Перейти до основного змісту

ЄС перегляне програми із зовнішньої допомоги — Bloomberg

Євросоюз. АР

Європейський союз проведе перегляд своєї багатомільярдної зовнішньої допомоги, щоб тісніше пов'язати розподіл коштів зі своїми зовнішньополітичними інтересами в умовах складної міжнародної ситуації.

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на проєкт документа.

Агентство зазначає, що цей захід вживається на тлі зростання списків пріоритетів, включаючи оборону через війну в Україні, а також на тлі заяв президента США Дональда Трампа в перші тижні його перебування на посаді.

Відповідно до проєкту документа, Єврокомісія оновити надання зовнішньої допомоги та зробити її більш "цільовою для наших партнерів".

ЄС прагне реструктурувати зовнішню допомогу для забезпечення своїх стратегічних інтересів, включаючи зміцнення альянсів з країнами-однодумцями, забезпечення доступу до сировинних ресурсів та стримування напливу мігрантів.

У проєкті зазначається, що загальний бюджет ЄС, який традиційно становить близько 1% ВВП блоку, перенапружений з огляду на широкий спектр вимог – від зеленого переходу до оборони.

У найближчі тижні ЄК окреслить ідеї щодо покращення свого наступного семирічного бюджету з 2028 по 2034 рік.

Bloomberg зазначає, що план Єврокомісії збігається з рішенням Трампа ліквідувати Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке щороку розподіляє закордонну допомогу на десятки мільярдів доларів.

Що відомо про тимчасову зупинку проєктів, які фінансує USAID

25 січня українські організації почали отримувати листи від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) про тимчасову зупинку фінансової підтримки. Логотип USAID часто можна побачити в школах, лікарнях, дитячих садочках тощо.

Більшість програм, які фінансує організація в Україні, повʼязані з підтримкою реформ та розбудовою демократичного суспільства. Тимчасова зупинка вже торкнулася проєктів, які допомагають ветеранам та ветеранкам, стосуються медичної реформи, енергетики, культурних та медійних проєктів.

Поки що йдеться про зупинення фінансування на 90 днів — президент США Дональд Трамп підписав указ про те, що Сполучені Штати за цей час мають провести аудит всіх програм невійськової зовнішньої допомоги. Її США розподіляють саме через USAID. У 2024 році бюджет організації на допомогу Україні складав понад 30 мільярдів доларів.

USAID підтримував в Україні реформу охорони здоровʼя, програми доступності ліків і вакцин, протидії туберкульозу та подоланню епідемії ВІЛ, реабілітації та інклюзії. На програму регіонального розвитку "Говерла", яку USAID робить разом з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, обласними та районними адміністраціями і місцевими радами, планували виділити 150 мільйонів доларів.

2 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що USAID "керувала купка радикальних божевільних". Трамп також розглядає злиття USAID з Державним департаментом. Американський мільярдер, технологічний підприємець Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп погодився з тим, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) має бути “закрите”.

Наслідки ліквідації USAID

Колишні співробітники USAID та гуманітарні організації попереджають, що скорочення ролі агентства може зашкодити національним інтересам США.

Якщо USAID зникне, Китай та інші конкуренти Вашингтона можуть заповнити вакуум у країнах, що розвиваються.

Адміністрація Трампа вже заморозила більшість зовнішньої допомоги, що призвело до масових скорочень персоналу в гуманітарних організаціях.

Ця ситуація вплинула на мільйони людей по всьому світу, які отримували харчову допомогу, медичну підтримку, освітні програми та кліматичні ініціативи від USAID.

Державний департамент завжди впливав на політику USAID, проте агентство мало велику автономію.

Топ дня
Вибір редакції