Перейти до основного змісту

Фіцо просить Маска надати інформацію про гранти USAID для неурядових організацій Словаччини

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо під час спілкування зі ЗМІ у Брюсселі, Бельгія, 9 січня 2025 року. Getty Images/Thierry Monasse

Премʼєр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що написав очільникові новоствореного департаменту з питань ефективності держапарату (DOGE) Ілону Маску, у якому подякував за ідею ліквідації Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) і попросив надати інформацію про субсидії та гранти, надані словацьким неурядовим організаціям від Агентства.

Про це він повідомив у Facebook.

"Шановний пане міністре Ілоне Маск! Я вітаю вас із призначенням і рішеннями, які ви приймаєте. Оголошене закриття агентства USAID також впливає на внутрішні справи Словацької Республіки", — написав Фіцо.

Він назвав беззаперечним фактом те, що фінансові ресурси від USAID, використовувалися в Словаччині "з політичною метою з метою спотворення політичної системи та надання підтримки певним політичним партіям".

"Щоб мати можливість відокремити корисні та вигідні проєкти від грубого втручання у внутрішні справи Словацької Республіки, вважаю правильним звернутися до Вас з проханням надати наявну інформацію про субсидії та гранти, надані неурядовим організаціям, засобам масової інформації та окремим журналістам, які діяли та діють на території Словаччини", — написав словацький прем'єр.

Він зазначив, що з "неповних відкритих джерел" ясно, що USAID надало цим організаціям підтримку у вигляді субсидій у сумі кілька мільйонів доларів за "відносно короткий період".

"Тема нецільового використання іноземних фондів у Словаччині на шкоду частині політичного спектра є настільки серйозною, що я готовий зустрітися з вами особисто, і ми могли б також обговорити інші проєкти, які є взаємовигідними для словацько-американських відносин", — написав Фіцо.

Що відомо про тимчасову зупинку проєктів, які фінансує USAID

25 січня українські організації почали отримувати листи від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) про тимчасову зупинку фінансової підтримки. Логотип USAID часто можна побачити в школах, лікарнях, дитячих садочках тощо.

Більшість програм, які фінансує організація в Україні, повʼязані з підтримкою реформ та розбудовою демократичного суспільства. Тимчасова зупинка вже торкнулася проєктів, які допомагають ветеранам та ветеранкам, стосуються медичної реформи, енергетики, культурних та медійних проєктів.

Поки що йдеться про зупинення фінансування на 90 днів — президент США Дональд Трамп підписав указ про те, що Сполучені Штати за цей час мають провести аудит всіх програм невійськової зовнішньої допомоги. Її США розподіляють саме через USAID. У 2024 році бюджет організації на допомогу Україні складав понад 30 мільярдів доларів.

USAID підтримував в Україні реформу охорони здоровʼя, програми доступності ліків і вакцин, протидії туберкульозу та подоланню епідемії ВІЛ, реабілітації та інклюзії. На програму регіонального розвитку "Говерла", яку USAID робить разом з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, обласними та районними адміністраціями і місцевими радами, планували виділити 150 мільйонів доларів.

2 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що USAID "керувала купка радикальних божевільних". Трамп також розглядає злиття USAID з Державним департаментом. Американський мільярдер, технологічний підприємець Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп погодився з тим, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) має бути “закрите”.

Наслідки ліквідації USAID

Колишні співробітники USAID та гуманітарні організації попереджають, що скорочення ролі агентства може зашкодити національним інтересам США.

Якщо USAID зникне, Китай та інші конкуренти Вашингтона можуть заповнити вакуум у країнах, що розвиваються.

Адміністрація Трампа вже заморозила більшість зовнішньої допомоги, що призвело до масових скорочень персоналу в гуманітарних організаціях.

Ця ситуація вплинула на мільйони людей по всьому світу, які отримували харчову допомогу, медичну підтримку, освітні програми та кліматичні ініціативи від USAID.

Державний департамент завжди впливав на політику USAID, проте агентство мало велику автономію.

Топ дня
Вибір редакції