За підрахунками Bloomberg Economics, захист України та розширення власної армії може коштувати великим державам європейського континенту додаткових 3,1 трильйона доларів протягом наступних 10 років.
Про це пише Bloomberg у четвер, 13 лютого.
Як відзначає агенція, президент США Дональд Трамп починає говорити лідерам Європейського Союзу, що їм потрібно робити, якщо вони хочуть забезпечити мир в Україні. Вимоги Трампа спрямовані на те, щоб підштовхнути блок до його граничних можливостей, пише Bloomberg.
У той час, як Трамп розмовляв із Путіним у середу, 12 лютого, у спробі запустити процес мирних переговорів, його міністр оборони пояснив своїм європейським союзникам, що їм доведеться взяти на себе більшу частину тягаря для будь-якого врегулювання, відзначає агенція.
Bloomberg Economics розглянув вартість підтримки України шляхом перспективних переговорів, відновлення зруйнованої війною країни та її оборони та мобілізації Європою надійного військового стримування подальшої російської агресії.
Відновлення української армії може коштувати приблизно 175 мільярдів доларів протягом 10 років, залежно від стану її сил на момент досягнення врегулювання та від того, скільки території їй потрібно буде захищати. 40-тисячний миротворчий контингент коштуватиме приблизно 30 мільярдів доларів за той самий проміжок часу, хоча Зеленський каже, що знадобиться набагато більше військ.
Основна частина грошей піде на розбудову збройних сил країн-членів ЄС і підвищення загального оборонного бюджету приблизно до 3,5% ВВП, згідно з останніми дискусіями в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Додаткове фінансування піде на артилерійські запаси, протиповітряну оборону та ракетні системи. Це зміцнить східні кордони ЄС, підготує збройні сили ЄС до швидкого розгортання та приведе до значного зростання європейської оборонної промисловості.
За даними Bloomberg Economics, якщо фінансувати за рахунок боргу, це додасть додаткові 2,7 трильйона доларів до потреб п’яти найбільших європейських членів НАТО в запозиченнях протягом наступного десятиліття.
Щоб мобілізувати ресурси в необхідному масштабі, європейським урядам доведеться радикально переглянути те, як вони структурують свої бюджети, співпрацювати з керівниками, щоб реорганізувати свою оборонну промисловість, і, майже напевно, погодитися на спільний випуск боргових зобов’язань. Для цього знадобиться певний рівень політичної волі, далекоглядного мислення та жертв, які досі не продемонстрували багато членів ЄС, особливо в Західній Європі, де дехто все ще бачить війну як віддалену проблему, пише агенція.
За оцінками Bloomberg Economics, Україні потрібно буде витратити близько 230 мільярдів доларів на відновлення пошкоджених під час війни будівель та інфраструктури. Якщо вона отримає фінансування для цього і довготривале врегулювання набуде форми, українська енергетика, виробництво та будівництво, ймовірно, стрімко піднімуться. Це з часом полегшить тягар для членів ЄС, пише Bloomberg.
Проте, за даними Bloomberg Economics, наразі існує дефіцит у 130 мільярдів доларів між потребами України у відбудові та фінансуванням, яке було обіцяно. Це ставить під загрозу відновлення економіки та може поставити під загрозу стійкість України в довгостроковій перспективі.
Але все залежить від пошуку правильного поєднання гарантій безпеки, щоб довести бойові дії до кінця, зазначає агенція.
Раніше радник президента США Дональда Трампа з питань нацбезпеки Майк Волц заявив, що гарантії безпеки щодо України буде покладено на Європу.
Волц наголосив, що Трамп має намір завершити війну в Україні.
“Я думаю, що основний принцип полягає в тому, що європейці повинні взяти на себе відповідальність за цей конфлікт у майбутньому. Президент Трамп збирається покласти йому край, і тоді з точки зору гарантій безпеки відповідальність за нього повністю ляже на європейців”, — сказав Волц.