Перейти до основного змісту

Мюнхенська безпекова конференція-2025: підсумки третього дня

Онлайн
Президент України Володимир Зеленський зустрівся та віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час двосторонньої зустрічі з віцепрезидентом США Дж. Д. Венсом на полях Мюнхенської конференції з безпеки, 14 лютого 2025. REUTERS/Leah Millis

14 лютого 2025 року в Німеччині розпочалася 61-ша Мюнхенська безпекова конференція, куди приїхали 60 лідерів держав та урядів. Цьогоріч головна тема зустрічі – війна Росії проти України. Президент Володимир Зеленський очолив українську делегацію на цьому заході та вперше зустрівся з найвищими посадовцями нової адміністрації Дональда Трампа — віцепрезидентом Джей Ді Венсом, держсекретарем Марко Рубіо.

Кореспонденти Суспільного працюють на конференції, а всі головні новини читайте в текстовому онлайні.

Про вступ України в ЄС та НАТО не може бути жодної дискусії — президент Фінляндії

Президент Фінляндії Александер Стубб вважає, що майбутнє членство України в ЄС та в НАТО перебуває поза межами дискусій, оскільки Україна має стати "європейською, а не російською". Про це він заявив на безпековій конференції в Мюнхені.

"Є дві речі, які не можуть обговорюватися. Одна з них — це членство України в ЄС, і це також членство України в НАТО на певному етапі. Це єдині рішення для українців", — сказав Стубб.

Президент зазначив, що Україна повинна стати "європейською, а не російською".

"Ми в жодному разі не повинні відкривати двері для цієї російської фантазії про порядок безпеки, де можна поділити сфери впливу", — сказав він.

Стубб наголосив, що у цій війні Україна розв'язує три фундаментальні питання: незалежність, суверенітет і територіальна цілісність. "У Другій світовій війні Фінляндія зберегла незалежність, однак ми втратили суверенітет вирішувати, в яких організаціях ми хочемо бути, а потім ми втратили 10% території, в тому числі райони, де народилися мої дідусь і бабуся. Зробімо так, щоб наприкінці цього процесу Україна не опинилася в такому скрутному становищі. Це те, заради чого ми працюємо", — сказав президент Фінляндії.

На цьому конференція закінчилась, дякуємо, що читали, стежте за нами в соцмережах та на сайті. Невдовзі читайте підсумки конференції.

Китай та Бразилія зробили заяву про врегулювання війни в Україні й назвали її "кризою"

Міністр закордонних справ Китаю МЗС Китаю Ван Ї та головний зовнішньополітичний радник президента Бразилії Селсо Аморім за результатами зустрічі на полях Мюнхенської безпекової конференції зробили спільну заяву щодо війни в Україні, повідомляє пресслужба китайського МЗС.

"Китай і Бразилія повністю схвалюють роботу групи "Друзі миру" та продовжать відігравати конструктивну роль у сприянні політичному врегулюванню "української кризи", — йдеться у повідомленні.

Також серед іншого Ван Ї назвав Китай і Бразилію "великими світовими державами та представниками Глобального Півдня, які спільно роблять позитивний внесок у просування світового миру, стабільності та розвитку".

Очільник МЗС КНР заявив, що Пекін готовий посилювати співпрацю з Бразилією в різних сферах, підтримувати ключову роль ООН у міжнародній системі та відстоювати права й інтереси країн, що розвиваються.

Своєю чергою Аморім зазначив, що Бразилія готова посилювати бразильсько-китайські зв’язки у різних сферах, а також співпрацювати для захисту міжнародної чесності й справедливості.

Українська делегація зустрілася з міністром закордонних справ КНР

"Підтвердили взаємну повагу до територіальної цілісності України та Китаю як основи українсько-китайських двосторонніх відносин. Під час зустрічі обговорили також розвиток двосторонніх відносин і торгівлі, адже Китай є одним із найбільших торговельних партнерів України", – написав голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Спецпредставник США Келлог: РФ має піти на територіальні поступки

Про це Келлог сказав під час дискусії "Мир через силу: план для України" на полях Мюнхенської конференції безпеки 15 лютого.

“Це мають бути і територіальні поступки, це може бути і відмова від використання збройних сил у майбутньому, можливо, зменшити кількість особового складу”, — сказав Келлог.

Келлог також додав, що поступки можуть бути й зі сторони України.

Келлог оцінив санкції проти РФ на 6 з 10, а їхню реалізацію на 3 з 10.

За його словами, найбільше "бʼють" по РФ санкції проти нафтопродуктів, які росіяни продають через тіньовий флот, більшість якого працює у Балтійському морі.

“Тому треба мати санкції, які б'ють по економіці країни. У нас має бути комплексний план, який би чинив тиск на Росію. І тиск має бути всеохопним”, — сказав Келлог.

Участь у дискусії взяли також очільники МЗС України, Великої Британії, Польщі.

Шольц прийняв Зеленського на Мюнхенській конференції

Президент Зеленський зустрівся з канцлером ФРН Олафом Шольцом.

"Змістовно обговорили спільні кроки для досягнення тривалого миру, гарантії безпеки та роль Європи в потенційному миротворчому процесі", — написав український політик.

Зеленський зустрівся з гендиректором Rheinmetall Арміном Паппергером

Президент України Володимир Зеленський на полях Мюнхенської безпекової конференції мав зустріч із генеральним директором німецької компанії Rheinmetall Арміном Паппергером.

Разом вони обговорили розширення співпраці. 

"Ми вже маємо успішні кейси спільного ремонту техніки та локалізації виробництва, і Україна готова масштабувати: боєприпаси, бронетехніка, засоби ППО", — написав президент.

Дискусія "Мир через силу: план для України" триває на Мюнхенській конференції

Очільники МЗС України — Андрій Сибіга, Великої Британії — Девід Леммі, Польщі — Радослав Сікорський та спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог обговорюють план щодо миру в Україні на Мюнхенській безпековій конференції.

Суспільне транслює дискусію "Мир через силу: план для України" наживо з українським перекладом.

Зеленський поїхав з Мюнхенської конференції

Як повідомляють кореспонденти Суспільного, кортеж президента України Володимира Зеленського залишив Мюнхенську безпекову конференцію. Це відбулося після того, як президент завершив спілкування з пресою.

Зеленський спілкується з пресою на Мюнхенській безпековій конференції

Президент України Володимир Зеленський увечері 15 лютого дає пресконференцію за підсумками своєї участі у безпековій конференції в Мюнхені. Розмову транслює Офіс президента. Головні тези Зеленського:

  • Я не дав міністрам підписувати угоду про корисні копалини, тому що вона не готова, вона не захищає наші інтереси. Мають бути саме інвестиції, і профіт від них можна розподіляти. І також мають бути гарантії безпеки. Цього поки немає.
  • Війна не в США і не в Євросоюзі. Війна в Україні. Тому Україна повинна вирішувати, хто має бути за столом переговорів.
  • Про півторамільйонний контингент, який буде потрібен, якщо Україна не стане членом НАТО: "Ми говоримо про армію, якій під силу справді захищати від російського наступу. Це може бути мільйон, мільйон-триста. Ми говоримо про серйозні цифри. Це не 50, не 100 не 200 тисяч. Бо так кількість воїнів не зможе захистити нас від ймовірного повторного наступу".
  • Є позитивне розуміння деяких країн і готовність. Якщо країни побачить, що контингент є дійсно одним зі складників гарантій безпеки, вони будуть готові відправити до України свої війська, свої контингенти.
  • У військовому плані США — основний стратегічний партнер України, але Євросоюз також дуже великий партнер. Саме тому за будь-яким столом переговорів нам потрібне представництво Європи. Ми маємо багато працювати, щоб обʼєднати США та Європу.
  • Про склад переговорної групи від України: "Я не знаю. Ми про це ще не говорили. Щось друкують у медіа, що хтось каже, що буде в Саудівській Аравії зустріч, навіть наш прапор поставили", — Зеленський зазначив що ще не велися розмови про те, хто буде брати участь в перемовинах.
  • Про контракти в ЗСУ для 18-24-річних: "Всі почали розуміти, що зʼявився контракт. Мені здається, це було дуже правильно з нашого боку. Це правильний крок, коли не «бусифікація». Але дуже серйозна історія, коли пропонується контракт молодим людям, і якщо вони цього хочуть — вони самі приходять. І до речі, це дуже зрозуміло американським партнерам, бо у них вся армія контрактна".
  • Про візит спецпредставника США з питань України та Росії Кіта Келлога, який має прибути в Україну наступного тижня: "Я сказав пану Келлогу, що я поїду з ним на фронт. Я дуже чекаю на Келлога, якщо він буде готовий. Для мене дуже важливо, щоб він це побачив. Щоб він побачив доповідь від військових, щоб в нього була зустріч з генералом Сирським. Я дуже хочу, щоб йому ніхто нічого не навʼязував, а він подивився і після цього щоб він привіз це все президенту Трампу".
  • Про невигідні пункти мирного плану для України: "Ми повинні працювати більше, щоб було більше позитивного бачення США на ці пункти. Коли ми кажемо, що не будемо в НАТО, це буде приємніший діалог для Путіна. Але ми повинні розуміти, яка буде ціна цих пунктів. Як я казав: НАТО — найдешевший варіант, найшвидший, найбільш успішний шлях до перемир'я, який реально працюватиме і дасть реальні безпекові гарантії".
  • Про російські війська у Придністров’ї: Там залишилось десь 2,5 тисячі контингенту... Було десь 5.5-6 тисяч людей. Залишилось набагато менше, які сьогодні охороняють склади зі зброєю.

Під час Мюнхенської безпекової конференції відбувся мітинг на підтримку України

15 лютого, у другий день Мюнхенської безпекової конференції, в місті організували акцію на підтримку України. Про це повідомляє кореспондент Суспільного Артем Зябкін.

Люди вимагали продовження підтримки України, передачі від Німеччини Києву ракет Taurus, тримали у руках плакати із закликами памʼятати про героїзм ЗСУ. Деякі прийшли із портретами родичів, які загинули через російські обстріли, та військовослужбовців, які загинули чи зникли безвісти.

Посол України в Німеччині Олексій Макеєв був на мітингу і зокрема звернувся до німців — закликав не забувати, хто винний у напливі мігрантів до Німеччини.

Глава МЗС Польщі застеріг від "порожніх" гарантій безпеки

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський на Мюнхенській конференції з безпеки застеріг від надання порожніх гарантій безпеки для України.

Сікорський наголосив, що Україна віддала Росії третій за величиною ядерний арсенал в обмін на російські гарантії недоторканності кордонів, до яких приєдналися США, Велика Британія, Франція та Китай, але цих гарантій так і не дочекалася.

Він додав, що у міжнародних відносинах немає нічого небезпечнішого за "порожню гарантію". Вона шкодить одержувачу, бо робить його занадто хоробрим, і шкодить тому, хто її дає, бо перекладає рішення про конфлікт на одержувача, пояснив глава МЗС Польщі.

Бербок: "Наш найбільший ворог — путінська Росія"

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Росія за уряду Володимира Путіна — це найбільша загроза Європі нині. Про це вона сказала під час панельної дискусії "Нова геополітична роль Європи" на Мюнхенській конференції з безпеки.

"Наш найбільший ворог на цей час — це путінська Росія, тому що вона оголосила війну нашому європейському миру" — мовила міністерка і додала, що вона як політик дала присягу захищати європейську демократію від ворогів ззовні і зсередини.

За словами Бербок, не може бути довгострокового миру, якщо немає миру європейського: "Кожен у світі повинен вирішити, чи він на боці вільного світу".

Таким чином Бербок заперечила віцепрезиденту США Джей Ді Венсу, який напередодні в Мюнхені говорив, що найбільша небезпека для Європи зараз — не Росія і не Китай, а загроза зсередини. Він також розкритикував підходи ЄС із протидії пропаганді, зокрема і російській, та скасування виборів у Румунії.

Санкції проти РФ будуть залежати від того, чи розпочне Москва добросовісні перемовини про мир — G7

Міністри закордонних справ країн G7 домовилися в суботу, 15 лютого, продовжити спільну роботу над укладенням міцної мирної угоди для України з надійними гарантіями безпеки і пов'язали майбутні санкції проти Росії з добросовісними переговорами з боку Москви.

"Будь-які нові додаткові санкції після лютого повинні бути пов’язані з тим, чи розпочне Російська Федерація реальні, добросовісні зусилля для досягнення стійкого завершення війни проти України, що забезпечить Україні довгострокову безпеку та стабільність як суверенної, незалежної країни", — йдеться у заяві міністрів.

Зеленський розповів про плани на 2025 рік: продовжувати тиск на РФ і зупинити війну

У планах України на 2025 рік продовження тиску на Росію будь-яким чином та досягнення миру, сказав президент Володимир Зеленський під час основної сесії Мюнхенської конференції з безпеки у суботу, 15 лютого. Він наголосив, що важливо спільно співпрацювати зі США, ЄС, Великою Британією.

Зеленський пояснив, що дуже важливо підготувати протягом місяця всі ці речі для того, щоб надати їх США і знайти час для спільних зустрічей і для створення спільного плану.

“Покласти його на стіл Путіну і зробити всі ті речі, про які каже президент Трамп, що він може робити. Трамп сильний, він може це зробити, накласти санкції будь-яким чином, як він забажає, а після цього — зупинити війну цього року, 2025 року. Така мета, такий наш план, щоб мир в Україні настав”, — сказав президент.

Келлог заявив, що за 180 днів залучить всі сторони для мирного процесу в Україні

Спецпредставник США з питань України та Росії, генерал Кіт Келлог виступав на Восьмому українському ланчі з нагоди Мюнхенської конференції з безпеки, який проводить Фонд Віктора Пінчука.

Основні тези Келлога:

  • Втрати української сторони у війні з РФ втричі перевищують втрати США у Вʼєтнамі та Кореї разом. Це майже рівень Другої світової війни. Якщо ми подивимось на рівень втрат у місті Маріуполі, яке було зруйноване…
  • США будуть посередниками в перемовинах Росії і України.
  • Це не буде Мінськ-2… Припинення вогню і довгостроковий мирний договір не буде визначним успіхом. Визначенням успіху буде те, як всі сторони відреагують, коли буде перше порушення припинення вогню.
  • Європа не буде "фізично" сидіти за столом переговорів між РФ та Україною, але її інтереси будуть включені.
  • Трамп не віддасть важливих інтересів України. Треба визначити терміни, визначити, що таке стабільні умови безпеки, але спершу треба досягти зупинки вогню і не важливо, що там далі буде.
  • Війна в Україні має закінчитися швидше, ніж через рік. Я публічно беру 180 днів, щоб задіяти всі сторони.

Французька фірма працюватиме з Укроборонпромом для захисту повітряного простору

Державне акціонерне товариство "Українська оборонна промисловість" підписало угоду про спільне підприємство з французькою компанією Thales International SAS. Зокрема, співпрацюватимуть задля технології ППО, РЕБ і тактичного зв'язку.

Угоду підписали на полях Мюнхенської безпекової конференції в суботу, 15 лютого.

Компанії співпрацюватимуть над прогресивними технологічними рішеннями та оптимізованою й оперативною підтримкою у таких сферах:

  • протиповітряна оборона (ППО);
  • радарні системи;
  • радіоелектронна боротьба (РЕБ);
  • тактичний зв’язок;
  • оптико-електронні системи.

Кандидат у канцлери Німеччини Мерц заявив про готовність відправити Україні ракети Taurus

Лідер Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та кандидат у канцлери Німеччини Фрідріх Мерц заявив про готовність відправити в Україну далекобійні ракети Taurus після виборів, але в координації з європейськими партнерами.

Про це він сказав під час дискусійної панелі на Мюнхенській безпековій конференції 15 лютого.

"Моя особиста позиція і позиція також моєї фракції завжди була чіткою стосовно цієї зброї. Ми готові постачати це, однак тільки якщо буде погодження з європейськими партнерами", — наголосив Мерц.

У Берліні відкриють Unity hub для українців за кордоном

Україна та Німеччина підписали Спільну декларацію про наміри відкриття українського Unity Hub ("Центру єдності") у Берліні. Він забезпечуватиме українцям за кордоном доступ до освітніх і карʼєрних можливостей.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

Від ФРН декларацію затвердив голова федеральної канцелярії та федеральний міністр зі спецдоручень Вольфганг Шмідт.

Зі сторони України документ підписував очільник Міністерства національної єдності Олексій Чернишов.

Як ідеться в пресрелізі, наданому Суспільному, метою хабу є підтримка українців у пошуку роботи в Німеччині та в можливому поверненні в Україну за бажання. "Центри єдності" мають стати контактним пунктом для українських біженців у Німеччині. Там передбачені також культурні програми українською та німецькою мовами, мовні курси тощо.

Зеленський сказав, що українці зараз не хочуть виборів

Президент України Володимир Зеленський заявив, що громадяни України не хочуть проводити вибори через загрозу з боку РФ і війну, адже потрібна єдність всередині країни. Він також нагадав про опцію вибрати інше громадянство.

Про це він сказав, відповідаючи на запитання після своєї промови на Мюнхенській безпековій конференції 15 лютого.

Він сказав, що готовий говорити про вибори, водночас українці "абсолютно не хочуть виборів" через загрозу державі.

"Тому що вони бояться. Ми втратимо правовий режим воєнного стану, якщо будуть вибори. Солдати повернуться додому, і Путін окупує всю нашу територію. Зараз ми маємо мобілізацію, ми є єдиним організмом, ми є єдиною країною. І тому дуже важливо, щоби так було надалі", — сказав президент, наголошуючи, що для збереження держави потрібна єдність.

Він додав, що питання — не в ньому, а в потребі виживання та порятунку країни, незалежності і людей.

"А якщо комусь не подобається це, вони можуть обрати інше громадянство. Якщо вони хочуть", — сказав Володимир Зеленський.

Прем'єрка Данії: план у Європи щодо України — перемогти

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен під час обговорення підтримки України на Мюнхенській безпековій конференції 15 лютого зазначила, що план Європи щодо України перемогти.

Дискусію транслювало Суспільне наживо з перекладом.

"Всіх нас ви запитуєте, який в нас план щодо України. Я коротко відповім — перемогти. Такий план. Але визначимо, що означає ця перемога. І яка альтернатива взагалі, якщо ми дозволимо Росії приймати рішення з європейських питань у 2025 році? Це неправильний шлях", — сказала глава уряду Данії.

Вона додала, що ніколи не думала про війну в Україні як про тільки питання України. Це, за словами Фредеріксен, і питання Росії, і російських імперських мрій, і бажання, і готовності ухвалювати рішення із європейських питань. Ми не можемо цього дозволити. Ми маємо дотримуватися стратегії. А стратегія в тому, щоб перемогти в цій війні", — зазначила Фредеріксен.

Прем'єрка підтримує справедливий мир, а не примирення, що передбачає впевненість у тому, що Путін не повернеться, каже політикиня. Вона має сумніви, що Путіну можна довіряти стосовно того, що той хоче перемовин задля миру.

Вона додала, що на полі бою зараховується те, чи є достатньо зброї, чи є сила. Метте Фредеріксен нагадала про чеську ініціативу з постачання великокаліберних боєприпасів для України та про данську модель фінансування ОПК, за якою уряди іноземних країн фінансують українські оборонні підприємства.

Вона закликала посилити виробництво оборонної продукції: "Я не кажу, що ми в стані війни. Але ми не можемо більше казати, що ми є в стані миру. Ми повинні змінювати свої погляди. Ми повинні розуміти всю нагальність цього завдання. Ми мусимо не зважати так сильно на всю бюрократію, яка в нас є. Нам потрібно виробляти все, що потрібно, і для трансатлантичного альянсу, і для нас".

Фредеріксен також зазначила, що членство в НАТО — це "найкраща річ, яку можна дати в Україні. Якби Україна була членом НАТО, війна б ніколи не почалась. Це найпростіший і найдешевший шлях, який може захистити країну".

Зеленський зустрівся з прем'єром Нідерландів

Президент України Володимир Зеленський в межах Мюнхенської безпекової конференції зустрівся з премʼєр-міністром Нідерландів Діком Схоофом.

Про це передає кореспондент Суспільного.

На зустрічі також присутній міністр оборони України Рустем Умєров.

"Я думаю, дуже важливо продовжувати ці зустрічі і, що ще важливіше, рішення, які ухвалюються під час цих зустрічей", — сказав український президент. Він подякував Нідерландам за військову та гуманітарну допомогу Україні.

"Ми пишаємося тим, що маємо таких стратегічних партнерів, і ми вдячні за все, і за те, що ви є частиною нашого захисного щита", — сказав Зеленський Схоофу.

Дік Схооф запевнив, що його країні і надалі надаватиме "необхідну політичну та військову підтримку".

"Я думаю, що саме зараз, коли ведуться всі ці дискусії про мирні переговори, важливо, щоб України продовжували надавати підтримку, тому що це необхідно, щоб ви могли говорити. Безсумнівно, ви повинні бути за столом переговорів, тому що мова йде про вашу країну. (...) Щоб ви могли говорити з позиції сили, важливо, щоб усі країни продовжували підтримувати, можливо, навіть трохи більше, ніж ми можемо", — додав глава нідерландського уряду.

Європейські лідери в Мюнхені обговорюють майбутню підтримку для України

На Мюнхенській конференції з безпеки 15 лютого лідери країн Європи обговорюють подальшу підтримку Києва.

Суспільне транслює обговорення наживо з українським перекладом.

Дискусія відбувається за участі президента Єврокомісії Антоніу Кошти, президента Чехії Петра Павла, прем’єр-міністерки Данії Метте Фредеріксен, прем’єр-міністра Швеції Ульфа Крістерссонома та кандидата у канцлери Німеччини Фрідріха Мерца.

Президент Зеленський виступає на другому дні Мюнхенської безпекової конференції

  • Ми маємо розуміти, що зараз Америка може сказати Європі "Ні" у багатьох питаннях, які становлять для нас загрозу. Нам потрібна своя армія. Я думаю, що настав час для створення Збройних сил Європи.
  • Європі необхідно об’єднатися і почати діяти так, щоб ніхто не міг сказати Європі "Ні", керувати нею або ставитися до неї, як до перешкод. Це не просто накопичення зброї. Йдеться про робочі місця, технологічне лідерство, економічну силу
  • Зараз ми готуємо проєкт розширення нашої Хмельницької АЕС із залученням американського бізнесу, зокрема Westinghouse. Цей проєкт посилить енергетичну безпеку не лише України, а й усього нашого регіону Європи.
  • Цього року Москва планує створити 15 нових дивізій, чисельність яких досягне 150 тис. Це більше, ніж національні армії більшості європейських країн. У Росії щотижня відкриваються нові центри комплектування армії. І Путін може собі це дозволити – ціни на нафту все ще досить високі, щоб він міг ігнорувати світ.
  • Зараз найвпливовішим членом НАТО, здається, є Путін, оскільки його примхи можуть блокувати рішення Альянсу. І це при тому, що Росію зупинила армія України — не країна НАТО, не війська Альянсу, а лише наш народ і армія.
  • Білорусь межує з трьома країнами НАТО. Вона фактично стала плацдармом для російських військових операцій. За словами Путіна і Лукашенка, Білорусь зараз має заборонену зброю – ракети середньої дальності і навіть ядерну зброю. Путін явно бачить Білорусь як ще одну російську провінцію.
  • Цього літа Росія планує ввести війська до Білорусі під приводом "навчань".
  • На польському та литовському кордоні з Білоруссю вже були провокації міграційної кризи, влаштовані російською розвідкою, щоб розбурхати хаос у Європі. Але що, якщо наступного разу це будуть не мігранти? А якщо це російські війська? Чи північнокорейські війська?
  • Вчора тут, у Мюнхені, віцепрезидент США чітко дав зрозуміти – десятиліття старих відносин між Європою та Америкою закінчуються. Відтепер все буде інакше, і Європі потрібно до цього пристосуватися.
  • Багато лідерів говорили про те, що Європа потребує власної армії – європейської армії. Я вірю, що час настав. Треба створити Збройні сили Європи.
  • Україні потрібно те, що ви можете надати. Зброя. Навчання. Санкції. Фінансування. Політичний тиск. І єдність.
  • Україна ніколи не погодиться на угоди, укладені за нашою спиною, без нашої участі. І те саме правило має діяти для всієї Європи. Путін хоче переговорів з Америкою сам на сам, нам цього не потрібно.
  • Ми вважаємо, що стрижнем будь-яких гарантій безпеки для України має бути членство в НАТО. Або умови, які дозволяють нам побудувати інше НАТО, просто тут, в Україні.
  • Путін не може дати реальних гарантій безпеки. Не лише тому, що він патологічний брехун, а й тому, що Росії в її нинішньому стані потрібна війна, щоб утримати владу.
  • Ми вже працюємо над тим, щоб 24 лютого, у третю річницю повномасштабного вторгнення Росії, ми могли зібратися разом у Києві та онлайн. Усі ключові партнери, які захищають нашу безпеку. Від Іспанії до Фінляндії, від Британії до Польщі, від Вашингтона до Токіо.
  • Кілька днів тому президент Трамп розповів мені про свою розмову з Путіним. Він жодного разу не згадав, що Америці потрібна Європа за цим столом. Це багато про що говорить. Старі часи минули – коли Америка підтримувала Європу просто тому, що завжди це робила.
  • Але президент Трамп якось сказав: "Важлива не сім’я, в якій ти народився, а та, яку ти створив". Ми повинні будувати якомога тісніші відносини з Америкою, і – так, нові відносини – але як європейці, а не просто як окремі нації.
  • У цій війні на боці України не воюють чужі армії. Але Путін втратив у цій війні майже 250 тисяч солдатів. Понад 610 тисяч отримали поранення. Тільки в Курській битві наші війська знищили майже 20 тисяч російських солдатів.
  • Моя пропозиція: східний кордон України, східний кордон Білорусі, східний кордон країн Балтії, східний кордон Фінляндії. Це найсильніша лінія безпеки для всіх нас у Європі, тому що це лінія міжнародного права.
  • Минулого року ми виготовили понад 1,5 мільйона дронів різних типів. Зараз Україна є світовим лідером у боротьбі з безпілотниками.

Шольц розпочав другий день конференції виступом: коротко, що сказав

  • Я не розумію те направлення, яке обрала адміністрація Дональда Трампа. Те що ми чули від міністра оборони та президента – це те, що вони продовжать підтримувати Україну. Це я чув і на двосторонніх перемовинах з Дональдом Трампом.
  • Я думаю, що сильна Україна – сильне повідомлення Путіну, те що допомога США та ЄС продовжиться. І ми маємо вимагати справедливий мир, який не продиктований. Це ми можемо досягти.
  • Щоб не допустити повторення війни, потрібна сильна українська армія, яка буде більша за можливості їхньої економіки. Тож після війни буде відповідальність Європи, США та інших союзників реалізувати це.

Джей Ді Венс зустрівся з лідеркою ультраправої партії Німеччини

Віцепрезидент США Джей Ді Венс зустрівся з лідеркою ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (AfD) Алісою Вайдель, ставши найвищим американським посадовцем, який зробив це.

Про це пише The Washington Post.

Як пише видання, виступ Джея Ді Венса став спробою експортувати меседж MAGA (Make America Great Again "Зробімо Америку знову великою") до Європи та підтримати партії, що виступають проти міграції, глобалізму та міжнародних союзів.

Під час свого виступу Венс звинуватив європейських політиків у тому, що вони ігнорують волю власних виборців.

"Жоден виборець на цьому континенті не йшов на вибори, щоб відкрити шлюзи для мільйонів неперевірених мігрантів. Але знаєте, за що вони голосували? За Brexit у Британії. І погоджуєтеся ви чи ні, але вони проголосували. І дедалі більше людей по всій Європі голосує за політиків, які обіцяють зупинити неконтрольовану міграцію", — заявив Венс.

Зеленський зустрівся з членами Палати представників США

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із делегацією Палати представників США на чолі з конгресменом Майком Тернером, під час якої висловив подяку за незмінну двопартійну підтримку України у боротьбі проти російської агресії.

За словами Зеленського, ключовою темою зустрічі стало продовження оборонної допомоги Україні та напрацювання законодавчих ініціатив, які сприятимуть зміцненню безпеки країни.

"Важливо якомога скоріше досягти гарантованого й тривалого миру завдяки спільній силі", – наголосив президент.

Зеленський зустрівся з президентом Франції Емманюелем Макроном

Президент України Володимир Зеленський зустрівся з лідером Франції Емманюелем Макроном. "Маємо напрацювати спільну з Америкою та Європою ефективну стратегію для наближення справедливого миру і разом сидіти за столом переговорів. Обговорили багато важливих питань, зокрема гарантії безпеки та конкретні пропозиції Франції", — написав Зеленський. Він так підкреслив на важливості того, що в обох очільників однакове бачення, яким має бути справедливе закінчення війни в Україні.

Підсумки першого дня безпекової конференції

14 лютого завершився перший день Мюнхенської конференції з безпеки. На ній Зеленський вперше зустрівся з новою адміністрацією США, віцепрезидент Венс розкритикував Європу, а європейські лідери закликали до миру з позиції сили та анонсували збільшення інвестицій в оборонну сферу. Детальніше — у матеріалі Суспільного.

Зеленський зустрівся з генсеком НАТО Рютте на полях Мюнхенської безпекової конференції

"Обговорили координацію з країнами – членами Альянсу для формування спільної позиції щодо закінчення війни та примушування Росії до наближення справедливого й тривалого миру. Однією з умов цього мають бути надійні гарантії безпеки для України", – повідомив президент України.

Павел і Ліпавський пояснили Келлогу важливість допомоги Україні

Президент Чехії Петр Павел і міністр закордонних справ Ян Ліпавський зустрілись із посланником США з питань України та Росії Кітом Келлоггом на полях Мюнхенської безпекової конференції. Про це Ліпавський повідомив чеському виданню Novinky.

За його словами, на зустрічі з Келлогом обговорили війну РФ проти України.

"Разом з президентом Петром Павелом ми обговорили, як озброїти Україну настільки, щоб вона могла захистити себе від російського агресора і щоб режим Путіна ніколи більше не зміг напасти на неї в майбутньому", – сказав Ліпавський.

Очільник МЗС Чехії зустрівся з Кітом Келлоггом вдруге за тиждень — на початку лютого Ліпавський перебував у Вашингтоні, де вони з представником президента США обговорювали ситуацію з безпекою в Європі.

Зеленський: З нетерпінням чекаємо на генерала Келлога в Україні

Про це повідомив президент Володимир Зеленський.

"Провів хорошу зустріч із віцепрезидентом США Джей Ді Венсом. Вдячний йому та всій його команді за обговорення, у якому також узяли участь держсекретар Марко Рубіо та спеціальний представник генерал Кіт Келлог. Наші команди продовжать роботу над документом. Ми розглянули багато ключових питань і з нетерпінням чекаємо на генерала Келлога в Україні для подальших нарад і глибшої оцінки ситуації на місцях", – заявив президент.

Зеленський обговорив з прем'єркою Данії протидію російському тіньовому флоту

"Зустрівся з прем'єр-міністркою Данії Метте Фредеріксен і подякував за данську модель щодо прямих інвестицій в українське оборонне виробництво, яка вже рік успішно реалізується. Обговорили координацію позицій із партнерами, оборонну допомогу, протидію російському тіньовому флоту та як зберегти європейську єдність і спільними зусиллями досягти справедливого й тривалого миру", – повідомив президент Володимир Зеленський.

Зеленський і Венс виступили із заявами за підсумками зустрічі

Про це передає кореспондентка Суспільного із Мюнхена.

Віцепрезидент США Джей Ді Венс назвав розмову плідною та заявив, що є "багато речей, над якими нам потрібно працювати".

Віце-президент США Джей Ді Венс, Державний секретар Марко Рубіо, президент України Володимир Зеленський, заступник прем'єр-міністра Ольга Стефанішина та Міністр оборони Рустем Умеров беруть участь у двосторонній зустрічі на полях Мюнхенської конференції з безпеки (MSC), Німеччина, 14 лютого 2025 року. REUTERS/Leah Millis

"Основна мета, як зазначив президент Трамп, полягає в тому, що ми хочемо, щоб війна закінчилася, ми хочемо, щоб вбивства припинилися, але ми хочемо досягти міцного, тривалого миру, а не такого миру, який призведе до конфлікту у Східній Європі через кілька років. Тож ми провели багато хороших розмов про те, як ми можемо досягти цього разом, і, безумовно, у нас буде ще багато таких розмов найближчими днями, тижнями та місяцями".

Зеленський теж заявив, що це була "перша зустріч, але не остання".

"Я впевнений, і дійсно, що нам потрібно більше говорити, більше працювати і підготувати план, як зупинити Путіна і закінчити війну. Ми хочемо — дійсно, ми дуже хочемо миру, але нам потрібні реальні гарантії безпеки, і ми будемо продовжувати наші зустрічі і нашу роботу, і ми будемо дуже раді бачити генерала Келлога в Україні найближчим часом", – сказав Володимир Зеленський.

У Мюнхені почалася зустріч Зеленського та віцепрезидента США Венса

Про це Суспільному повідомило джерело в Офісі президента.

Зеленський зустрівся з президентом Європейської ради та головою Єврокомісії

"Координація спільних зусиль, 16-й пакет санкцій проти Росії, прогрес переговорів про вступ України до ЄС – теми нашої зустрічі з Президентом Європейської ради Антоніу Коштою та Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн у Мюнхені. Наша держава розраховує, що 16-й пакет санкцій ЄС суттєво обмежить здатність Росії продовжувати фінансування війни", – заявив президент України.

Зеленський у Мюнхені зустрівся з двопартійною делегацією Сенату США

Про це президент України повідомив у соцмережах.

"Обговорили продовження військової підтримки України та необхідні для досягнення справедливого миру зусилля. РФ не хоче закінчення війни й продовжує збільшувати напругу у світі. Саме тому для України надзвичайно важлива військова підтримка з боку США. Тільки так можна досягти справедливого й тривалого миру. Окремо поспілкувалися про партнерство між Україною та США, зокрема в реалізації спільних проєктів, економічній співпраці та спільному розвитку критичних мінералів і рідкісноземельних ресурсів", – розповів Володимир Зеленський.

Зеленський виступив на конференції і ось що сказав

  • Мирна угода між Україною та Росією не може бути підписана в Мюнхені. Тому що ми всі пам'ятаємо, що було підписано в Мюнхені, і я таких речей не повторюю.
  • Сьогодні не йдеться про мирну угоду, сьогодні ми не говоримо про будь-яку мирну угоду. Не треба шукати посередництва між Україною і Путіним, нам потрібна тверда підтримка сильної країни – Сполучених Штатів.
  • Мирною угодою може бути лише план про закінчення війни, який передусім повинен бути проговорений між президентами України та США. Потрібно, щоб важливу роль відігравали країни Європи. Для нас голос Європи дуже важливий за столом, а не десь за лаштунками, вони рівноправні партнери.
  • Телефонні розмови між Трампом та Путіним не становлять загрози для Сполучених Штатів та Трампа, тому що Трамп сильніший за Путіна. Вони становлять ризики для всього світу.
  • Ми отримали пропозицію щодо інвестицій в критичні мінерали України і ми про це багато говорили: я говорив, що треба захищати Україну, наші ресурси. Коли ми говоримо про захист наших ресурсів, щоб вони не потрапили в руки окупаційній Росії і також їх союзникам, треба все це захищати.
  • США ніколи не бачили Україну в НАТО. Це питання не до Трампа, а до політики США. Але це не означає, що ми не зможемо змінити цю політику. Ми не в НАТО, але в нас є сильна армія, яка може зміцнити НАТО всюди.

Виступ Зеленського

Володимир Зеленський виступає на панелі "Майбутнє українсько-американське безпекове співробітництво". Суспільне транслює промову наживо з українським перекладом.

Венс виступив на конференції і ось що сказав

  • Адміністрація Трампа дуже стурбована європейською безпекою та вірить, що ми можемо досягти розумного врегулювання між Росією та Україною. Ми також віримо, що в найближчі роки важливо, щоб Європа значно активізувалась, щоб забезпечити власну оборону.
  • Загроза, яка мене найбільше турбує щодо Європи, це не Росія, не Китай, не будь-який інший зовнішній актор. Мене хвилює загроза зсередини, відступ Європи від деяких її найважливіших цінностей, цінностей, які поділяють зі США.
  • Скасування виборів президента Румунії: Ви можете вважати, що йдеться про російське втручання через соцмережі. Але якщо ваша демократія може бути зруйнована рекламою у соцмережах на кілька тисяч доларів – то може ця демократія не була аж такою сильною? Якщо ви боїтеся голосів у своїй країні, то Америка вам не допоможе. Ви також не зможете зробити нічого для американців, які обрали мене та президента Трампа.
  • Якщо американська демократія змогла пережити десять років нападів Грети Тунберг, то і ви (європейці - ред.) зможете витримати кілька місяців Ілона Маска. Демократія ґрунтується на принципі, що голоси людей мають бути почуті, їх не можна заглушити.
  • Заявив, що про проблеми міграції в Європі виникли в результаті рішень політиків по всьому континенту та світу за останні 10 років.

Промова Джей Ді Венса на Мюнхенській безпековій конференції

Віцепрезидент США Джей Ді Венс виступає на Мюнхенській безпековій конференції. Суспільне транслює наживо з українським перекладом.

Президент Штайнмаєр відкрив Мюнхенську безпекову конференцію

Федеральний президент Німеччини Штайнмаєр виступив із вступною промовою на відкритті конференції з безпеки. Дивіться його промову з українським перекладом.

Він наголосив, що в центрі дискусій і численних зустрічей в коридорах Мюнхенської безпекової конференції будуть і можливі шляхи припинення війни: "Я твердо переконаний, що просто укласти угоду і піти – це послабить нас усіх, Україну і Європу, але також і Сполучені Штати. І саме тому в кожному сценарії, чи то до, чи то після закінчення бойових дій, ми заявляємо про нашу спільну силу стримування і силу. І саме тому за будь-якого сценарію підтримка України має продовжуватися, зокрема, з боку Європи та США".

Зеленський зустрівся з керівниками ЄС

На полях безпекової конференції президент України зустрівся з очільницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн і головою Євроради Антоніу Коштою, повідомляє кореспондент Суспільного.

Керівники ЄС зобов’язалися надавати постійну та стабільну підтримку Україні до "досягнення справедливого, всеосяжного та міцного миру". Також висловили готовність поставити Україну в позицію сили напередодні будь-яких майбутніх переговорів і що їй нададуть сильні гарантії безпеки.

Виступ міністра оборони Німеччини Пісторіуса перед журналістами: головне про Україну

  • Адміністрація Трампа зняла зі столу переговорів два важливих питання без жодної необхідності в цьому: по-перше, членство України в НАТО і, по-друге, питання про те, як можуть виглядати територіальні зміни в Україні. Це була помилка.
  • Європейці також мають бути залучені до переговорного процесу стосовно досягнення миру.
  • Європі доведеться більше інвестувати у свою оборону.
  • Європейці не в змозі гарантувати ефективне стримування в Україні в найближчі роки без підтримки в будь-якій формі з боку американців.

Керівник ОП зустрівся зі спрецпредставником Трампа

Головною темою розмови очільника Офісу президента України Андрія Єрмака та спецпредставника президента США з питань України та Росії Кіта Келлога була "координація спільних зусиль задля досягнення справедливого і тривалого миру". Окремо представники президентських адміністрацій обговорили продовження підтримки, підготовку зустрічей на найвищому рівні та візит Келлога в Україну.

"Ми не встигаємо за росіянами і китайцями" – Рютте під час бифінгу з Венсом

На двосторонній зустрічі з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом генеральний секретар НАТО Марк Рютте погодився, що європейська частина НАТО має бути посилена: "Це проблема, яку ми маємо і в США, і в решті країн НАТО. Ми просто не виробляємо достатньо. Ми не встигаємо за росіянами і китайцями".

Він також додав, що у питанні з Україною "не має бути повторення Мінська", а мир має бути довготривалим. Водночас він уточнив, що раніше ніколи не зазначалося, що мирна угода передбачатиме членство в НАТО України: "Це був результат саміту 32 лідерів. Але знов таки, ми тоді не говорили про мирну угоду".

Двостороння зустріч віце-президента США Венса (зліва) з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте в Мюнхені. REUTERS/Leah Millis

Головні тези зі спілкування президента Зеленського з журналістами

  • Україна – номер один у світі по виробництву дронів. Але проблема в тому, що номер два – Іран або Росія. Номер один має бути Україна, Америка, Європа. Такі країни мають закривати десятку, тоді буде безпека. Тоді воюватимуть не люди.
  • На Курський напрямок РФ може перекинути ще 2-3 тисячі військових з КНДР.
  • США і Трамп не готові говорити про Україну в НАТО, бо це ескалація. Вони вважають, що Україна в НАТО є головним чинником окупації України.
  • В останні дні покращилася ситуація на Покровському напрямку.
  • Зеленський відвідає Саудівську Аравію та Туреччину разом із першою леді в межах гуманітарної програми. Зустрічей з росіянами та американцями під час цього візиту не планують.
  • Зеленський не бачить, що в США є готовий мирний план врегулювання війни. Україна відкрита до будь-яких обговорень, щоб зупинити Путіна.
  • Вступ України в НАТО – найдешевший варіант для всіх. Якщо Україна не вступить у НАТО, то потрібна армія з 1,5 мільйона військових. У РФ наразі є 220 бригад, в України — 110.
  • Цьогоріч Росія підготує 15 дивізій для тренування і посилення ситуації на білоруському напрямку. Це буде 100-150 тисяч людей. Вони можуть піти як і в Україну, як було у 2022-му, так і Польщу чи Балтику. Путін, на думку Зеленського, готує війну проти країн НАТО наступного року.
  • Юридично Україна ніколи не визнає окуповані території російськими.
  • На питання про іноземний контингент Зеленський заявив, що "ми готові на контингент, який складається навіть виключно з українців. Питання в тому, яке оснащення… У мене є мапа, там написано: "іноземців 110 тисяч".
  • Повної політичної ізоляції Росії ніколи не було, минула адміністрація США так само працювала, як і теперішня.
  • Всі будуть робити так, що вийти з цієї ситуації (війни - ред.) переможцями. США хочуть перемоги, росіяни теж. А Україна на це заслуговує. Тому буде дуже складно, бо я розумію, навколо чого можуть спілкуватися з Росією – тільки того, що належить нам.

Жоден представник від російської сторони не був акредитований на подію

Голова Мюнхенської безпекової конференції Крістоф Хойсген повідомив в етері Deutschlandfunk., що представників російського уряду не буде на Мюнхенській конференції з безпеки. Німеччина також не видавала російським представникам візи. Він не зміг підтвердити нещодавню заяву Трампа стосовно зустрічі високопосадовців зі США, України та Росії в Мюнхені. Радник з комунікацій ОП Литвин також наголосив, що така зустріч не передбачена.

Водночас Хойсген не виключив, що Росія може відправити своїх представників до Німеччини іншим шляхом, тож переговори між РФ та США можуть бути правдою. Він також додав, що на конференції є "російська опозиція, зокрема Юлія Навальна та Жанна Нємцова".

Україна передала доопрацювану чернетку угоди щодо рідкісноземельних металів США

В українській делегації Суспільному повідомили, що адміністрація Трампа отримала доопрацьовану чернетку угоди про рідкісноземельні метали. Американська сторона попросила час до 17:00 пʼятниці, щоб із ним попрацювати.

Що це за документ?

Під час свого візиту в Україну 12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент привіз чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Згодом під час телефонної розмови Зеленський та Трамп домовилися, що Україна допрацює проєкт меморандуму щодо партнерства і передасть його американцям на Мюнхенській конференції.

Держсекретар США запізнюється на Мюнхенську конферецію через несправність літака

Напередодні конференції секретар США Марко Рубіо вилетів із Вашингтона до Мюнхена, але літак розвернули назад через механічну несправність. Через це йому довелося продовжить свій переліт до Німеччини на іншому літаку.

Рубіо мав приєднатися до віцепрезидента США Джей Ді Венса на зустрічі з Зеленським, а після відвідати Ізраїль, Саудівську Аравію та Обʼєднані Арабські Емірати.

Держсекретар США Марко Рубіо спілкується на борту літаку разом із пресою, який довелося повернути на Об'єднану базу Ендрюс через механічну несправність, 13 лютого 2025. REUTERS/Evelyn Hockstein/Pool

Російські війська вдарили дроном по ЧАЕС, у Мюнхені "дуже злі від цієї новини"

В ніч на 14 лютого російський ударний безпілотник із фугасною бойовою частиною влучив в укриття Чорнобильської атомної електростанції. Це сталося біля Нової захисної оболонки, яка захищає зруйнований четвертий реактор на ЧАЕС. Дрон влучив у дах ізоляційної споруди, укриття зазнало суттєвих пошкоджень.

Керівник Офісу президента Єрмак написав, що в Мюнхені "всі дуже злі від цієї новини", оскільки у 80-х роках весь світ допомагав Кремлю ліквідовувати аварію, а потім інвестували в укриття.

Що відомо про Мюнхенську конференцію

Найбільша у світі міжнародна конференція, де представники країн обговорюють питання глобальної безпеки. Спочатку учасниками були лише представники країн НАТО, але після розпаду Радянського Союзу до дискусій долучилися також держави Східної Європи, включаючи Україну та Росію. 10 лютого 2007 року очільник Кремля Путін виголосив промову, яку розцінили як пролог до нової "холодної війни". Після цього Росія окупувала частину території Грузії, вторглася в Україну та почала "військову операцію" в Сирії.

Після 2022 року російські представники більше не приїжджали на конференцію. Цьогоріч у Мюнхені зберуться понад 60 лідерів країн та урядів, понад 100 міністрів, а також близько 15 керівників міжнародних організацій, включно з представниками НАТО та ООН.

Українську делегацію очолить президент Володимир Зеленський, у її складі також очільник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров та заступник голови ОП Павло Паліса.

Президент США Дональд Трамп особисто не буде присутній на конференції, а американську делегацію очолить віцепрезидент Джей Ді Венс. Також у делегації будуть держсекретар Марко Рубіо та спецпредставник з питань України та Росії Кіт Келлог.

Топ дня
Вибір редакції