Федеральний верховний суд Німеччини вперше схвалив екстрадицію громадянина України, який намагався уникнути її, пояснюючи відмову служити у ЗСУ особистими переконаннями.
Про це повідомляє MDR.
Зазначається, що українські правоохоронці звернулися із запитом про екстрадицію чоловіка, який виїхав до Німеччини. в Україні чоловіка звинувачують у погрозах та фізичному нападі на поліцейського під час взяття аналізу крові в лікарні.
В рамках процедури екстрадиції німецька поліція затримала українця. Тоді чоловік виступив проти повернення в Україну, стверджуючи, що в разі екстрадиції його можуть призвати на військову службу.
Він стверджував, що відмовився від військової служби з міркувань совісті, бо не хоче вбивати людей, але, коли почалося повномасштабне вторгнення РФ в Україну, йому відмовили в цьому праві.
Вищий земельний суд Дрездена звернувся до Федерального верховного суду Німеччини з проханням розʼяснити, чи можна в такому разі задовольнити екстрадиційний запит, і останній відповів ствердно.
У Верховному суді обґрунтували свою позицію тим, що відмова від військової служби з міркувань совісті не є перешкодою для екстрадиції, якщо держава зазнала нападу в порушення міжнародного права, і тому відповідна особа повинна очікувати, що її призвуть на службу.
Крім того, йдеться в рішенні верховного суду ФРН, право на відмову від військової служби з міркувань совісті не є необмеженим, і Конституція Німеччини та Європейська конвенція з прав людини не перешкоджають екстрадиції.
Що відомо про ймовірність екстрадиції ухилянтів з країн Європи
31 серпня 2023 року народний депутат Давид Арахамія заявив, що Україна працює над тим, щоб екстрадувати додому військовозобов'язаних, які незаконно покинули країну.
Представник президента у ВРУ Федір Веніславський своєю чергою заявив, що екстрадиція чоловіків, які виїхали з України за купленими довідками військово-лікарської комісії, є юридично можливою.
4 вересня Польща екстрадувала до Києва громадян України, які переправляли до Європи нелегальних біженців.
7 вересня стало відомо, що влада Австрії не видаватиме Україні чоловіків призовного віку, які в'їхали в країну після початку повномасштабного вторгнення Росії.
13 вересня Угорщина та Німеччина також вирішили не видавати Україні біженців, які ухиляються від служби в армії.