Прем'єр-міністр Джастін Трюдо заявив, що, на його думку, бажання президента США Дональда Трампа анексувати Канаду "є реальною загрозою" через її багаті запаси критично важливих мінералів.
Як пише Bloomberg, Трюдо зробив цю заяву перед десятками бізнес-лідерів та політиків, які зібралися в Торонто, щоб обговорити, як Канада може диверсифікувати свою торгівлю на тлі загроз тарифів з боку Трампа.
За даними видання, слова Трюдо підтвердив високопосадовець уряду, який побажав залишитися анонімним, оскільки зустріч проходила за закритими дверима.
З моменту своєї перемоги на виборах у листопаді Трамп неодноразово заявляв, що Канада може уникнути тарифів, якщо стане 51-м штатом США. Спочатку уряд Трюдо сприйняв це як жарт, але після того, як у січні Трамп пообіцяв застосувати "економічну силу" для примусу Канади до об’єднання та назвав кордон між країнами "штучно проведеною лінією", ситуація стала більш загрозливою.
Канада багата майже трьома десятками критично важливих мінералів, необхідних для сучасних технологій, включаючи мобільні телефони, акумулятори для електромобілів і військові розробки. Міністр природних ресурсів Канади Джонатан Вілкінсон цього тижня перебував у Вашингтоні, закликаючи США співпрацювати з Канадою у видобутку корисних копалин, щоб зменшити домінування Китаю у цій галузі.
Перша згадка про заяву Трюдо з’явилася в газеті The Toronto Star, яка повідомила, що коментарі прозвучали після того, як журналістів попросили залишити залу.
"Вони (США) чудово знають про наші ресурси, про те, що ми маємо, і дуже хочуть скористатися цим", – сказав Трюдо у відповідь на запитання, згідно з The Toronto Star.
"Але пан Трамп вважає, що один із найпростіших способів зробити це – поглинути нашу країну. І це реальна загроза", — додав він.
Інші політичні лідери Канади також серйозно ставляться до заяв Трампа про анексію. Прем'єр-міністр Британської Колумбії Девід Ебі у понеділок заявив, що Трамп навмисно реалізує стратегію знищення канадської економіки, аби змусити країну стати 51-м штатом. Лідер Нової демократичної партії Джагміт Сінгх також вважає, що загроза суверенітету Канади є реальною.
1 лютого Трамп підписав указ про запровадження 25% тарифів на більшість товарів, які Канада та Мексика постачають до США, порушивши багаторічні торговельні домовленості. У відповідь уряд Трюдо пообіцяв ввести аналогічні мита.
У понеділок дві країни домовилися відкласти введення тарифів на 30 днів, але загроза масштабнішої торгової війни залишається. Одним із перших указів Трампа після інавгурації було доручення посадовцям переглянути торговельні відносини США та представити звіт до 1 квітня.
"Якщо ці тарифи таки набудуть чинності або якщо заплановане на квітень розслідування торговельних відносин просуватиметься вперед, ми маємо бути готові до рішучої відповіді", – заявив Трюдо під час саміту. Він додав, що країна стикається з "ймовірно складнішою довгостроковою політичною ситуацією" у відносинах зі США.
Серед бізнес-лідерів, присутніх на заході в п'ятницю, були голова Kingsdale Advisors Вес Холл, виконавча голова Linamar Corp. Лінда Газенфратц та енергетичний економіст Пітер Терцакян, засновник ARC Energy Research Institute.
Саміт, який відбувся у приміщенні колишнього заводу, що нині використовується як конференц-зал, підкреслює зростаючу стурбованість канадських бізнес-кіл щодо необхідності терміново змінити торговельні пріоритети та встановити нові міжнародні партнерства у відповідь на політику Трампа.
"Це мало б статися ще 20 років тому, але, на жаль, ніхто в цій кімнаті не має машини часу. Тож ми починаємо зараз", – сказав Флавіо Вольпе, президент Асоціації виробників автозапчастин.
Вольпе додав, що його галузь, яка постачає деталі для Stellantis NV, General Motors Co. та інших заводів у Канаді та США, навряд чи зможе переорієнтувати експорт на Азію чи Європу. Проте він вважає, що інші сектори економіки Канади повинні активніше розвивати торгівлю в напрямку "схід-захід", а не лише експортувати товари до США.
"Найкращий бізнес-кейс завжди – це північ-південь. Але якщо ми зможемо переорієнтувати 5–10% нашого експорту на інші ринки, це стане успіхом у цій боротьбі ", – зазначив він.
Міністерка транспорту Канади Аніта Ананд погодилася з ним.
"Ми повинні гарантувати, що торгуємо з кількома партнерами в різних регіонах світу. Канада – єдина країна G7, яка має угоду про вільну торгівлю з кожною іншою країною G7", – сказала вона.