Перейти до основного змісту

Країни Балтії приєдналися до європейської континентальної електромережі

Президент Естонії Алар Каріс, президент Польщі Анджей Дуда, президент Литви Гітанас Науседа, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент Латвії Едгарс Рінкевичс після спільної заяви в президентському палаці у Вільнюсі, Литва, в неділю, 9 лютого 2025 року. AP/Mindaugas Kulbis

На сьогоднішній день Естонія, Латвія та Литва повністю незалежні від електроенергетичних систем Росії та Білорусі. Вони успішно інтегрувалися у внутрішній енергетичний ринок ЄС, приєднавшись до європейської континентальної мережі через Польщу. У Литві у неділю, 9 лютого, відбулася офіційна церемонія з нагоди синхронізації електромереж країн Балтії з ЄС за участі президентки ЄК та президентів Литви, Латвії, Естонії та Польщі.

Про це повідомляється на сайті Європейської Комісії.

“Це дозволяє країнам Балтії управляти власними енергетичними системами за спільними та прозорими європейськими правилами. Синхронізація країн Балтії не тільки сприяє безпеці постачання всього Союзу, але й підтримає інтеграцію відновлюваних джерел енергії в систему, що в кінцевому підсумку дозволить споживачам отримати вигоду від нижчих цін на енергію”, — зазначили у Єврокомісії.

Як повідомляється, синхронізація країн Балтії з енергосистемою ЄС є флагманським проєктом, який за останні 15 років отримав безпрецедентну політичну, технічну та фінансову підтримку з боку Європейської Комісії. Це включає понад 1,23 млрд євро у вигляді грантів з програми ЄС “Об'єднуємо Європу”, що покриває 75% інвестиційних витрат, а також подальші інвестиції, що фінансуються в рамках Фонду відновлення та стійкості в Латвії та Литві для зміцнення електроенергетичної інфраструктури.

“Сьогодні твориться історія: країни Балтії переходять на енергетичну незалежність. Останні електромережі в Європі, які все ще пов’язані з Росією, наразі повністю інтегровані у внутрішній енергетичний ринок Європи за підтримки понад 1 мільярда євро європейського фінансування протягом багатьох років. Останні лінії електропередачі з Росією та Білоруссю тепер будуть демонтовані. Ці ланцюги ліній електропередач, що з’єднують країни Балтії з ворогуючими сусідами, підуть у минуле. Це свобода. Свобода від погроз і шантажу. Вітаю з початком цієї нової ери”, — сказала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Країни Балтії були останніми трьома країнами-членами ЄС, чиї електроенергетичні мережі все ще працювали повністю в рамках російської та білоруської системи, де частота електроенергії централізовано контролювалася Росією, що робило їх вразливими до російського енергетичного озброєння.

Синхронізація їхніх електромереж з електромережами країн-членів ЄС та кількох сусідніх країн дозволяє країнам Балтії позбутися енергетичної залежності від Росії. Натомість вони отримують повний контроль над власними електромережами і зміцнюють енергетичну безпеку східного регіону Балтійського моря та ЄС в цілому.

“Успіх цього проекту, підтриманого ЄС, є свідченням відданості справі всіх країн-членів ЄС, особливо трьох країн Балтії та Польщі, а також бізнесу, інвесторів та операторів системи передачі, які працювали разом, щоб реалізувати проект на 10 місяців раніше запланованого терміну”, — наголосили у Єврокомісії.

Повідомляється, що європейський координатор проєкту “Балтійська синхронізація” Катаріна Сіков-Магні продовжить тісно співпрацювати з країнами-членами ЄС у Балтійському регіоні для реалізації решти аспектів цього проєкту. Подальша робота включає будівництво інтерконектора Harmony Link потужністю 700 МВт між Литвою та Польщею, яке планується завершити у 2030 році.

8 лютого 2025 року країни Балтії розсинхронізувалися з російської та білоруської зони частот. 9 лютого Естонія, Латвія та Литва розпочали успішний процес синхронізації з європейською зоною частот, ознаменувавши їх повну інтеграцію у внутрішній енергетичний ринок ЄС.

Топ дня
Вибір редакції