України. Пресслужба Нацполіції України

У Молдові українські та молдовські поліцейські затримали найманців ПВК "Вагнер" та інших незаконних збройних формувань, які воюють проти України.

Про це заявили у Нацполіції України.

У рамках спецоперації "Месник" затримали трьох громадян Молдови.

"З 2014 по 2023 рік вони брали участь в битві за Донецький аеропорт, захопленні Бахмута, створенні "Дебальцевського котла" у складі ПВК "Вагнер", батальйону "Сомалі" та інших збройних формувань "ДНР" та Росії. Деякі з них отримали нагороди й медалі від воєнного керівництва окупантів", — повідомили у поліції.

В операції брали участь понад 200 правоохоронців обох країн за сприяння ГУР та Європолу.

У рамках першого етапу операції провели понад 50 обшуків за місцями мешкання та реєстрації фігурантів. За результатами вилучено документи, компʼютерну техніку та мобільні телефони з інформацією про вербування, умови проходження служби в ПВК "Вагнер" та підтверджують участь фігурантів в бойових діях на території України.

У Молдові затриманим повідомили про підозру за участь найманця у збройному конфлікті, воєнних або інших насильницьких діях, спрямованих на повалення чи підрив конституційного ладу або на порушення територіальної цілісності держави (ст. 141 п. (1) Кримінального кодексу Республіки Молдова). Зараз суд обирає їм запобіжний захід. Затриманим загрожує до десяти років позбавлення волі.

"Це тільки перші з 85 ідентифікованих оперативними підрозділами української поліції громадян Молдови, які брали участь у війні на боці Росії. Завдяки роботі працівників Департаменту кримінального аналізу поліцейські отримали інформацію про послужні списки, родинні звʼязки, контакти та місцеперебування фігурантів", — йдеться у повідомленні.

Слідчі Нацполіції України відкрили спеціальне магістральне кримінальне провадження, у ході якого документують всі факти їх вербування, навчання, фінансування та використання в бойових діях проти України. Їхні дані вже скерували до правоохоронних органів Молдови, де проти них розпочали нову серію досудових розслідувань.

Що відомо про ПВК "Вагнер"

У 2013 році в Росії утворився "Словʼянський корпус", де з усієї країни набирали найманців для служби. Власником її став той же Пригожин, а командиром — Дмитро Уткін із позивним "Вагнер", який отримав на честь композитора Ріхарда Вагнера, якого любив Гітлер.

В межах укладених домовленостей з Башаром аль-Асада перші найманці відправилися в Сирію у вересні 2013 року. Саме там в Уткіна зʼявився позивний, який перетворився у назву ПВК.

Згодом корпус найманців "Словʼянський корпус" перейменували у ПВК "Вагнер", де командиром та правою рукою власника, того ж Євгена Пригожина, й став Уткін.

Вагнерівці за збройної та фінансової підтримки Кремля виконували завдання в Судані, Лівії, ЦАР, опинилися на війні в Сирії та на Донбасі. А з березня 2022 року це ПВК вважався чи не найбільш боєздатною силою Росії, яка воювала на території України.

Увечері 23 червня 2023 року глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу". Після того, вагнерівці передислокувалися до Білорусі, де навчали військових.

Через 2 місяці, 23 серпня 2023 року, власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та співзасновник групи Дмитро Уткін загинули в авіатрощі у Тверській області РФ.

Топ дня
Вибір редакції