Перейти до основного змісту

Шольц розкритикував політику Трампа надати допомогу Україні за рідкісноземельні метали

Олаф Шольц, канцлер Німеччини, виступає під час зустрічі з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером у резиденції Чекерс поблизу Ейлсбері, Велика Британія, у неділю, 2 лютого 2025 року. Getty Images/Tolga Akmen

Канцлер Німеччини Олаф Шольц різко розкритикував зовнішню політику президента США Дональда Трампа щодо України.

У розмові з Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) він висловив невдоволення спробою Трампа прив’язати допомогу США Україні до доступу до її рідкісноземельних металів.

"Україна зазнала нападу, і ми підтримуємо її, не вимагаючи за це оплати. Такою має бути позиція всіх", – заявив Шольц.

Шольц також попередив, що якщо Трамп запровадить спеціальні мита проти ЄС, то Брюссель негайно відповість.

"Мита не вигідні нікому. Якщо США все ж вдадуться до таких заходів, Єврокомісія зможе відреагувати протягом кількох годин", – зазначив канцлер.

Німецька економіка, яка сильно залежить від експорту, може постраждати найбільше, якщо США запровадять нові торговельні бар'єри.

Попри розбіжності, Шольц наголосив, що хоче підтримувати міцні відносини з Вашингтоном, оскільки США залишаються найважливішим союзником Німеччини.

Водночас він зазначив, що як канцлер найбільшої країни ЄС має відповідальність виступати проти дій Трампа, які можуть зачіпати менших партнерів. Зокрема, він висловився проти погроз Трампа щодо окупації Гренландії.

"Я вважаю своїм обов’язком тримати спину рівно, коли менший партнер опиняється під тиском", – заявив Шольц.

Гренландія є частиною Данії, яка входить до ЄС і НАТО, і має широку автономію.

Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні

Україна володіє запасами кольорових і рідкісноземельних металів, зокрема берилію, цирконію, танталу, а також комплекс фосфорних рідкоземельних і рідкіснометалічних руд.

За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припада­ють на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.

За словами міністерки економіки Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин. Літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.

Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання — цей процес дороговартісний, потребує обладнання та кваліфікованих працівників.

За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні $12,4 трлн.

Топ дня
Вибір редакції